Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy są lekomanami. Czy prawidłowo przyjmujemy leki zapisane przez różnych lekarzy?

Roman Laudański
Roman Laudański
123RF
Pierwszego kwietnia ma ruszyć pilotażowy program przeglądu leków. Farmaceuci w 75 aptekach na terenie kraju będą analizowali wszystkie przyjmowane przez nas leki. Wnioski trafią do lekarzy prowadzących.

Polacy są lekomanami. Przyjmujemy bardzo dużo najróżniejszych leków, przede wszystkim przeciwbólowych, które wchodzą w istotne interakcje z lekami przyjmowanymi rutynowo, np. z kardiologicznymi. Ktoś powinien nad tym zapanować.

- Na świecie przegląd lekowy jest bardzo popularną usługą – tłumaczy Marcin Piątek, wiceprezes Pomorsko–Kujawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Bydgoszczy. - Służy wyłapywaniu nieprawidłowości w przyjmowaniu leków i koordynowaniu leczenia zlecanego przez różnych lekarzy. Czasem także w koordynowaniu samoleczenia pacjenta w powiązaniu z lekami przyjmowanymi przewlekle.

W całym kraju wyznaczono 75 aptek (w tym siedem w województwie kujawsko–pomorskim), które zakwalifikowały się do programu pilotażowego, o czym poinformowała “Rzeczpospolita”. Niestety, Ministerstwo Zdrowia na razie nie podało do wiadomości publicznej listy aptek biorących udział w programie.

Do tej pory przeglądów leków dokonywała (hobbystycznie, bo taka usługa nie była finansowana ani uwarukowana prawnie) część farmaceutów.

- Zdarzało mi się przeglądać leki przyjmowane przez seniorów, którzy byli już tak zagubieni, że nie wiedzieli, który lek na co biorą. Który rano, a który wieczorem – mówi Marcin Piątek. - Jedna z pacjentek przyznała się, że siedem tabletek, które miała rozdzielić na cały dzień, jednorazowo mieliła w młynku, wysypywała na łyżkę i łykała. A przecież nie wszystkie leki można dzielić, popijać wodą, korelować z posiłkiem. To niezwykle ważne.

- Program pilotażowy skierowany jest do pacjentów pomiędzy 18. a 60. rokiem życia przyjmujących na stałe nie mniej niż pięć leków na receptę, w tym co najmniej dwa w kategorii kardiologicznej – informuje wiceprezes Marcin Piątek. - Mogą do tego programu przystąpić również osoby powyżej 60. roku życia, mająca nie mniej niż dziesięć leków. Usługa będzie przeprowadzana bezpłatnie w aptece. Farmaceuta analizując rutynowe leczenie pacjenta może zwracać uwagę na pewne nieprawidłowości: powtarzające się leki, wydawane zamienniki, a następnie przygotuje raport dla lekarza, który na tej podstawie może zwrócić uwagę pacjentowi na potencjalne nieprawidłowości.

Podstawa wdrożenia takiej usługi w innych krajach wynikała m.in. z braku koordynacji między zaleceniami różnych lekarzy dla tego samego pacjenta. Czasem pacjent dostający ogólne wytyczne potrzebuje dodatkowego monitorowania, czy przyjmuje preparaty w prawidłowy sposób, odpowiednio je dawkuje oraz koreluje z pożywieniem. Czy właściwie dobiera porę dnia do danego rodzaju leku.

- Czasem lekarze, obłożeni innymi obowiązkami, nie mają na to czasu. Wtedy farmaceuta przyjmuje rolę informacyjno–doradczą. A w razie stwierdzenie nieprawidłowości informuje o nich lekarza. To nie farmaceuci będą cokolwiek zmieniali pacjentom – mówi Marcin Piątek. - Przygotują raport, który następnie zostanie wysłany do współpracującego z pacjentem lekarza, żeby on mógł ocenić, czy sytuacja zarejestrowana przez farmaceutę zagraża zdrowiu pacjenta, czy może jest sytuacją rutynową lub wynikającą ze stanu wyższej konieczności. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo pacjenta. Także o efektywność stosowania leków, a co za tym idzie, o oszczędność leków oraz państwowych funduszy. Właściwie prowadzona farmakoterapia to mniejsze wydatki na zbędną hospitalizację lub nadmierne zużycie leków – podkreśla Marcin Piątek.

Teoretycznie udział w pilotażu polegałby na trzech wizytach w aptece w celu sprawdzenia leków oraz kontakcie z lekarzami, którzy przystąpiliby do udziału w tym pilotażu. Apteka będzie musiała mieć wydzielone stanowisko zapewniające intymność oraz poszanowanie tajemnicy leczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy są lekomanami. Czy prawidłowo przyjmujemy leki zapisane przez różnych lekarzy? - Gazeta Pomorska

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie