Polacy za granicą: Gole w Holandii. Mateusz Lis obronił rzut karny w Troyes. El Clasico okraszone asystą Roberta Lewandowskiego [RAPORT]

Piotr Rzepecki
Kacper Kozłowski z debiutanckim golem w Holandii
Kacper Kozłowski z debiutanckim golem w Holandii "FC Utrecht v Vitesse Arnhem"/Voetbal International/East News
W weekend błysnęli głównie Polacy grający w Holandii - po trafieniu zaliczyli Sebastian Szymański i Kacper Kozłowski. Robert Lewandowski w swoim pierwszym El Clasico zanotował asystę, ale jego Barcelona uległa Realowi, a on sam zebrał dość surowe recenzje. Fantastyczne wieści doszły z Francji, gdzie Mateusz Lis w debiucie obronił rzut karny.

El Clasico - lepszy Real. Lewandowski z asystą

W niedzielne popołudnie uwaga całego piłkarskiego świata była skupiona na madryckim Santiago Bernabeu. Tylko w Polsce widowisko obejrzało 1,3 mln telewidzów.. Real wygrał z Barceloną 3:1. Robert Lewandowski przegrał więc swoje pierwsze El Clasico, choć zanotował w nim asystę, gdy w końcówce przedłużył podanie do Ferrana Torresa. Przed przerwą nasz rodak zmarnował wyborną sytuację, a później bez efektu domagał się odgwizdania jedenastki po rzekomym faulu Daniego Carvajala. Hiszpański dziennik "Sport" przyznał Lewemu ocenę 5 w dziesięciostopniowej skali.

Inni napastnicy powoływani przez Czesława Michniewicza do reprezentacji również nie skończyli swoich meczów z golem. Arkadiusz Milik wszedł tylko na ostatni kwadrans w meczu Torino - Juventus (0:1). Krzysztof Piątek zaliczył godzinę, lecz jego Salernitana uległa 0:2 Interowi Mediolan. Adam Buksa po wyleczeniu kontuzji gra bardzo niewiele. Od początku września uzbierał ledwie 63 minuty, wchodząc na końcówki czterech spotkań.

W miejsce napastnika Lens do kadry na mundial może więc wskoczyć Dawid Kownacki. Od momentu powrotu z wypożyczenia do Lecha Poznań snajper Fortuny Duesseldorf nie przepuścił żadnego meczu. W ten weekend akurat nie strzelił, ale nadal może poszczycić się świetnym bilansem: 5 goli i 4 asyst w 12 występach.

Polacy błyszczą w Holandii

Debiutanckie trafienie zanotował Kacper Kozłowski. Były pomocnik Pogoni Szczecin przebywający na kolejnym wypożyczeniu z Brighton zaliczył 74 minuty w wyjazdowym meczu z Cambuur. Jego Vitesse wygrało 3:0. Tyle samo co Kozłowski na boisku spędził też Bartosz Białek, ale jemu nie udało się znaleźć drogi do bramki.

Nie zatrzymuje się za to Sebastian Szymański. Jego Feyenoord Rotterdam wygrał w szlagierze z AZ Alkmaar 3:1, a on sam zespołowi prowadzenie. To była świetna, solowa akcja. Nasz ofensywny pomocnik przebiegł z piłką niemal połowę boiska, zanim oddał skuteczny strzał z lewej nogi.

Cash i Bednarek przeciwko Chelsea. Pierwszy zagrał cały mecz, drugi nie wstał z ławki

Nie wszystkim jednak wiedzie się tak jak Szymańskiemu. Polacy na Wyspach przyprawiają Czesława Michniewicza wręcz o ból głowy. O ile o dyspozycję Matty'ego Casha nie musimy się martwić, to z jego klubowym kolegą, Janem Bednarkiem jest zdecydowanie gorzej. Obrońca, który tego lata przeniósł się na Villa Park z Southampton cały mecz przeciwko Chelsea (0:2) oglądał z ławki rezerwowych. Od momentu transferu zagrał jedynie 42 minuty. To niepojący sygnał dla naszej kadry, bo Bednarek na turnieju ma w niej pełnić wiodącą rolę; jest szykowany do gry na środku z Kamilem Glikiem i Jakubem Kiwiorem.

Niewiele zmienia się u Mateusza Klicha. Środkowy pomocnik wszedł na ostatni kwadrans w meczu z Arsenalem (0:1). Pomocnik Leeds zaliczył dotąd dziewięć występów, ale w żadnym z meczów nie wybiegł w podstawowym składzie. Prognozy, które pojawiały się przed sezonem się sprawdzają - u Jessiego Marcha jest jednym z pierwszych zmienników.

Polacy we Francji. Mateusz Lis wybrany zawodnikiem meczu

Mogą cieszyć doniesienia znad Sekwany. W swoim debiucie były bramkarz m.in. Wisły Kraków, Mateusz Lis obronił rzut karny i bardzo pomógł Troyes w wywalczeniu punktu w meczu z AC Ajaccio (1:1). Golkiper, który do Francji przeniósł się na roczne wypożyczenie z Southampton został wyróżniony nagrodą zawodnika meczu. Bardzo możliwe, że tym występem wywalczył sobie miejsce między słupkami na resztę rundy.

Co u innych Polaków w Ligue 1? Mateusz Wieteska tydzień w tydzień wybiega od pierwszej minuty w barwach Clermont. W ten weekend jego drużyna urwała punkty AS Monaco (1:1).

Z polskiego tria w Lens najgorzej sprawy mają się u wspomnianego Adama Buksy. Przemysław Frankowski, który jest "w grze" o mundial zaliczył 58 minut przeciwko Montpellier (1:0). Niestety nie okrasił występu golem ani asystą. Łukasz Poręba pojawił się na placu dopeiro w doliczonym czasie gry.

O bramkę możemy być spokojni

Podstawowy bramkarz reprezentacji Polski, Wojciech Szczęsny zbiera regularne występy w koszulce Juventusu. Jego zespół wygrał ważne ligowe starcie z Torino (1:0), ale nadal ma daleko do czołowych miejsc. W tej chwili zajmuje dopiero ósme miejsce.

Bramkarz Bolonii, Łukasz Skorupski zaliczył cały mecz przeciwko Napoli. Jego zespół był bliski sprawienia niespodzianki, jednak finalnie uznał wyższość lidera. Drużyna Piotra Zielińskiego wygrała 3:2. Cały mecz zaliczył również trzeci bramkarz w lidze włoskiej z polskim paszportem, czyli Bartłomiej Drągowski. Jego Spezia straciła punkty ze znajdującym się w strefie spadkowej Cremonese (2:2).

Krychowiak skończył sezon w Arabii. Dołączy na kilka tygodni do Legii

Zgodnie z oczekiwaniami Grzegorz Krychowiak na miesiąc przed mundialem zagrał ostatni ligowy mecz w barwach Al Shabab. Teraz na kilka tygodni przenosi się do Warszawy by podjąć gościnne treningi z Legią Warszawa. Ćwiczenia nie zastąpią meczów o stawkę, ale pozwolą mu utrzymać formę - przynajmniej tę kondycyjną.

Legia Warszawa powitała Grzegorza Krychowiaka. Na dniach dołączy do treningów drużyny

Weekendowe występy reprezentantów Polski

Bramkarze:
Wojciech Szczęsny (Juventus FC) - 90 minut w meczu z Torino (1:0)
Łukasz Skorupski (Bologna FC) - 90 minut i żółta kartka w meczu z Napoli (2:3)
Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio) - 90 minut w meczu z Cremonese (2:2)
Kamil Grabara (FC Kopenhaga) - 90 minut w meczu z Broendby (1:1)
Radosław Majecki (Cercle Brugge) - 90 minut w meczu z Eupen (5:1)
Mateusz Lis (Troyes) - 90 minut i obroniony karny w meczu z AC Ajaccio (1:1)

Obrońcy:
Matty Cash (Aston Villa) - 90 minut w meczu z Chelsea (0:2)
Jan Bednarek (Aston Villa) - cały mecz na ławce z Chelsea (0:2)
Robert Gumny (FC Augsburg) - 90 minut w meczu z 1.FC Koeln (2:3)
Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) - poza kadrą na mecz z AC Milan (1:2)
Kamil Glik (Benevento Calcio) - poza kadrą na mecz z Ternana (2:3)
Jakub Kiwior (Spezia Calcio) - 90 minut w meczu z Cremonese (2:2)
Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63) - 90 minut w meczu z AS Monaco (1:1)
Arkadiusz Reca (Spezia Calcio) - poza kadrą na mecz z Cremonese (2:2)
Michał Karbownik (Fortuna Duesseldorf) - 90 minut i gol w meczu z 1.FC Nuernberg (0:1)

Pomocnicy:
Karol Linetty (Torino FC) - do 77. minuty i żółta kartka w meczu z Juventusem (0:1)
Piotr Zieliński (SSC Napoli) - 90 minut w meczu z Bologną FC (3:2)
Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) - do 85. minuy i gol w meczu z AZ Alkmaar (3:1)
Kacper Kozłowski (Vitesse) - do 74. minuty i gol w meczu z Cambuur (3:0)
Grzegorz Krychowiak (Al Shabaab) - 90 minut w meczu z Al Khaleej (4:0)
Mateusz Klich (Leeds United) - od 75. minuty w meczu z Arsenalem (0:1)
Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg) - do 88. minuty w meczu z Borussią Moenchengladbach (2:2)
Przemysław Frankowski (RC Lens) - od 58. minuty w meczu z Montpellier (1:0)
Łukasz Poręba (RC Lens) - od 91. minuty w meczu z Montpellier (1:0)
Jakub Piotrwski (Łudogorets) - 90 minut w meczu z CSKA Sofia (2:1)

Napastnicy:
Robert Lewandowski (FC Barcelona) - 90 minut i asysta w meczu z Realem Madryt (1:3)
Arkadiusz Milik (Juventus FC) - od 72. minuty w meczu z Torino (1:0)
Krzysztof Piątek (US Salernitana 1919) - do 59. minuty w meczu z Interem Mediolan (0:2)
Karol Angielski (Sivasspor) - od 76. minuty w meczu z FC Ballkani (2:1)