Policjanci wydali unikatowy kalendarz, pomogą wdowom i...

  Policjanci wydali unikatowy kalendarz, pomogą wdowom i sierotom. Zobacz piękne fotografie i film

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Radzimowski

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Karty kalendarza przeniosą nas do czasów okresu międzywojennego, pokazując codzienną pracę policjantów
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Komisarz Wojciech Kulig (policja)

  Wydany na Podkarpaciu policyjny kalendarz na 2019 rok jest wyjątkowy - powstawał z okazji przypadającego w przyszłym roku jubileuszu 100. rocznicy powstania Policji Państwowej. Zawarte na jego kartach fotografie opowiadają o życiu i służbie funkcjonariuszy II Rzeczypospolitej.
  KLIKNIJ TU I ZOBACZ ZDJĘCIA Z KALENDARZA POLICJI  Pomysłodawcami inicjatywy są: komisarz Wojciech Kulig, który wykonał fotografie do kalendarza oraz podkomisarz doktor Marcin Dziubak i sierżant sztabowy Monika Skawińska-Berkowicz z Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie. Wydanie kalendarza zostało sfinansowane przez Zarząd Wojewódzki NSZZP Policjantów, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz prezydenta Rzeszowa.


  24 lipca 1919 roku decyzją Sejmu Ustawodawczego utworzono Policję Państwową. Funkcjonariusze ubrani w jednolite granatowe mundury, uzbrojeni w karabiny z bagnetami, szable, pistolety lub rewolwery, dbali o bezpieczeństwo obywateli. Patrolowali podległe im tereny pieszo, konno lub na rowerach. Policja Państwowa dysponowała także różnymi markami samochodów i motocykli. W 1925 roku utworzono policję kobiecą. Policjantki zajmowały się głównie zwalczaniem handlu ludźmi, sutenerstwa i nierządu. Opiekowały się także sierotami i młodocianymi włóczęgami. Ślub policjanta był uroczystym wydarzeniem, a na zawarcie związku małżeńskiego funkcjonariusz musiał uzyskać zgodę przełożonych.

  Fotografie przedstawiające różne sytuacje z codziennej służby i życia funkcjonariuszy Policji Państwowej zostały zawarte na 12 kartach kalendarza wydanego przez podkarpacką policję. Autorzy kalendarza postanowili odbyć podróż w czasie. Inspiracją były fotografie sprzed blisko 100 lat, z okresu dwudziestolecia międzywojennego, które dokumentowały służbę, ale także życie policjantów II Rzeczypospolitej. Część nakładu przeznaczona została na wsparcie podopiecznych rzeszowskiego oddziału Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. - Zachęcamy do włączenia się w naszą akcję i pomoc wymienionej fundacji – zachęcają organizatorzy.

  Ponieważ liczba kalendarzy jest ograniczona - aby otrzymać egzemplarz, trzeba najpierw skontaktować się telefonicznie pod numerami 510 997 021 lub 796 872 316 i zarezerwować kalendarz, a następnie przekazać datek w wysokości co najmniej 20 złotych na konto: Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, PKO BP VI O/Warszawa, 74 1020 1068 0000 1802 0059 9167, Tytuł wpłaty: „Darowizna oddział Rzeszów – kalendarz Policja 2019”.

  Autorów kalendarza w realizacji tego pomysłu wsparło wiele instytucji i osób prywatnych, udostępniając ubiory, rekwizyty, pojazdy i miejsca, gdzie organizowane były sesje fotograficzne. Zdjęcia obrazujące pracę funkcjonariuszy Policji Państwowej powstawały w pięknej jesiennej scenerii, w plenerach skansenu w Kolbuszowej (Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej), w parku wokół pałacu zbudowanego przez rodzinę Wodzickich w Tyczynie, w którym obecnie mieści się Liceum Ogólnokształcące, w okolicy Alei Lubomirskich w Rzeszowie i w pomieszczeniach Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. W sesjach uczestniczyli między innymi przedstawiciel Automobilklubu Rzeszowskiego, który użyczył swojej kolekcji zabytkowych pojazdów oraz członkowie Kolbuszowskiego Towarzystwa Retrocyklistów.

  Zobacz galerię


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


  Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10  Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!  Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
  Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]  Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Studniówki

  Wideo