Polisa ubezpieczeniowa a utrata sprawności. Jaką pomoc finansową możesz uzyskać?

Materiał informacyjny PZU Życie SA
Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w przypadku nieszczęśliwego wypadku lub utraty sprawności? Najpewniejszym rozwiązaniem jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Utrata sprawności dotyka rocznie tysiące Polaków. Brak możliwości schylenia się, siedzenia czy dźwigania zakupów to tylko kilka sytuacji, które skutecznie utrudniają lub wręcz uniemożliwiają zwyczajne, samodzielne życie. Wielu z nas nie zdaje sobie jednak sprawy, że można się od tego ubezpieczyć i pomóc sobie finansowo. Taką polisę można od niedawna kupić w PZU i jest to jak dotąd jedyne takie ubezpieczenie w Polsce.

Polisa ubezpieczeniowa w przypadku utraty sprawności – jak to dokładnie działa?

Ubezpieczenie na wypadek utraty sprawności chroni, czyli zapewnia wypłatę ustalonej w polisie kwoty – jeśli osoba, która się ubezpieczyła, całkowicie straciła wzrok, słuch lub możliwość mówienia, nie może samodzielnie chodzić, klękać, schylać się, wchodzić po schodach, siedzieć, stać, podnosić i przenosić przedmiotów lub wykonywać precyzyjnych ruchów rąk lub unosić ramienia. Wystarczy, że wystąpi jedna, wymieniona utrata sprawności, a z polisy wypłacana jest pełna kwota, która może wynosić od 20 000 zł nawet do 1 000 000 zł, w zależności od tego, na ile się ubezpieczymy.

Choć przyczyną utraty sprawności jest najczęściej wypadek, choroba również może ją spowodować. Przykładowo, obustronna zaćma czy jaskra może prowadzić do utraty widzenia, utrata mowy dotyka pacjentów z rakiem mózgu czy po udarze, a zawał może powodować brak możliwości chodzenia, wchodzenia po schodach lub podnoszenia i przenoszenia przedmiotów. I tu przechodzimy do ostatniej, ale często kluczowej kwestii, czyli tego, czy będzie nam przysługiwać wypłata z ubezpieczenia i jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać. Ubezpieczyciel wypłaci pieniądze bez konieczności przedstawienia państwowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Ubezpieczenie od utraty sprawności — co warto wiedzieć?

Jeśli w wyniku wypadku lub choroby utraciłbyś sprawność, zgłaszasz to ubezpieczycielowi, a do wypłaty w większości sytuacji powinna wystarczyć dokumentacja medyczna i opis zdarzenia.

Ubezpieczenia od utraty sprawności w życiu codziennym nie należy mylić z ubezpieczeniem NNW, które chroni nas na wypadek zdarzeń czasowo zmniejszających naszą mobilność – na przykład złamanie ręki czy nogi. Tutaj mówimy o znacznie poważniejszych sytuacjach, w których będzie konieczna zmiana naszego trybu życia, pracy czy nawet przebudowanie mieszkania lub zatrudnienie pomocy domowej, by ułatwić nam dalsze funkcjonowanie.

Wyobraźmy sobie ogrodnika, który z upływem lat nie może już się schylać i klękać. Mógłby zmienić zawód, ale w praktyce wymaga to wiele czasu i wysiłku i często może okazać się niewykonalne. W przypadku ubezpieczenia w PZU liczy się wyłącznie fakt, że ubezpieczony stracił sprawność objętą ubezpieczeniem. Bez zbędnych formalności otrzyma więc wypłatę pieniędzy.

Świadczenie przyznane w przypadku utraty sprawności, oczywiście może nam pomóc sfinansować np. szkolenie konieczne do wykonywania nowego zawodu, ale też może być wykorzystane jako ochrona utraconego dochodu. Warto to uwzględnić w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Co ważne, PZU nie sprawdza, w jakim zawodzie pracujemy i czy możemy do niego wrócić. Najważniejszy jest sam fakt utraty określonej sprawności.

Pieniądze z ubezpieczenia to ważny zastrzyk gotówki, który może pomóc lepiej poradzić sobie z codziennymi problemami, gdy nasza sprawność i samodzielność stała się ograniczona. Mogą także pomóc nam przetrwać trudny czas adaptacji do nowego życia lub być finansową poduszką bezpieczeństwa w razie utraconego dochodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polisa ubezpieczeniowa a utrata sprawności. Jaką pomoc finansową możesz uzyskać? - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie