Polska Agencja Rozwoju Przemysłu oceniła działalność podkarpackich klastrów

Anna Janik
- Bycie w grupie daje nam lepszą pozycję w rozmowach z przedstawicielami handlowymi. Ja po szkoleniu w ramach klastra zmieniłam design opakowań moich produktów - mówi Alina Becla
- Bycie w grupie daje nam lepszą pozycję w rozmowach z przedstawicielami handlowymi. Ja po szkoleniu w ramach klastra zmieniłam design opakowań moich produktów - mówi Alina Becla Krzysztof Kapica
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała właśnie swój „Raport z inwentaryzacji klastrów w Polsce 2015”. Wielostronicowy dokument to wynik blisko półrocznego procesu weryfikacji zarejestrowanych w kraju klastrów. Jego celem było sprawdzenie, które z klastrów pozyskujących na swoją działalność pieniądze ze środków krajowych, unijnych i samorządowych faktycznie działają prężnie, a które są martwymi tworami.

Tylko na papierze
Jak się okazało, na Podkarpaciu proces weryfikacji pomyślnie przeszło raptem 12 klastrów. Większość to reprezentanci przemysłu lotniczego, chemicznego i branży IT, w tym Dolina Lotnicza, Klaster Firm Informatycznych Polski Wschodniej, Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej. Jako jedyny z Podkarpacia i jeden z czterech w kraju reprezentantów przemysłu spożywczego w zestawieniu znalazł się Klaster „Podkarpackie Smaki”. Jak wskazali autorzy raportu, pozytywnie ocenione 12 klastrów daje zatrudnienie ponad 40 tys. osób, co daje drugi po Małopolsce wynik w kraju. Na liście zabrakło za to znanych i skupiających wielu przedsiębiorców klastrów, takich jak: Klaster Jakości Życia „Kraina Podkarpacie”, Dolina Ekologicznej Żywności, Podkarpacki Klaster Rolno-

-Spożywczy, Inicjatywa Klastrowa „Podkarpackie Szkło”. Jak podaje PARP, weryfikacji nie przeszło u nas 5 podmiotów, między innymi tych, które „były beneficjentami wsparcia publicznego, ale nie wyszły poza fazę projektu lub znacznie ograniczyły swoją aktywność”. Innymi słowy, po otrzymaniu dotacji działały jak klaster, ale przez krótki czas. Jak to możliwe?

- Działanie w ramach klastra ma z założenia dawać jego członkom więcej, niż dałoby im działanie w pojedynkę. Niestety, części koordynatorów czy też założycieli klastrów nie przyświecał taki cel. Nastawieni byli na pozyskanie środków, na przykład z urzędu marszałkowskiego lub Unii Europejskiej, i środki te przejadali - wyjaśnia Krzysztof Staszewski, prezes Stowarzyszenia na rzecz Promocji i Rozwoju Podkarpacia „Pro Carpathia” koordynującego dwa wyróżnione klastry.

- Kiedy kończył się dany projekt, a wraz z nim pieniądze, kończyła się realna działalność klastra. Potraktowano te środki po prostu jako sposób na osiągnięcie indywidualnej korzyści - dodaje.
I zaznacza, że Karpacki Klaster Turystyczny, który koordynuje Pro Carpathia, a który zrzesza dziś aż 73 przedstawicieli biur podróży, obiektów noclegowych i gastronomicznych, do tej pory nie dostał ani złotówki z publicznych pieniędzy. Działa tylko ze składek członków, ale rozwija się prężnie, pozyskuje nowe podmioty.

Rozwijają się bez dotacji
Z kolei w przypadku drugiego z klastrów Pro Carpathii, czyli Podkarpackich Smaków, finansowym motorem napędowym były dotacje z programu szwajcarskiego. W sumie 4 mln zł. Jak podaje urząd marszałkowski, w latach 2007-2014 narzędziem, dzięki któremu samorząd mógł wspierać rozwój inicjatyw klastrowych, był program „Wzmocnienie instytucjonalnego systemu wdrażania Regionalnej Strategii Innowacji w latach 2007-2014”. W jego ramach tylko w 2014 roku na wspieranie naszych klastrów wydano prawie pół miliona złotych. Za te pieniądze sfinansowano m.in. ich promocję w kraju i za granicą, szkolenia i seminaria oraz opracowano ekspertyzy, czyli koncepcje funkcjonowania klastrów.

Menedżer sportowy - zbawienie czy zło konieczne?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie