Polska wolna od papierosów? Po 20 maja możemy w Polsce nie kupić papierosów z powodu braku systemu Track & Trace

mjZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (2 zdjęcia)
Polska będzie krajem bez papierosów? Po 20 maja w Polsce nie kupimy legalnie papierosów z powodu braku systemu Track & Trace. Polska Izba Handlu jeszcze w styczniu wysłała do premiera pismo z prośbą o przyspieszenie prac nad projektem ustawy, która ma wdrożyć system śledzenia ruchu i pochodzenia wyrobów tytoniowych. Bez nowych przepisów "istnieje realne ryzyko, że po 20 maja 2019 r. sprzedaż wyrobów tytoniowych w punktach detalicznych będzie niemożliwa" - informuje PIH. Zgodnie z dyrektywą UE system musi działać od 20 maja 2019 roku. Od stycznia nie zmieniło się nic. Komentarze Polaków są bardzo gorące.

W 2019 roku w Polsce nie kupimy papierosów? Polska Izba Handlu alarmuje

PIH jeszcze w styczniu alarmowała, że nowe regulacje wymagają zarejestrowania ponad 100 000 punktów sprzedaży detalicznej. Jest to ogromne wyzwanie techniczne i komunikacyjne, które wymaga przepisów prawnych. - Bez nich istnieje realne ryzyko, że po 20 maja 2019 r. sprzedaż wyrobów tytoniowych w punktach detalicznych będzie niemożliwa - alarmowała Polska Izba Handlu

Problem tkwi w tym, że - zgodnie z unijnymi nakazami - do 20 maja musimy wdrożyć system Track&Trace, czyli śledzenia ruchu i pochodzenia wyrobów tytoniowych.

- Znaczące opóźnienia w procedowaniu nowelizacji ustawy tytoniowej powodują, że dostosowanie w wyznaczonym przez UE terminie do nowych regulacji będzie znacząco utrudnione. Dla wszystkich uczestników rynku biorących udział w obrocie wyrobami tytoniowymi wdrożenie systemu Track & Trace oznacza całkowitą modyfikację dotychczasowej działalności operacyjnej, zbudowanie nowych systemów informatycznych, zaopatrzenie się w niezbędny sprzęt oraz przeszkolenie pracowników – mówił Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu.

Skutki palenia papierosów. Jak nałóg tytoniowy wpływa na Twó...

Papierosów nie kupimy? Klienci komentują

Zapowiedź braku możliwości kupienia papierosów spotkała się z gorącymi komentarzami na Facebooku Dziennika Zachodniego.

Aneta Raczek: Proponuję również: bez cukru, bez tłuszczu, bez gazu, bez piwa, bez wina, itp. itd.... W końcu każdemu coś szkodzi, to dlaczego tego nie wykluczyć?
Grzegorz Cieslik: Oni chyba naprawdę chcą żółtych kamizelek w Warszawie.
Katarzyna Charko: Rozwinie się czarny rynek. A kto pali to i tak papierosy zdobędzie bez względu na cenę.

Wyroby tytoniowe w około 80 proc. sklepów stanowią od 15 do 40 proc. obrotu. Opóźnienie we wdrażaniu systemu Track & Trace w Polsce może doprowadzić do destabilizacji legalnego rynku wyrobów tytoniowych, który w ostatnim czasie z trudem udało się odbudować, m. in. dzięki ograniczeniu szarej strefy przez służby państwowe - czytamy w komunikacie PIH.

Drastyczne zdjęcia na papierosach. Czy rzeczywiście zniechęc...

Zaburzenie tej gałęzi gospodarki może spowodować straty dla handlu i budżetu państwa (każdego roku wpływa do niego ponad 25 mld zł z tytułu podatków od wyrobów tytoniowych).

Polską Izbę Handlową niepokoi również wskazanie w projekcie ustawy konieczności poddania jej notyfikacji, co oznacza, że prace mogą się wydłużyć o 6 miesięcy.

Zgodnie z dyrektywą UE system musi działać od 20 maja 2019 roku.

PIH zwracał się także z postulatem zmian w nowelizowanej ustawie i wprowadzenie konkretnie zdefiniowaniach przepisów dotyczących możliwości udzielania informacji w punktach sprzedaży o obniżonej szkodliwości wyrobów alternatywnych.

O co chodzi?
Brak gotowych przepisów oznacza, że cały system dystrybucji legalnych papierosów będzie zastopowany. A to oznacza, że po 20 maja 2019 r., sprzedaż wyrobów tytoniowych w punktach detalicznych będzie niemożliwa.

Projekt ustawy pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego w kwietniu 2018 roku, a Sejm rozpatrzył go dopiero po 15 miesiącach, czyli w lutym 2019 roku. Projekt nadal czeka na akceptację Senatu, a następnie na podpis Prezydenta i publikację. Przedsiębiorcy czekają przede wszystkim na rozporządzenia wykonawcze Ministra Finansów wyznaczające Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A. jako operatora systemu i emitenta kodów. Dopiero wtedy możliwe będzie rozpoczęcie rejestracji ponad 100 tys podmiotów oraz uruchomienie systemu.

- Sytuacja z system Track&Trace jest dość kuriozalna. Próbowałem się dowiedzieć, czemu ma to służyć i jakie korzyści publiczne będą z tego tytułu i mi się to nie udało. Pochodzę ze wschodu, gdzie akcyza na papierosy się nie przyjęła i mogę państwa zapewnić, że z powodu działania tego systemu szara strefa nie zmniejszy się nawet o jedną paczkę - mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

W przypadku niewyznaczenia do 6 maja br. przez ministra finansów polskiego operatora systemu, ster przejmie Komisja Europejska, która za nas zdecyduje, kto będzie rejestrował przedsiębiorców i sprzedawał im unikalne kody. Może więc się okazać, że zyski z działania systemu zamiast do spółki skarbu państwa, czyli PWPW SA, trafią do np. drukarni innego kraju członkowskiego.

- Od 20 maja system ma płynnie działać, ponieważ nie ma żadnego okresu przejściowego, więc wraz z wystąpieniem błędów, automatycznie pojawią się kary - dodaje Ptaszyński.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

500 Plus od pierwszego dziecka i "13" dla emerytów

HIPOKRATES: Gala wręczenia nagród

Wideo

Materiał oryginalny: Polska wolna od papierosów? Po 20 maja możemy w Polsce nie kupić papierosów z powodu braku systemu Track & Trace - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 63

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
M
Micha

To jest dobry pomysł, lecz są sposoby aby korzystać z tytoniu bez dymu z podgrzewaczem, skoro unia wzięła się za smog z papierosów to może się przyjrzy samochodom spalinowym i to samo zrobi ... albo z chemtrails ...

zgłoś
d
dość już tego

i po co te obawy ? znając metody ekspresowego tworzenia ustaw to Sejm+Senat+Prezydent potrzebują około sześciu nocnych godzin żeby taka ustawa znalazła się w Dzienniku Ustaw ; oczywiście bez namysłu i bez dyskusji bo potem można robić tysiące poprawek i poprawek do poprawek - obecny Parlament i Prezydent kochają bałagan w tworzeniu prawa w RP

zgłoś
T
Tomasz

Przez lenistwo rządu może wyniknąć coś dobrego.

zgłoś
J
Jorg

pomysły "ętelygentów" z Brukseli coraz bardziej marzy mi się Polexit. Niestety pisiory są bezjajeczne więc nie ma co na to liczyć.

zgłoś
J
Ja

Ile razy w jednym krótkim artykule można upchnąć Track&Trace i 20 maja 2019 ...

zgłoś
U
UE błądzi

Niedługo może Unia Europejska całkowicie zabroni papierosów co przypomni podobne czasy niczym prohibicja w latach dwudziestych XX wieku?. Restrykcje i reżimy prawne w związku z nałogiem palenia są zbyt mocne, to prowadzi tylko i wyłącznie do rozwoju czarnego rynku i przemytu na jeszcze większą skalę. Ja uważam, że: 1. Drastyczne zdjęcia powinny zniknąć z paczek papierosów, zostałby jak pierwotnie tekst informujący o konsekwencjach zdrowotnych zajmujący 30-35% przodu i tyłu opakowania - to są produkty choć szkodliwe ale są i producenci mają prawo je sprzedawać i nie ponosić z tego tytułu strat( UE poza tym może wprowadzić podobne zdjęcia graficzne na słodyczach celem walki z nadwagą i otyłością, no więc sami pomyślcie jakie to kuriozum, albo na wszystkich złych i szkodliwych produktach zdjęcia drastyczne albo na żadnym, zasada prosta). 2. Papierosy mentolowe i slimy - do wyautowania z rynku - slimy dlatego, że mogą kusić z pozoru niewinnym cienkim wyglądem, a mentole dlatego, że mentol jest substancją, która potęguje uzależnienie; nie zabronione są dodatki smakowe czy aromaty, a także nie powinny być zabronione przyprawy czy zioła jak goździki, cynamon itp., bo takie papierosy także mogą na rynku istnieć - jednakże kontrola tych dodatków powinna być pod nadzorem. 3. Dopuszczalny poziom nikotyny w przeliczeniu na jeden papieros wynosiłby 0,5mg a nie jak dotychczas, że wynosi on nawet do 1mg. 4. Papierosy powinny być obowiązkowo wyposażone w filtry, które skutecznie będą blokować wszelkie kancerogeny i substancje smoliste, by dostarczać palaczowi jedynie pożądaną nikotynę bez innych negatywów - co w obecnych czasach jest do zrobienia. 5. Rynek tytoniowy zostaje uporządkowany, a produkcja papierosów niezagrożona. 6. Docelowo papierosy nadal będą funkcjonować w przestrzeni publicznej, jednakże dostępne będą rzecz jasna dla osób powyżej 18 roku życia, sprzedaż poniżej tego progu będzie dotkliwie karana sankcjami finansowymi. 7. Papierosy jednakże będą zdecydowanie mniej szkodliwe i mniej uzależniające. 8. Należy oczywiście w dalszym ciągu zniechęcać młodzież i dzieci do sięgania po tę używkę, jednak, jeśli osoby te osiągną pełnoletność należy dać im prawo wyboru czy chcą tego spróbować czy nie - warto tutaj podkreślić, że nowe papierosy nie będą mieć takiego potencjału uzależniającego, by uzależniać młodą osobę na całe długie lata, trzeba w tym punkcie podkreślić, że prawidłowo i odpowiednio wyedukowany młody człowiek nie sięgnie po tę używkę - za edukację odpowiadają rodzice i szkoła w tymże zakresie. Przeprowadzając tą strategię wzorowałem się nieco na strategii rodem z USA. Należy edukować, należy reformować ale nie można zakazywać, nie można drastycznie ograniczać. Da się zrobić tak, żeby i wilk był syty( w domyśle koncerny tytoniowe i osoby dla nich pracujące, w tym plantatorzy i farmerzy) i owca cała( żeby nie cierpiało na tym społeczeństwo, w tym młodzi ludzie, by nie było tyle negatywów zdrowotnych płynących z tegoż nałogu)

zgłoś
O
Olaf

papierosów chcą zakazać, narkotyki legalizować; ta Unia faktycznie jest jakaś chora....

zgłoś
O
Olaf

to wymóg Unii nie rządu...

zgłoś
b
były sklepikarz

prawda kupę kasy trzeba zainwestować a zarobek żaden. Najwięcej na tym budżet państwa zarabia.

zgłoś
G
Gość

Cześć wszystkim :( Bardzo proszę o pomoc. wczoraj w hotelu wynajałem polkę około 23lata do towarzystwa i mnie okradła na dość wysoką sumę. jej profil jest w internecie na stronie: https://sexpogaduchy.pl/sandra88 jej nik: sandra88
jeżeli zna ktoś tę polkę prosze o kontakt za ustalenie tej kobiety place 5.000zł odrazu. ..czekam na KarolM89@wp.pl .

zgłoś
p
portalsamorzadowy

normalnie high life www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/krakow-nauczyciele-okupujacy-kuratorium-czekaja-na-krok-rzadu-groza-zaostrzeniem-protestu,122710.html

zgłoś
F
Foliowa czapka

To bardzo chytry plan, Sejm będzie się opierdalał aż KE zabierze się za polski system śledzenia wyrobów tytoniowych, już chyba z czystego współczucia, a potem patria rządząca będzie narzekać że bestialska UE zabiera nam suwerenność

zgłoś
K
Ktos

I dobrze wam palacze hahah

zgłoś
T
Tylko

Tylko ze podrozeje wszystko bo beda musielo odzyskac 25mld zl. Czyli z naszych kieszeni. BEZROBOTNYM CO ZA 500 PLUS ZYJA DO PIWA ZABRAKNIE FAJECZKI

zgłoś
P
PiSior

Haha brawo PiS przynajmniej nikt nie bedzie smierdzial:) wasze niedopatrzenie i lenistwo wyjdzie na plus dla zdrowia tylko ze zabraknie na wasze 500 plusy i podrozeje wszystko byle by odzyskac te 25 mld zl. To co ze najbardziej poszkodowani beda Ci nie palący ale wy lubicie krzywdzic tych uczciwych jak teraz ze najgirzej mają Ci ktorzy pracują. Najlepiej natomiast Ci co narobili dzieci i poszli na bezrobocie tyle tylko ze do piwka zavraknie im fajeczki

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3