Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Orła Piastowskiego odsłonięto w Baranowie Sandomierskim. Upamiętnia nadanie praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego [ZDJĘCIA]

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Odsłonięcie Pomnika Orła Piastowskiego było kulminacyjnym momentem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Baranowie Sandomierskim. Świętowaniu towarzyszyła inscenizacja historyczna nadania praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego. Na Rynku wybijano okolicznościową monetę "Baranowski Grosz".

Biały Orzeł symbolizuje polską państwowość od początku narodowych dziejów. Pięknie ilustruje to legenda o Lechu, przywołana przez Jana Długosza. Wraz z koronacją Przemysła II znak dynastii Piastów stał się godłem zjednoczonego na nowo polskiego królestwa. Na pieczęci monarchy umieszczony został wówczas wizerunek orła w koronie oraz słowa: Sam Wszechmocny przywrócił Polakom zwycięskie znaki. Odtąd już na zawsze identyfikujemy się z tym symbolem jako polska wspólnota. Podniesienie zachwianej chorągwi z postacią ukoronowanego orła stało się punktem zwrotnym zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem. Wizerunek Orła Białego oznaczający naszą suwerenność, podmiotowość i tożsamość zagrzewał Polaków do walki w obronie Ojczyzny, widniał na insygniach insurekcyjnych, świadczył w czasach nawet najcięższych, że jeszcze Polska nie zginęła. Godło państwowe niepodległej Rzeczypospolitej uosabia majestat, odwagę i siłę. Pomnik Orła Piastowskiego odsłonięty dziś na baranowskim rynku będzie pięknie i poruszająco o tym przypominał. Chcę wyrazić wielkie uznanie wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego monumentu.

- napisał w liście skierowanym do uczestników i organizatorów uroczystości prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który objął baranowskie obchody honorowym patronatem.

Baranów Sandomierski ma 667 lat

Burmistrz Baranowa Sandomierskiego Marek Mazur podkreślił, że pomnik autorstwa kieleckiego rzeźbiarza Sławomira Micka, opowiada o dziejach Baranowa Sandomierskiego, który otrzymał prawa miejskie w 1354 roku od króla Kazimierza Wielkiego. Na jednej z tablic wykonanego z brązu pomnika umieszczono treść aktu a pod nią pieczęcie królewskie. Na bocznej ścianie widnieje herb miasta wraz z pamiątkową tablicą.

Uroczystość osłonięcia pomnika zgromadziła wielu mieszkańców i gości. Przybyli między innymi sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber i wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, wicestarosta powiatu tarnobrzeskiego Jacek Rożek, przedstawiciele partnerstwa Napędzani Wisłą. Uczestnicy uroczystości złożyli pod pomnikiem wieńce.

Atrakcją obchodów była inscenizacja historyczna i walki rycerskie w wykonaniu rekonstruktorów z Agencji Eventów Historycznych Sarmata. Na pamiątkę wydarzenia Towarzystwo Historyczne Ziemi Baranowskiej "Mały Wawel" wybijało okolicznościową monetę - Baranowski Grosz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie