Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomóż przy "Siarkobiografii"! Powstaje ważny film o Tarnobrzegu

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Coraz mniej osób pamięta czasy, kiedy w miejscu Jeziora Tarnobrzeskiego wydobywano siarkę...Twórcy filmu chcą uwiecznić ich relacje.
Coraz mniej osób pamięta czasy, kiedy w miejscu Jeziora Tarnobrzeskiego wydobywano siarkę...Twórcy filmu chcą uwiecznić ich relacje. archiwum prywatne Aleksandra Dyla
Ruszyła społecznościowa zbiórka pieniędzy na realizację pełnometrażowego filmu dokumentalnego o początkach przemysłu siarkowego w Tarnobrzegu. W zamyśle twórców “Siarkobiografia” ma być również portretem zmieniającego się miasta i jego mieszkańców w relacjach ludzi, którzy nadawali Tarnobrzegowi nowe oblicze.

Pomysłodawcą i reżyserem “Siarkobiografii” jest znany operator filmowy Aleksander Dyl, dla którego będzie to już kolejny film poświęcony Tarnobrzegowi. Ostatnim był “Prowincjonalny trójkąt artystyczny”, czyli film o Marianie Ruzamskim i życiu artystycznym w przedwojennym Tarnobrzegu. Podczas premierowych pokazów filmu, w 2018 roku, Aleksander Dyl już wspominał, że przygotowuje się do kolejnego wyzwania. Chciał oddać głos ludziom, którzy pamiętają moment, w którym Tarnobrzeg przepoczwarza się z małego miasteczka w stolicę polskiej siarki. Jego zdaniem to najsłabiej udokumentowany okres w dziejach siarkowego grodu.

- Okres prosperity i najlepszych lat naszego miasta jest dość dobrze udokumentowany, wszak była to duma PRL-u. Poświęcono mu liczne filmy, reportaże, książki, wydawnictwa zakładowe itp. Natomiast ciężko jest znaleźć materiały z początków przekształcania się kilkutysięcznego, prowincjonalnego miasteczka w stolicę polskiego przemysłu siarkowego. Nasz film ma być rodzajem filmowego portretu miasta, które zmienia swoją tożsamość. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku do miasta przybywają mieszkańcy okolicznych miejscowości, znajdując tu pracę i społeczny awans. Tarnobrzeg zasiedlają napływowi specjaliści górnictwa ze Śląska i innych regionów Polski. Tworzy się nowe społeczeństwo. Dzisiaj żyje już niewielu pionierów tamtych czasów. Chcemy dotrzeć do nich, pozyskać ich relacje i opowieści o początkach „siarki”, aby nie popadł w zapomnienie kilkudziesięcioletni epizod, który stworzył współczesny Tarnobrzeg. To będzie film o pamięci i przemijaniu - mówi Aleksander Dyl. W inicjatywie wspierają go tarnobrzeskie stowarzyszenie ESTEKA, przedsiębiorstwo społeczne EQUELA i Tarnobrzeski Dom Kultury.

Liczy się każda wpłata

Jak mówi Jarosław Piątkowski, prezes stowarzyszenia Esteka, kluczową sprawą jest zgromadzenie funduszy na ten cel. Na realizację filmu potrzeba 30 tysięcy złotych. Zbiórka prowadzona jest na stronie zrzutka.pl. Ofiarodawcy wpłacili już prawie 3,5 tysiąca złotych. Każdy, nawet najmniejszy datek jest mile widziany. Stąd apel o pomoc.

- Zachęcamy do wsparcia finansowego osoby prywatne i instytucje. Każdy z darczyńców będzie współproducentem filmu. Po wpłacie minimum 50 złotych otrzyma od nas limitowany nośnik z filmem - mówi Jarosław Piątkowski. Więcej informacji na stronie siarkobiografia.pl

Nagrania na potrzeby filmu trwają od wielu miesięcy. Jedną z rozmówczyń jest docent dr hab. Katarzyna Pawłowska, która wraz z mężem, profesorem Stanisławem Pawłowskim, odkryła złoża siarki w rejonie Tarnobrzega. Żółtemu złotu małżeństwo geologów poświęciło 40 lat życia. W 2003 roku w uznaniu dla zasług Katarzyny Pawłowskiej Rada Miasta Tarnobrzega nadała jej najwyższe miejskie odznaczenie medal Sigillum Civis Virtuti.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie