Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomóżmy Olusiowi choremu na białaczkę

Zdzisław Surowaniec
Konrad Mężyński przy ulotce zachęcającej do pomocy Olusiowi.
Konrad Mężyński przy ulotce zachęcającej do pomocy Olusiowi. Zdzisław Surowaniec
Chory na ostrą białaczkę piętnastomiesięczny Oluś z Padwi Narodowej w powiecie mieleckim, zmobilizował osoby w regionie do szukania dla niego dawcy szpiku. W najbliższą niedzielę w Stalowej Woli, w Tarnobrzegu, w Rzeszowie, w Padwi Narodowej i na Śląsku odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

Połowa chorych bez dawcy

Połowa chorych bez dawcy

Każdego roku w Polsce odnotowuje się około 6 tys. zachorowań na białaczkę. Choroba wykrywana jest średnio co godzinę. Na ostrą białaczkę szpikową rocznie zapada około 1600 osób. 1300 zachorowań rocznie dotyczy przewlekłej białaczki limfatycznej, 800 - przewlekłej białaczki szpikowej, a 600 - ostrej białaczki limfatycznej. Ta ostatnia jest najpopularniejszą białaczką u dzieci, zapada na nią średnio 200 rocznie. W Polsce jest zarejestrowanych ponad 270 tysięcy potencjalnych dawców szpiku. To mało i prawie co druga chora osoba nie znajduje odpowiedniego dawcy.

Oluś ma piętnaście miesięcy i - jak zapewniają jego rodzice, jest radosnym, ciekawym świata dzieckiem. Przed dwoma miesiącami zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę. Zastosowano już wszystkie metody leczenia, ale okazało się, że tylko przeszczep szpiku może uratować chłopcu życie. Na razie w światowym banku danych nie znaleziono dla niego "genetycznego bliźniaka" - osoby, od której można pobrać szpik do przeszczepu.

W Stalowej Woli koordynatorem akcji jest Konrad Mężyński, prezes Stowarzyszenia Dobro Powraca. W dziewięciu punktach na terenie miasta będzie można od godziny 11 do 13 dopełnić formalności związane z rejestracją i pobieraniem śliny, dzięki której określa się osobę, której geny pozwalają na przeszczep szpiku. Ze względu na prostszą, choć bardziej czasochłonną procedurę zdecydowano się właśnie na pobieranie śliny, a nie próbki krwi do badań.

- Z doświadczeń wiemy, że akcja pomocy jednej osobie powoduje większe zainteresowanie akcją rejestracji - twierdzi Konrad Mężyński. W Stalowej Woli do rejestracji włączyli się księża michalici z parafii Trójcy Przenajświętszej, rejestrować będzie się można także w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów, w Wyższej Szkole Ekonomicznej, na KUL i Politechnice Rzeszowskiej. Również w siłowni Kaito, w Bibliotece Międzyuczelnianej, w restauracji Hutnik, w komendzie straży pożarnej. Dawcami mogą być osoby od 18 do 55 roku życia, zdrowe i co najważniejsze - zdecydowane oddać szpik, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Prawdopodobnie po dwóch tygodniach od akcji pobierania wymazu z jamy ustnej będzie można się zorientować czy w naszym regionie jest osoba mogąca być dawcą szpiku dla chłopca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie