Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysł na rozładowanie korków i odciążenie Stalowej Woli od ciężarówek coraz bardziej realny

Ewa Bożek
Wiceprezydent Franciszek Zaborowski prezentuje koncepcję połączenia ulicy Grabskiego z Energetyków.
Wiceprezydent Franciszek Zaborowski prezentuje koncepcję połączenia ulicy Grabskiego z Energetyków. fot. Ewa Bożek
Jest już gotowy projekt na połączenie terenów przemysłowych po zachodniej stronie miasta z planowanym wariantem obwodnicy Stalowej Woli we wschodniej jego części.
Projekt przebiegu planowanej trasy.
Projekt przebiegu planowanej trasy. Ewa Bożek

Projekt przebiegu planowanej trasy.
(fot. Ewa Bożek )

Jego budowa uwolniłaby w dużym stopniu miasto od ruchu samochodów ciężarowych i usprawniła komunikację w tej części miasta. Pomysł przedłużenia ulicy Grabskiego, budowa tunelu pod przejazdem kolejowym i połączenie jej z ulicą Energetyków pojawiła się jeszcze w połowie ubiegłego roku. Koncepcja zakładała, że tunel zostanie poprowadzony tylko pod torami. Teraz już wiadomo, że powstanie także pod ulicą Solidarności.

USPRAWNIENIE KOMUNIKACJI

Franciszek Zaborowski, wiceprezydent Stalowej Woli uważa, że budowa podziemnego przejazdu dla samochodów w tym miejscu to najlepszy sposób na rozładowanie zmasowanego ruchu komunikacyjnego w okolicy i zredukowanie jazdy po miejskich drogach samochodami ciężarowymi.

- Kiedy powstanie przedłużenie istniejącej ulicy Grabskiego, które połączy ją z ulicą Kwiatkowskiego, to wszystkie samochody ciężarowe z terenów Huty Stalowa Wola będzie można kierować w okolicę ulicy Energetyków. Jeśli zwycięży wariant budowy obwodnicy dla miasta w okolicach Sanu, to dodatkowo wszystkie auta z przemysłowej części miasta będą kierowane prosto na tę obwodnicę - mówi Zaborowski.
Nowe rozwiązanie powinno ucieszyć także kierowców osobówek. Kiedy powstanie nowy węzeł komunikacyjny, to wszystkie samochody osobowe jadące z terenów Huty, będą mogły omijać często zamknięte przejazdy kolejowe przy ulicy Mickiewicza, czy Solidarności i bezpośrednio jechałyby tunelem pod torami. To skróciłoby czasowo ich trasę do pracy i z powrotem.

TUNEL I DWA RONDA

Dokładny projekt zakłada powstanie ronda przy ulicy Grabskiego, które będzie prowadzić na trasę do tunelu i tak jak teraz do ulicy Solidarności. Trasa do tunelu będzie się łagodnie obniżać i zostanie poprowadzona łukiem pod ulicą Solidarności i torami kolejowymi (na wysokości tlenowni). Potem poprowadzi prosto na nowe turborondo przy ulicy Energetyków, które powstanie pomiędzy mleczarnią, a bazą techniczną policji.
Jak już wspominaliśmy jeśli planowana obwodnica powstanie w okolicach Sanu, to powstanie tam w przyszłości droga łącząca ulicę Energetyków z obwodnicą.

Tunel będzie mieć niecałe 5 metrów wysokości.
- Będą mogli korzystać z niego także piesi, ponieważ projekt zakłada budowę chodników, będzie również strefa zarezerwowana dla rowerzystów - wymienia Zaborowski.
Projekt będzie kosztować miasto 900 tysięcy złotych. Planuje się, że koszt budowy węzła z tunelami i rondami może wynieść nawet 16 milionów złotych.

- Dużą cześć tych pieniędzy będziemy starali się zdobyć w funduszy rządowych. Pozostała kwota będzie pochodzić z budżetu miasta. O pieniądze z Warszawy zamierzamy się starać w przyszłym roku, a jeśli wszystko zakończy się pomyślnie to budowa ruszy w 2011 roku i zakończy się w 2012 - mówi wiceprezydent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie