Ponad setka drzew na Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli jest...

  Ponad setka drzew na Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli jest do usunięcia

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Z osłabionych drzew podczas burzy odrywają się konary, które mogą być niebezpieczne dla przechodzących tam ludzi

  Z osłabionych drzew podczas burzy odrywają się konary, które mogą być niebezpieczne dla przechodzących tam ludzi ©Zdzisław Surowaniec

  W Bibliotece Międzyuczelnianej odbyło się spotkanie z doktorem inżynierem architektem krajobrazu Wojciechem Bobkiem, który przedstawił wyniki inwentaryzacji dendrologicznej Placu Piłsudskiego. Miejsce to w przyszłości ma być zrewitalizowane.
  Z osłabionych drzew podczas burzy odrywają się konary, które mogą być niebezpieczne dla przechodzących tam ludzi

  Z osłabionych drzew podczas burzy odrywają się konary, które mogą być niebezpieczne dla przechodzących tam ludzi ©Zdzisław Surowaniec

  Inwentaryzacja była przeprowadzana na obszarze 8,22 hektara w maju 2018 roku. Jak wyjaśniał Wojciech Bobek zinwentaryzowano 896 egzemplarzy drzew i krzewów. Jak wyliczono około 471 sztuk, czyli 53 procent jest w stanie dobrym, 320 sztuk (36procent) jest w stanie średnim, 94 sztuki (10procent) są w stanie złym, zaś 10 sztuk (1 procent) to egzemplarze martwe.

  - Jak na zaniedbaną przez wiele lat pielęgnację takiego drzewostanu, ich stan i tak jest zaskakująco dobry - mówił Bobek.
  Kondycje drzew obniżają szkodniki, huby, uszkodzenia przez wichury, burze, susze, przymrozki oraz występowanie jemioły pospolitej, pasożytującej na blisko 5 procentach drzew. Drzewostan jest też osłabiony przez ingerencję człowieka. Podczas sadzenia nie uwzględniono gabarytu gatunków, wymagań siedliskowych, bryły korzeniowej, a cięcia drzew i krzewów przeprowadza się bez świadomości procesów fizjologicznych zachodzących w drzewie.

  Do najbardziej typowych błędów zaliczyć tu można nieuzasadnione amputacje, czyli odcinanie lub skracanie konarów o grubości większej niż 10 centymetrów średnicy. Zabieg taki wolno stosować tylko w szczególnych przypadkach, nie można go nadużywać. Powoduje on powstanie dużej rany, przez którą łatwo wnikają grzyby i bakterie co skutkuje uruchomieniem procesów rozkładu drewna.

  - Mimo wszystko jest to teren bardzo ciekawy pod względem różnorodności gatunków. Podczas przeprowadzania inwentaryzacji niejednokrotnie byliśmy zaskoczeni występującą tam roślinnością - stwierdził Wojciech Bobek.

  Teren w 85 procentach pokryty jest drzewami. Najliczniejszą rodziną są klonowate, zinwentaryzowano: klony srebrzyste, pospolite, jawory i tatarskie - łącznie 16 procent całego drzewostanu. Gatunkiem najczęściej występującym na zinwentaryzowanym obszarze jest jednak sosna pospolita. Drugim w kolejności gatunkiem jest jesion pensylwański. Kolejny jest klon srebrzysty - 6 procent, na równi z lipą drobnolistną. Pojawia się również dąb czerwony, klon pospolity i śliwa wiśniowa - po 4 procent. Blisko połowę składu gatunkowego tworzą krzewy.

  Łącznie do zachowania przeznaczono 750 sztuk drzew i krzewów. Pozostałe drzewa zakwalifikowano do usunięcia. W pierwszym etapie wyznaczono do usunięcia 8 procent drzew i krzewów (70 sztuk). Drugi etap oczyszczania drzewostanu z drzew i krzewów w złym stanie to 6 procent wszystkich zinwentaryzowanych egzemplarzy (52 sztuki). 24 sztuki należy usunąć z powodu zbyt dużego zwarcia. Stanowią one 3 procent drzewostanu.

  - Myślimy kategoriami drzew, a nie tylko swoimi. Nie bądźmy samolubami. To my musimy zadbać o ich stan, to my musimy poprawić ich dobrostan, bo drzewostan ma swoje oczekiwania. Pamiętajmy, im więcej osłabionych drzew tym mniej tlenu dla nas - stwierdził gość z Krakowa.

  Należy pilnie przeprowadzić prace pielęgnacyjne, od których zależeć będzie bezpieczeństwo użytkowników i dalszy los drzewostanu. Publiczność, usłyszała, że drzewostan jest w umiarkowanie dobrym stanie. Część drzew i krzewów jest martwa, wiele egzemplarzy ma duży posusz, osłabione i uszkodzone w różny sposób drzewa są porażone przez grzyby lub jemiołę.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Zobacz koniecznie:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!