Ponad setka drzew na Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli jest...

  Ponad setka drzew na Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli jest do usunięcia

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Z osłabionych drzew podczas burzy odrywają się konary, które mogą być niebezpieczne dla przechodzących tam ludzi

  Z osłabionych drzew podczas burzy odrywają się konary, które mogą być niebezpieczne dla przechodzących tam ludzi ©Zdzisław Surowaniec

  W Bibliotece Międzyuczelnianej odbyło się spotkanie z doktorem inżynierem architektem krajobrazu Wojciechem Bobkiem, który przedstawił wyniki inwentaryzacji dendrologicznej Placu Piłsudskiego. Miejsce to w przyszłości ma być zrewitalizowane.
  Z osłabionych drzew podczas burzy odrywają się konary, które mogą być niebezpieczne dla przechodzących tam ludzi

  Z osłabionych drzew podczas burzy odrywają się konary, które mogą być niebezpieczne dla przechodzących tam ludzi ©Zdzisław Surowaniec

  Inwentaryzacja była przeprowadzana na obszarze 8,22 hektara w maju 2018 roku. Jak wyjaśniał Wojciech Bobek zinwentaryzowano 896 egzemplarzy drzew i krzewów. Jak wyliczono około 471 sztuk, czyli 53 procent jest w stanie dobrym, 320 sztuk (36procent) jest w stanie średnim, 94 sztuki (10procent) są w stanie złym, zaś 10 sztuk (1 procent) to egzemplarze martwe.

  - Jak na zaniedbaną przez wiele lat pielęgnację takiego drzewostanu, ich stan i tak jest zaskakująco dobry - mówił Bobek.
  Kondycje drzew obniżają szkodniki, huby, uszkodzenia przez wichury, burze, susze, przymrozki oraz występowanie jemioły pospolitej, pasożytującej na blisko 5 procentach drzew. Drzewostan jest też osłabiony przez ingerencję człowieka. Podczas sadzenia nie uwzględniono gabarytu gatunków, wymagań siedliskowych, bryły korzeniowej, a cięcia drzew i krzewów przeprowadza się bez świadomości procesów fizjologicznych zachodzących w drzewie.

  Do najbardziej typowych błędów zaliczyć tu można nieuzasadnione amputacje, czyli odcinanie lub skracanie konarów o grubości większej niż 10 centymetrów średnicy. Zabieg taki wolno stosować tylko w szczególnych przypadkach, nie można go nadużywać. Powoduje on powstanie dużej rany, przez którą łatwo wnikają grzyby i bakterie co skutkuje uruchomieniem procesów rozkładu drewna.

  - Mimo wszystko jest to teren bardzo ciekawy pod względem różnorodności gatunków. Podczas przeprowadzania inwentaryzacji niejednokrotnie byliśmy zaskoczeni występującą tam roślinnością - stwierdził Wojciech Bobek.

  Teren w 85 procentach pokryty jest drzewami. Najliczniejszą rodziną są klonowate, zinwentaryzowano: klony srebrzyste, pospolite, jawory i tatarskie - łącznie 16 procent całego drzewostanu. Gatunkiem najczęściej występującym na zinwentaryzowanym obszarze jest jednak sosna pospolita. Drugim w kolejności gatunkiem jest jesion pensylwański. Kolejny jest klon srebrzysty - 6 procent, na równi z lipą drobnolistną. Pojawia się również dąb czerwony, klon pospolity i śliwa wiśniowa - po 4 procent. Blisko połowę składu gatunkowego tworzą krzewy.

  Łącznie do zachowania przeznaczono 750 sztuk drzew i krzewów. Pozostałe drzewa zakwalifikowano do usunięcia. W pierwszym etapie wyznaczono do usunięcia 8 procent drzew i krzewów (70 sztuk). Drugi etap oczyszczania drzewostanu z drzew i krzewów w złym stanie to 6 procent wszystkich zinwentaryzowanych egzemplarzy (52 sztuki). 24 sztuki należy usunąć z powodu zbyt dużego zwarcia. Stanowią one 3 procent drzewostanu.

  - Myślimy kategoriami drzew, a nie tylko swoimi. Nie bądźmy samolubami. To my musimy zadbać o ich stan, to my musimy poprawić ich dobrostan, bo drzewostan ma swoje oczekiwania. Pamiętajmy, im więcej osłabionych drzew tym mniej tlenu dla nas - stwierdził gość z Krakowa.

  Należy pilnie przeprowadzić prace pielęgnacyjne, od których zależeć będzie bezpieczeństwo użytkowników i dalszy los drzewostanu. Publiczność, usłyszała, że drzewostan jest w umiarkowanie dobrym stanie. Część drzew i krzewów jest martwa, wiele egzemplarzy ma duży posusz, osłabione i uszkodzone w różny sposób drzewa są porażone przez grzyby lub jemiołę.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]