Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porównujemy bankowe lokaty

Jarosław PANEK, [email protected]
Wielkich pieniędzy raczej w ten sposób nie zarobimy, a banki płacą generalnie coraz mniej. Gdzie opłaca się trzymać pieniądze?
  Porównujemy bankowe lokaty

Bankom wyraźnie nie potrzeba już gotówki, bo tak jak jeszcze rok temu w szaleńczym pędzie prześcigały się w coraz wyższym, wręcz niebezpiecznym dla nich poziomie oprocentowania lokat, tak teraz ciągle je obniżają.

W ciągu ostatniego miesiąca kolejne kilka banków zdecydowało się obniżyć oprocentowanie lokat, przy czym cięcia te nie dotyczą zwykle pieniędzy składanych na najdłuższe terminy. Żadnych zmian nie zanotowano w przypadku lokat walutowych. Najmniej zarobimy na lokatach krótkich, czyli kwartalnych lub półrocznych. My jednak dziś w naszym zestawieniu, skupimy się głównie na depozytach rocznych i jeszcze dłuższych, bo krótszych terminach oszczędzania odsetki jakie dostajemy są już prawie żadne.

Dlaczego banki płacą tak mało
Fachowcy firmy Gold Finance, którzy przygotowywali najnowszy ranking lokat zauważają, że wciąż przybywa ofert z jednodniową kapitalizacją odsetek, a więc chroniących przed "podatkiem Belki". Ta metoda przyciągania klientów staje się wśród bankowców coraz bardziej popularna, zwłaszcza że to w zasadniczy sposób podnosi kwotę odsetek.

Skąd tak niskie oprocentowanie lokat bankowych? Powodów jest kilka. Po pierwsze polskie banki nie potrzebują gotówki. Specjaliści oceniają, że nadmiar wolnej gotówki w posiadaniu banków jest bardzo wysoki i wynosi kilkadziesiąt miliardów złotych. Po drugie na rynku międzybankowym stawki WIBOR dla pożyczek 3 - miesięcznych utrzymują się na bardzo niskim poziomie od 3,84 do 3,87 procent, podczas gdy jeszcze w pierwszych trzech miesiącach roku przekraczały 4 procent. A rok temu o tej porze WIBOR w ogóle był wskaźnikiem czysto teoretycznym bo banki tak nie miały do siebie zaufania, że prawie w ogół nie pożyczały sobie pieniędzy.

Co się zmieniło w ciągu ostatniego miesiąca w rankingu bankowych lokat? W przypadku lokat jednomiesięcznych niższe niż w połowie maja odsetki proponują Invest Bank, Kredyt Bank i Multibank. Bank Pocztowy zmniejszył oprocentowanie lokat na 6 i 12 miesięcy. Nadal jednak jest liderem na rynku pod względem oprocentowania dla lokat dwuletnich, za które oferuje 7 procent w skali roku. O powrót do grona liderów pokusił się Getin Bank, oferując lokaty 3-, 6- i 12-miesięczne z dzienną kapitalizacją odsetek. Na podobne posunięcie zdecydował się Alior Bank w przypadku lokat 6-miesięcznych. W kategorii lokat 24 -, i 36 miesięcznych nie zmieniło się nic.

Najlepiej na dwa lata
Porównując obecne oprocentowanie lokat rocznych, dwuletnich oraz trzyletnich widać wyraźnie, że najwyższe oprocentowanie dostaniemy na lokacie 24 - miesięcznej. U zwycięzcy rankingu, czyli w Banu Pocztowym będzie to aż 7 procent w skali roku. Drugi w tym zestawieniu Alior Bank oferuje 5 procent, zaś trzeci AIG Bank 5,80 procenta. Alior, mimo niższej stawki zajął w rankingu lokat dwuletnich drugie miejsce, a nie trzeci, gdyż przy tej stawce dodatkowo oferuje dzienną kapitalizacje odsetek, a więc jest to kalscy zna lokata pozwalająca uniknąć "podatku Belki".

Szczegółowy ranking przedstawia tabela z listą dziesięciu banków, które oferują najlepsze warunki.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Porównujemy bankowe lokaty - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie