Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Portrety wielkich ludzi w Narodowej Galerii Niepodległości Polski 100. W piątek wielkie otwarcie. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Budynek w Kochanach, w którym mieści się Narodowa Galeria Niepodległości Polski 100. Można tu obejrzeć portrety 100 wielkich ludzi, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Zobacz ich w galerii zdjęć >>>
Budynek w Kochanach, w którym mieści się Narodowa Galeria Niepodległości Polski 100. Można tu obejrzeć portrety 100 wielkich ludzi, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Zobacz ich w galerii zdjęć >>>Materiały prasowe
Jastkowickie Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Pamięć” zaprasza w piątek, 4 listopada do osady Kochany w gminie Pysznica w powiecie stalowowolskim, gdzie w jednym z budynków otwarta zostanie Narodowa Galeria Niepodległości Polski 100.

Portrety stu wielkich Polaków w galerii w Kochanach

Narodowa Galeria Niepodległości Polski 100 to projekt malarski, który uwiecznia 100 wielkich ludzi, którzy piórem, pędzlem, muzyką, szablą, cierpieniem, ofiarą życia, patriotyzmem, szlachetną działalnością polityczną i dyplomatyczną oraz naukową najbardziej przyczynili się do odzyskania niepodległości przez Polskę. „Tym ludziom oddajemy cześć, bo dzięki nim mamy własną Ojczyznę i jesteśmy wolnym narodem” – tłumaczą organizatorzy.

Projekt zainicjował Stanisław Dworak – prezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie. Portrety zrealizowało kilkudziesięciu ludzi sztuki i kultury z Polski i z zagranicy. Zdaniem Dworaka projekt ma bezcenną wartość edukacyjną, artystyczną, patriotyczną i wpisuje się w obchodu 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Zobacz, czyje portrety można obejrzeć w galerii

Romantycy i pozytywiści

Wśród sportretowanych są byli romantycy i pozytywiści, charyzmatyczni politycy, żołnierze i twórcy, a także działacze gospodarczy i naukowi. Osoby o talentach przywódczych. Wszyscy oni swoją aktywnością polityczną, czynem zbrojnym, pracą organiczną i artystyczną twórczością przygotowywali grunt pod przyszłą Niepodległość. Okazali się jej twórcami. Dzięki nim, kiedy wywołane skutkami I wojny światowej zmienione układy geopolityczne umożliwiły odrodzenie naszej państwowości, Polacy byli przygotowani do życia w niepodległym państwie. Zdolni skutecznie działać na rzecz scalenia w jedno terytorium obszarów znajdujących się przedtem pod władzą trzech zaborców oraz stworzenia jednego organizmu państwowego i gospodarczego, a także obronić świeżo uzyskaną Niepodległość przed nawałą bolszewicką w 1920 roku.

Wystawa zorganizowana przez Muzeum Niepodległości w Galerii Brama Bielańska jest upamiętnieniem tych historycznych postaci i przypomnieniem ich zasług dla Polski.” W Stalowej Woli 8 maja 2022 roku w Spółdzielczym Domu Kultury miało miejsce otwarcie wystawy obrazów "Narodowa Galeria Niepodległości Polski 100". Podczas wernisażu Stanisław Dworak przyznał, że przejęciem galerii na stałą wystawę nie jest zainteresowane żadne muzeum. Wówczas inicjatywę przejął Zbigniew Koczwara, który obiecał znaleźć dla niej miejsce w Jastkowicach. W końcu przystosował na galerię budynek w swojej posiadłości w Kochanach.

Kochany to śródleśna osada

Kochany to urocze miejsce na skraju Puszczy Solskiej, tyle tylko, że dojazd tam jest uciążliwy, ciągnie się przed ponad dziesięć kilometrów przez lasy drogą przeciwpożarową. Jak jednak przekonują organizatorzy, droga jest już poprawiona i oznakowana tak, aby nie błądzić po leśnych duktach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie