Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł obiecuje, że koleją dojedziemy ze Stalowej Woli do centralnego lotniska

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
- Cieszę się, że jako członek Komisji Infrastruktury, mogłem brać udział w pracach związanych z tym tematem - powiedział poseł Rafał Weber
- Cieszę się, że jako członek Komisji Infrastruktury, mogłem brać udział w pracach związanych z tym tematem - powiedział poseł Rafał Weber Zdzisław Surowaniec
Stalowa Wola ma skorzystać na budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego „Solidarność” czyli planowanego przez obecny rząd wielkiego lotniska. Miasto będzie mieć połączenie kolejowe z portem, linią od Rzeszowa przez Radom. Powiedział o tym na wtorkowej konferencji prasowej poseł Rafał Weber.

W 2027 roku w oddalonym o 40 kilometrów od Warszawy Baranowie ma rozpocząć funkcjonowanie Centralny Port Komunikacyjny z lotniskiem, które ma być największe w Europie. Tak zapowiada rząd Prawa i Sprawiedliwości. Byłby to „węzeł transportowy oparty na zintegrowanych węzłach: lotniczym i kolejowym, spójnych z układem dróg”.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości wyraził zgodę na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Powodem jest bardzo znaczny wzrost pasażerów zainteresowanych połączeniami lotniczymi. Z analiz wynika, że lotnisko w Warszawie za trzy lata nie będzie w stanie zabezpieczyć przewozów pasażerskich - mówił poseł Rafał Weber z PiS.

Przy okazji uruchomienia Centralnego Portu Komunikacyjnego rozwinąć ma się kolej. Na modernizację i budowę nowych połączeń rząd ma przeznaczyć 67 milionów złotych.

- Centralny Port Komunikacyjny to okazja żeby rozbudować kolej. 20 lipca Komitet Sterujący Komponentami Kolejowymi zdecydował, że Rzeszów będzie miał bezpośrednie połączenie z Centralnym Portem Komunikacyjnym, które będzie przebiegało przez nasze miasto, przez Stalową Wolę - wyjaśniał poseł Rafał Weber.

Przy tej okazji zbudowana zostanie również nowa linia kolejowa na trasie Rzeszów - Stalowa Wola, biegnąca wzdłuż drogi ekspresowej S-19 przez Sokołów Małopolski, Kamień i Jeżowe. Obecny czas dojazdu do Rzeszowa to około półtorej, dwie godziny. Po wybudowaniu nowej infrastruktury czas przejazdu ma się zmniejszyć do pół godziny. Trasy kolejowe mają być budowane dopiero po wybudowaniu i uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. To oznacza, że mieszkańcy Stalowej Woli skorzystają z nowej infrastruktury kolej za kilkanaście lat.

- Cieszę się, że jako członek sejmowej Komisji Infrastruktury, że mogłem brać udział w pracach związanych z tym tematem. Sugerować pewne rzeczy. Założeniem ministra jest aby każda miejscowość do 30 kilometrów miała dostęp do punktu dotarcia do Centralnego Portu Komunikacyjnego - stwierdza poseł Rafal Weber.

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że w Polsce istnieje sto miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców bez dostępu do połączeń kolejowych. Dzięki realizacji Programu Centralnego Portu Komunikacyjnego na mapie kolejowej Polski pojawią się: Jastrzębie-Zdrój, Tomaszów Lubelski, Końskie, Busko-Zdrój, Dąbrowa Tarnowska, Kolno i Węgorzewo.

Planowane inwestycje kolejowe w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego (CKP) obejmują trasy: Warszawa-Olsztyn; Warszawa-Ostrołęka-Giżycko-Pisz; Warszawa-Białystok-Suwałki; Warszawa-Terespol; Warszawa-Lublin-Zamość-Hrebenne (Lwów); CPK-Kielce-Tarnów-Nowy Sącz; Warszawa-Katowice/Kraków/Bielsko-Biała; CPK-Częstochowa-Opole-Nysa; Łódź-Sieradz-Wrocław; Łódź-Sieradz-Kalisz-Leszno-Głogów-Zielona Góra; Łódź-Sieradz-Kalisz-Poznań-Szczecin; CPK-Poznań-Gorzów Wielkopolski; CPK-Płock-Włocławek-Bydgoszcz-Koszalin/Kołobrzeg; CPK-Radom-Rzeszów; CPK-Gdańsk.

Ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym wzbudza wiele kontrowersji. W Sejmie zagłosowali na nią zgodnie jedynie posłowie PiS oraz z koła Wolni i Solidarni. Przeciw była PO, Nowoczena, Kukiz’15 i PSL. Dodajmy, że ustawa określa zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz infrastruktury towarzyszącej, w tym zasad i warunków rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości w drodze negocjacji.

Wydatki na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego rząd ocenił na 31-35 miliarda złotych. Słychać opinie, że inwestycja nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Oznacza problemy dla lotnisk Okęcia, a także w Łodzi, Radomiu czy Poznaniu. Po drugie, pod Berlinem powstaje już ogromny port lotniczy, z którym nasz Centralny Port Komunikacyjny prawdopodobnie przegra konkurencję.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - FLESZ Mały ZUS, większe oszczędności dla firm

(Źródło: Newsroom 360)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie