Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat Stalowowolski. Zamieniali makulaturę na sadzonki drzew miododajnych

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Przed siedzibą starostwa można było odebrać sadzonki drzew, po przekazaniu talonu za makulaturę
Przed siedzibą starostwa można było odebrać sadzonki drzew, po przekazaniu talonu za makulaturę Zdzisław Surowaniec
Ponad 19,5 tony makulatury zebrano podczas siódmej edycji akcji „Drzewko za makulaturę” organizowanej przez Powiat Stalowowolski. W tym roku za oddanie tego surowca wtórnego można było otrzymać sadzonki derenia, borówki amerykańskiej, głogu, buka, świerka, jarzębiny. W sumie w akcji wzięło udział prawie tysiąc osób.

Za każde przyniesione 5 kilogramów makulatury do Rupieciarni, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz Zakładu Mechaniczno – Biologicznego Przetwarzania Odpadów prowadzonych przez Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli, mieszkańcy otrzymywali talony.

Następnie już na placu przed Starostwem Powiatowym wymieniali je na drzewka. Również w tym roku mieszkańcy otrzymywali sadzonki drzew i krzewów miododajnych, takich jak: dereń jadalny, głóg dwuszyjkowy, jarząb pospolity. Dzięki czemu sadząc je, mają także swój udział w ochronie pszczół.

Ponadto na mieszkańców czekały stoiska edukacyjno – informacyjne przygotowane przez Nadleśnictwo Rozwadów i Nadleśnictwo Nowa Dęba oraz Miejski Zakład Komunalny. Można było wziąć udział w interesujących konkursach czy też uzyskać informacje na temat recyklingu. Ponadto leśnicy zaprezentowali także hejnały myśliwskie grane na sygnałówce myśliwskiej.

- Oczywiście cały czas celem akcji jest edukacja ekologiczna, nasz wkład w poprawę jakości powietrza dzięki nowym nasadzeniom drzew, jak również troska o pszczoły, co ma związek z drzewkami miododajnymi, które rozdajemy mieszkańcom – mówi Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno - Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim Starostwie Powiatowym.

Akcję wsparł finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Partnerami „Drzewka za makulaturę” byli: Miejski Zakład Komunalny, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie wraz z podległymi jej Nadleśnictwami: Gościeradów, Rozwadów i Nowa Dęba, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, firma AGMAR - producent drzwi.

Ponadto w akcji pomagali harcerze z 54. Stalowowolskiej Drużyny Harcerskiej ZHP imienia podporucznika Bronisława Kochana, a także członkowie Stalowowolskiego Klubu Morsów „Lodołamacze”, jak również pszczelarze z terenu powiatu stalowowolskiego oraz strażnicy Społecznej Straży Rybackiej.

- Gdy 7 lat temu organizowaliśmy po raz pierwszy „Drzewko za makulaturę”, nawet nie podejrzewaliśmy, że nasza akcja zdobędzie tak wielką popularność. Myśleliśmy raczej, że będzie to działanie o charakterze symbolicznym, zwracające ludziom uwagę na to, jak ważny jest recykling. Tymczasem akcja zyskała masowy charakter – co roku w kolejce po sadzonki ustawiają się tłumy, a my zbieramy dziesiątki ton makulatury. Dzięki temu w naszym powiecie jest czyściej i bardziej zielono. Dodatkowo, od ubiegłego roku zwracamy uwagę na to, aby wśród rozdawanych sadzonek były również gatunki drzew miododajnych – mówi Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ 500 plus na każde dziecko

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie