Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powidlaki 2015 w Krzeszowie, czyli powidła i zabawa (zdjęcia)

Zdzisław Surowaniec
Już w sobotę smażone były śliwki w miedzialnym kotle. Trzeba je było cały czas mieszać, aby słodka masa nie przypaliła się, bo to wstyd dla mieszającego, który "złapałby kota” - jak to się określa.
Już w sobotę smażone były śliwki w miedzialnym kotle. Trzeba je było cały czas mieszać, aby słodka masa nie przypaliła się, bo to wstyd dla mieszającego, który "złapałby kota” - jak to się określa. Zdzisław Surowaniec
W sobotę 12 września w Krzeszowie rozpoczęła się XIX edycja święta krzeszowskich powideł "Powidlaki 2015". Atrakcje potrwały dwa dni.
Powidlaki 2015

Powidlaki 2015

ZOBACZ też:
Córka Mourinho pokazała biust w londyńskiej operze. Ojciec nie wyglądał na zachwyconego (lektor)

/Foto Olimpik/x-news

Pomysł organizacji Powidlaków zrodził się kilkanaście lat temu, zainspirowany odwieczną krzeszowską tradycją smażenia powideł. Z biegiem lat Powidlaki organizowane najpierw w prywatnej zagrodzie powidlarskiej mieszkańca Krzeszowa Stanisława Kutmana rozrosły się do rangi jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Podkarpacia.

W tym roku goście mogli zapoznać się z tradycjami wyrobu powideł smażonych w miedzianym kotle i kupić powidła oraz nalewki oferowane przez koła gospodyń wiejskich

Odbył się wojewódzki konkurs kulinarny oraz kiermasz sztuki ludowej. Dla wszystkich odwiedzających w tym roku zagrały i zaśpiewały wspaniałe gwiazdy: Doda, Donatan&Cleo, Diadem. Organizatorzy zorganizowali również koncert Sylwii Piotrowskiej, liczne konkursy, zabawy oraz występy artystyczne. Było wspaniałe wesołe miasteczko.

Wielkim sukcesem Powidlaków jest połączenie elementów kultury prowincjonalnej z najciekawszymi zjawiskami współczesnej kultury powszechnej. Wydarzenia towarzyszące Powidlakom są zawsze szeroko relacjonowane przez media zarówno lokalne jak i ogólnopolskie.

Krzeszowskie powidła oraz doskonałe krzeszowskie krupiaki tak spodobały się w Polsce, że w 2005 roku niewielkiej gminie Krzeszów przypadł w udziale zaszczyt bycia gospodarzem wojewódzkiej edycji konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Krzeszów ze względu na swoje historyczne tradycje, a także na wyjątkowy klimat sprzyjający artystycznym przedsięwzięciom stał się miejscem, które szansę swojego rozwoju upatruje w kreowaniu wydarzeń kulturalnych i artystycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie