Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót posterunku policji do Krzeszowa po siedmiu latach od likwidacji

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Małgorzata Borowik, dyrektor Biura Logistyki Komendy Głównej Policji wręcza klucze kierownikowi Rafałowi Szewczykowi
Małgorzata Borowik, dyrektor Biura Logistyki Komendy Głównej Policji wręcza klucze kierownikowi Rafałowi Szewczykowi Robert Kowal/Policja
Po siedmiu latach od likwidacji otwarty został w Krzeszowie posterunek policji, podległy komisariatowi w Rudniku nad Sanem. To efekt zabiegów wójta Stanisława Nowakowskiego i domagających się tego mieszkańców. Gmina wyłożyła 54 tysięcy złotych na remont trzykondygnacyjnego budynku w rynku, gdzie jest siedziba posterunku.

Od 2012 roku na Podkarpaciu zlikwidowano 50 posterunków policji. Komisariat jest całodobowy, posterunek czynny czasem tylko kilka godzin w tygodniu. Likwidacja miała na celu znalezienie oszczędności. Teraz posterunki są przywracane. Posterunek w Krzeszowie to już dwunasta na Podkarpaciu reaktywowana jednostka policji.

Po likwidacji posterunku w krzeszowskiej gminie można było liczyć na interwencję dzielnicowego czyli „dwuosobowy zespół prewencji”. Teraz, służbę na rzecz mieszkańców gminy pełni w posterunku pięciu funkcjonariuszy. Wójt Nowakowski przyznaje, że w przywróceniu posteru wymagało wielu zabiegów, pomocy posłów i zrozumienia ze strony władz policji. Udało się.

Aby policjanci mogli rozpocząć służbę w odtworzonej jednostce, konieczny był remont obiektu mieszczącego się przy ul. Rynek 3. Budynek jest własnością gminy, został przekazany do dyspozycji Policji na podstawie umowy użyczenia. Koszty adaptacji i odnowienia pomieszczeń poniósł samorząd. Wyniosły około 54 tysięcy złotych. Ze środków Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie uzupełniono niezbędne elementy wyposażenia jednostki.

- Bliskość policji jest potrzebna, bo w Krzeszowie jest kilka restauracji i zjeżdża tu sporo młodzieży - argumentuje wójt. Przypomina, że była seria zorganizowanej kradzieży przez grupę, której nie udało się wykryć. - Ale uciążliwe dla mieszkańców są także różne wykroczenia, wyścigi samochodowe w rynku, gdzie nie ma na to miejsca. Niektóre osoby czuły się bezkarnie - twierdzi wójt.

W powiecie niżańskim nie został przywrócony posterunek tylko w gminie Jarocin. Wójt Jarocina Zbigniew Walczak chce powrotu posterunku, ale jak przyznaje, nie ma zrozumienia dla jego starań.

Za to w Krzeszowie we wtorek świętowali. Dyrektor Biura Logistyki Policji Komendy Głównej Policji inspektor Małgorzata Borowik wręczyła symboliczne klucze do nowo otwartego posterunku kierownikowi aspirantowi sztabowemu Rafałowi Szewczykowi.

- Nawet świadomość ludzi, którzy tu mieszkają że jest ta policja - oby się nigdy nie przydała, ale sama świadomość, że jest, że można podjechać, zadzwonić i przyjadą, już wystarcza ludziom - powiedział kierownik.

Dowódcą uroczystości był Dariusz Szybiak Komendant Powiatowy Policji w Nisku. To jemu podlega nowo powstały posterunek w Krzeszowie. Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie inspektor Henryk Moskwa powiedział, że reaktywacja posterunku to wyraz troski o bezpieczeństwo i dobro mieszkających tu ludzi Podkreślił, że nie byłoby otwarcia posterunku, gdyby nie tutejszy samorząd, który w całości poniósł koszty zaadaptowania budynku na potrzeby Policji. Budynek, w którym pracować będą policjanci, poświęcił ksiądz Ryszard Zbyrad - kapelan niżańskich policjantów.

Życzenia i gratulacje przekazali policjantom wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch.

Komendant wojewódzki policji Henryk Moskwa, przypomniał, że poza budowami dużych komend które są prowadzone, remontowane są też jednostki które tego wymagały. - Jest przewidziany remont komendy policji w Krośnie, trwa remont komendy w Tarnobrzegu - stwierdził.

Trzy kondygnacje, nowoczesne pomieszczenia i strzelnicę w podziemiach będzie mieć nowa Komenda Powiatowa Policji w Lesku. Służbę będzie tu pełnić około stu funkcjonariuszy. Jeszcze większa będzie nowa siedziba komendy powiatowej w Jaśle, gdzie powstaje trzypiętrowy budynek.

Pieniądze na ten cel pochodzą głównie z rządowego programu modernizacji służb mundurowych. Małgorzata Borowik, dyrektor Biura Logistyki Policji Komendy Głównej Policji przypomniała, że województwo podkarpackie otrzymało na modernizację siedemnastu zadań blisko 70 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie