Powstał nowy peron na stacji kolejowej w Stalowej Woli -...

  Powstał nowy peron na stacji kolejowej w Stalowej Woli - Rozwadowie

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Na nowym peronie numer 2 na stacji w Rozwadowie są nowe wiaty, ławki i informacja pasażerska, wymieniono tory

  Na nowym peronie numer 2 na stacji w Rozwadowie są nowe wiaty, ławki i informacja pasażerska, wymieniono tory ©PKP

  Kolejne zmiany na stacji w Stalowej Woli - Rozwadowie. Pasażerowie korzystają z nowego peronu numer 2. Są nowe wiaty, ławki i informacja pasażerska. Na stacji wymieniono tory. Jest nowa sieć trakcyjna.
  Na nowym peronie numer 2 na stacji w Rozwadowie są nowe wiaty, ławki i informacja pasażerska, wymieniono tory

  Na nowym peronie numer 2 na stacji w Rozwadowie są nowe wiaty, ławki i informacja pasażerska, wymieniono tory ©PKP

  Postępuje przebudowa trasy Lublin – Stalowa Wola Rozwadów, odcinka Kraśnik – Zaklików. Efektem największego projektu Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe, będą krótsze podróże.

  W Stalowej Woli - Rozwadowie zakończyły się prace na trzystumetrowym peronie numer 2. Pasażerowie zyskali wyższy komfort obsługi. Obiekt wyposażono w nowe ławki, wiaty, gabloty informacyjne oraz pochylnie umożliwiające swobodne dojście do pociągów osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. W ramach przebudowy stacji Stalowa Wola Rozwadów zmodernizowano już dwa perony. Od wiosny podróżnym służy peron nr 1.

  Gotowe są także tory. Łącznie na stacji wymieniono ponad 4 kilometry torów i sieci trakcyjnej. Zamontowano 15 nowych rozjazdów, które umożliwiają sprawne manewry i przejazdy pociągów.

  Teraz kolej na budowę nowego przystanku Stalowa Wola - Charzewice. Wykonawca planuje zakończyć prace w sierpniu 2019 roku. Od połowy września podróżni korzystają z efektów inwestycji. To wygodne perony na odcinku Lublin – Kraśnik w: Krężnicy Jarej, Majdanie, Niedrzwicy Kościelnej, Leśniczówce, Wilkołazie Wsi, Pułankowicach i Kraśniku.

  Od września trwają prace na odcinku Kraśnik – Zaklików. Roboty obejmują modernizację około 35 kilometrów sieci trakcyjnej. Na stacjach Szastarka i Rzeczyca kończy się układanie ścianek peronów dwukrawędziowych. Na przystankach Polichna Kraśnicka, Rzeczyca Kolonia, Potok Kraśnicki widać już konstrukcje peronów jednokrawędziowych. Montowane jest oświetlenie.

  Roboty na odcinku Kraśnik – Zaklików obejmują modernizację torów i rozjazdów, obiektów inżynieryjnych, urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz zabudowę sieci trakcyjnej. Na stacji Kraśnik są 4 nowe tory oraz 7 rozjazdów. Montowane są nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

  Na stacji Szastarka i Rzeczyca zamontowano nowe rozjazdy, budowane są tory. Między Kraśnikiem a Szastarką wymieniono podkłady. Od Kraśnika do Zaklikowa ukończono podstawowe prace przy obiektach inżynieryjnych.

  Efektem prac na 100 km trasie Stalowa Wola Rozwadów – Lublin będą krótsze o ok. 20 min podróże na trasie Lublin – Stalowa Wola oraz Lublin – Rzeszów. Pasażerowie zyskają lepszą komunikację, będą dwa nowe przystanki Stalowa Wola Charzewice i Zaklików Miasto. 20 przystanków zostanie zmodernizowanych i dostosowanych do oczekiwanego standardu obsługi. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

  Większy poziom bezpieczeństwa zapewni m.in. przebudowa 75 przejazdów kolejowo-drogowych, wymiana rozjazdów oraz remont obiektów inżynieryjnych. Montaż nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym usprawni przejazd pociągów. Dzięki elektryfikacji trasy pociągi pasażerskie przyspieszą do 120 kilometrów na godzinę, a składy towarowe do 80 kilometrów na godzinę. Inwestycja zakończy się w tym roku.

  Całkowita wartość projektu to 367 milionów złotych. Dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia wynosi 311,9 miliona złotych.

  Prace na liniach kolejowych nr 68, 565 na odcinku Lublin – Stalowa Wola Rozwadów: zwiększenie jakości obsługi pasażerów, ożywienie regionalnego i międzyregionalnego ruchu kolejowego; poprawa bezpieczeństwa ruchu pociągów; skrócenie czasu podróży; bardziej opłacalny i efektywny przewóz towarów; rozwój gospodarczy i wzrost atrakcyjności regionów; polepszenie ruchu pociągów w komunikacji między Polską a wschodnimi sąsiadami; ułatwienie mieszkańcom poszczególnych województw, jak i całej Polsce Wschodniej dojazd koleją – na przykład do pracy czy szkoły; tworzenie jednolitego ciągu kolejowego pozwoli na uruchomienie bezpośredniego połączenia kolejowego z Rzeszowa i Lublina do Siedlec, Białegostoku czy Olsztyna; spójna i dobrze rozwinięta sieć kolejowa, która będzie impulsem do powstawania szybkich międzyregionalnych połączeń na trasach w ciągach północ – południe, np. Białystok – Kraków (Rzeszów) przez Lublin lub Olsztyn – Przemyśl, jak również połączeń pomiędzy miastami wojewódzkimi, np. między Białymstokiem a Lublinem i Rzeszowem.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Zobacz koniecznie:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!