Powstał nowy peron na stacji kolejowej w Stalowej Woli -...

  Powstał nowy peron na stacji kolejowej w Stalowej Woli - Rozwadowie

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Na nowym peronie numer 2 na stacji w Rozwadowie są nowe wiaty, ławki i informacja pasażerska, wymieniono tory

  Na nowym peronie numer 2 na stacji w Rozwadowie są nowe wiaty, ławki i informacja pasażerska, wymieniono tory ©PKP

  Kolejne zmiany na stacji w Stalowej Woli - Rozwadowie. Pasażerowie korzystają z nowego peronu numer 2. Są nowe wiaty, ławki i informacja pasażerska. Na stacji wymieniono tory. Jest nowa sieć trakcyjna.
  Na nowym peronie numer 2 na stacji w Rozwadowie są nowe wiaty, ławki i informacja pasażerska, wymieniono tory

  Na nowym peronie numer 2 na stacji w Rozwadowie są nowe wiaty, ławki i informacja pasażerska, wymieniono tory ©PKP

  Postępuje przebudowa trasy Lublin – Stalowa Wola Rozwadów, odcinka Kraśnik – Zaklików. Efektem największego projektu Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe, będą krótsze podróże.

  W Stalowej Woli - Rozwadowie zakończyły się prace na trzystumetrowym peronie numer 2. Pasażerowie zyskali wyższy komfort obsługi. Obiekt wyposażono w nowe ławki, wiaty, gabloty informacyjne oraz pochylnie umożliwiające swobodne dojście do pociągów osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. W ramach przebudowy stacji Stalowa Wola Rozwadów zmodernizowano już dwa perony. Od wiosny podróżnym służy peron nr 1.

  Gotowe są także tory. Łącznie na stacji wymieniono ponad 4 kilometry torów i sieci trakcyjnej. Zamontowano 15 nowych rozjazdów, które umożliwiają sprawne manewry i przejazdy pociągów.

  Teraz kolej na budowę nowego przystanku Stalowa Wola - Charzewice. Wykonawca planuje zakończyć prace w sierpniu 2019 roku. Od połowy września podróżni korzystają z efektów inwestycji. To wygodne perony na odcinku Lublin – Kraśnik w: Krężnicy Jarej, Majdanie, Niedrzwicy Kościelnej, Leśniczówce, Wilkołazie Wsi, Pułankowicach i Kraśniku.

  Od września trwają prace na odcinku Kraśnik – Zaklików. Roboty obejmują modernizację około 35 kilometrów sieci trakcyjnej. Na stacjach Szastarka i Rzeczyca kończy się układanie ścianek peronów dwukrawędziowych. Na przystankach Polichna Kraśnicka, Rzeczyca Kolonia, Potok Kraśnicki widać już konstrukcje peronów jednokrawędziowych. Montowane jest oświetlenie.

  Roboty na odcinku Kraśnik – Zaklików obejmują modernizację torów i rozjazdów, obiektów inżynieryjnych, urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz zabudowę sieci trakcyjnej. Na stacji Kraśnik są 4 nowe tory oraz 7 rozjazdów. Montowane są nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

  Na stacji Szastarka i Rzeczyca zamontowano nowe rozjazdy, budowane są tory. Między Kraśnikiem a Szastarką wymieniono podkłady. Od Kraśnika do Zaklikowa ukończono podstawowe prace przy obiektach inżynieryjnych.

  Efektem prac na 100 km trasie Stalowa Wola Rozwadów – Lublin będą krótsze o ok. 20 min podróże na trasie Lublin – Stalowa Wola oraz Lublin – Rzeszów. Pasażerowie zyskają lepszą komunikację, będą dwa nowe przystanki Stalowa Wola Charzewice i Zaklików Miasto. 20 przystanków zostanie zmodernizowanych i dostosowanych do oczekiwanego standardu obsługi. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

  Większy poziom bezpieczeństwa zapewni m.in. przebudowa 75 przejazdów kolejowo-drogowych, wymiana rozjazdów oraz remont obiektów inżynieryjnych. Montaż nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym usprawni przejazd pociągów. Dzięki elektryfikacji trasy pociągi pasażerskie przyspieszą do 120 kilometrów na godzinę, a składy towarowe do 80 kilometrów na godzinę. Inwestycja zakończy się w tym roku.

  Całkowita wartość projektu to 367 milionów złotych. Dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia wynosi 311,9 miliona złotych.

  Prace na liniach kolejowych nr 68, 565 na odcinku Lublin – Stalowa Wola Rozwadów: zwiększenie jakości obsługi pasażerów, ożywienie regionalnego i międzyregionalnego ruchu kolejowego; poprawa bezpieczeństwa ruchu pociągów; skrócenie czasu podróży; bardziej opłacalny i efektywny przewóz towarów; rozwój gospodarczy i wzrost atrakcyjności regionów; polepszenie ruchu pociągów w komunikacji między Polską a wschodnimi sąsiadami; ułatwienie mieszkańcom poszczególnych województw, jak i całej Polsce Wschodniej dojazd koleją – na przykład do pracy czy szkoły; tworzenie jednolitego ciągu kolejowego pozwoli na uruchomienie bezpośredniego połączenia kolejowego z Rzeszowa i Lublina do Siedlec, Białegostoku czy Olsztyna; spójna i dobrze rozwinięta sieć kolejowa, która będzie impulsem do powstawania szybkich międzyregionalnych połączeń na trasach w ciągach północ – południe, np. Białystok – Kraków (Rzeszów) przez Lublin lub Olsztyn – Przemyśl, jak również połączeń pomiędzy miastami wojewódzkimi, np. między Białymstokiem a Lublinem i Rzeszowem.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love