Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożyczasz pieniądze, pomyśl o spłacie. Już ponad połowa Polaków żyje z kredytów

Grzegorz LIPIEC
W samym Tarnobrzegu oprócz banków jest kilkanaście miejsc, gdzie można zdobyć kredyt gotówkowy.
W samym Tarnobrzegu oprócz banków jest kilkanaście miejsc, gdzie można zdobyć kredyt gotówkowy. Grzegorz Lipiec
Specjaliści biją na alarm. Już ponad połowa Polaków żyje z kredytów. Mieszkańcy Podkarpacia ostrożniejsi. Co drugi Polak, żeby przeżyć "do pierwszego" każdego miesiąca jest zmuszony pożyczać. Na szczęście mieszkańcy Podkarpacia zadłużać się raczej nie lubią.

Tuż przed wakacjami szukamy dodatkowych pieniędzy. W końcu może się nam przydać i na urlop, czy też na podróż dzieci na obóz wypoczynkowy. Czasami próbujemy sięgać po pożyczkę w banku, ale tutaj może spotkać nas niezbyt miła niespodzianka, bo nie dostaniemy kredytu, gdyż nasza historia kredytowa nie jest przekonująca dla banku.

RAPORT DO BANKU

Według badań 50 procent Polaków żyje z kredytów. Co gorsze, połowa z nich deklaruje, że ma kłopot ze spłatą zadłużenia.
W maju Biuro Informacji Kredytowej udostępniło bankom ponad 4 miliony raportów kredytowych (wzrost o 56 proc. w stosunku do maja ubiegłego roku). Od początku działalności biuro przekazało bankom już ponad 150 milionów raportów. Dzięki współpracy z 44 bankami komercyjnymi oraz 537 bankami spółdzielczymi, a także wszystkimi SKOK-ami, dane zgromadzone w BIK pokazują obraz ponad 98 proc. zobowiązań Polaków wobec sektora bankowego. Współpraca z Biurem Informacji Gospodarczej InfoMonitor umożliwia także innym podmiotom kredytującym poza sektorem bankowym (telekomunikacja, ubezpieczenia, spółdzielnie mieszkaniowe) sprawdzenie wiarygodności swych klientów i kontrahentów.

PONAD DWA MILIONY

Z wyliczeń firmy InfoMonitor BIG, która zebrała dane o zadłużeniu Polaków wynika, że coraz więcej rodaków ma kłopoty z terminową spłatą długów. Rok temu liczba ta ledwo przekraczała milion, a dziś jest to już 2,1 mln osób. Badania sondażowe pokazują, że 10 procent gospodarstw domowych w Polsce zalega ze spłatą należności typu: czynsz, elektryczność, telefon czy podatki, a blisko połowa z nich ma trudności z uregulowaniem tych zaległości.

Mieszkańcy Podkarpacia nie lubią się zadłużać. Wynika to przede wszystkim z tego, że nasze zarobki są zdecydowanie niższe niż mieszkańców innych regionów Polski. Najwięcej jesteśmy winni fiskusowi oraz bankom, ale nie płacimy też regularnie za czynsz, wodę, światło oraz gaz. I tak na przykład lokatorzy Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Spółdzielni Mieszkaniowej Siarkowiec są dłużni administratorom swoich budynków ponad 3 miliony złotych.

Co się dzieje z tymi, którzy notorycznie unikają wpłaty czynszu? Najprostszy sposób to wyroki eksmisyjne, jednak w związku z niewielką liczbą lokali socjalnych na terenie Tarnobrzega oraz Stalowej Woli eksmisje są realizowane z opóźnieniem.

W regionie najwięcej dłużników jest w wieku 31-40 lat. Biorąc pod uwagę największe miasta w kraju - Rzeszów ma najmniej po Tarnowie dłużników, bo niespełna 5 tysięcy. W tym ponad 3 tysiące to mężczyźni.

ŁATWO CZY TRUDNO?

W bankach naszego regionu tuż przed wakacjami tradycyjnie zwiększa się liczba osób, które decydują się wziąć kredyt.
Co trzeba mieć, żeby otrzymać w danym banku choćby kilka tysięcy złotych pożyczki? Najważniejsze jest udokumentowanie stałego źródła zarobków. Bank nie może sobie pozwolić na formę szybkiego kredytu w pięć minut. Właśnie dzięki trzymaniu dyscypliny w przyznawaniu kredytów tylko 2,5 procent kredytobiorców ma potem problemy z terminową spłatą długu.

Zupełnie inne zasady panują w tak zwanych "chwilówkach", gdzie przychodzimy tylko z dokumentem tożsamości, a po kilkunastu minutach mamy pieniądze. Oczywiście potem trzeba je oddać, a wtedy stopa oprocentowania pożyczki może "przysporzyć nam ból głowy".

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie