MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca kuriera na rowerze: ile można zarobić? Stawki nie powalają, ale dla wielu najbardziej liczy się elastyczny czas pracy

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Praca kuriera rowerowego jest całkiem dobrą opcją dla kogoś, kto chce mieć stałe źródło zarobku lub potrzebuje podreperować domowy budżet. Zawód kuriera rowerowego gwarantuje elastyczność. Dla wielu to także połączenie przyjemnego z pożytecznym, bo codzienna jazda rowerem pozwala na zachowanie wysokiego poziomu aktywności fizycznej.
Praca kuriera rowerowego jest całkiem dobrą opcją dla kogoś, kto chce mieć stałe źródło zarobku lub potrzebuje podreperować domowy budżet. Zawód kuriera rowerowego gwarantuje elastyczność. Dla wielu to także połączenie przyjemnego z pożytecznym, bo codzienna jazda rowerem pozwala na zachowanie wysokiego poziomu aktywności fizycznej. Mariusz Kapała / Polska Press
Wystarczy własny rower, czas i zlecenia. To oferta dla młodych i silnych, ale epoka elektrycznych rowerów daje też szansę innym. Być może gdy przyjdzie recesja i redukcje w wielu zawodach, praca kuriera rowerowego może być dobrą alternatywą na przeżycie trudnego okresu bez potrzeby gruntownego przekwalifikowania się. Co o swojej pracy sądzą sami kurierzy?

Już 9 na 10 osób uważa, że praca powinna być elastyczna. Proces większego zapotrzebowania na elastyczność w pracy znacząco przyspieszyła pandemia – m.in. za sprawą home office, kiedyś opcjonalnego wariantu pracy, który dziś jest już na porządku dziennym.

Na rynku coraz częściej poszukiwane są więc takie profesje, które nie będą ograniczać czasowo pracownika, pozwalając na równoległą naukę, poświęcenie czasu hobby czy realizację innych obowiązków. Właśnie dlatego praca kuriera rowerowego staje się coraz popularniejsza. Sprawdzamy, jak ten zawód wygląda od kuchni.

Praca kuriera rowerowego: ile można zarobić

Praca kuriera rowerowego jest całkiem dobrą opcją dla kogoś, kto chce mieć stałe źródło zarobku lub potrzebuje podreperować domowy budżet. Zawód kuriera rowerowego gwarantuje elastyczność. Dla wielu to także połączenie przyjemnego z pożytecznym, bo codzienna jazda rowerem pozwala na zachowanie wysokiego poziomu aktywności fizycznej. A jak to wygląda z ekonomicznego punktu widzenia? Pytamy aktywnego zawodowo kuriera.

– Pieniądze otrzymujemy za wykonane zlecenie. Stawka bazowa uzależniona jest od dystansu i składa się z dwóch elementów, czyli podstawy i mnożnika. Ten różni się od pory dnia i strefy, w której się znajdujemy. Przykładowo, jeśli otrzymam zlecenie o godzinie 11:00, kiedy mnożnik wynosi 1,4, oznacza to, że za zrealizowanie 2-kilometrowej dostawy otrzymam 12,95 zł brutto – mówi Alexander Jurczyński, kurier rowerowy z firmy Stuart.

- Najbardziej aktywni kurierzy zarabiają tygodniowo nawet 2-2,5 tys. złotych brutto. W moim przypadku brutto=netto, bo jako uczeń poniżej 26. roku życia nie muszę odprowadzać podatków ani składek –dodaje Alexander Jurczyński.

Kurier na rowerze: trzeba zainwestować we własny pojazd

Jak zacząć? To niezwykle proste. Wystarczy wypełnić formularz rekrutacyjny, na podstawie którego rozpatrywana jest kandydatura przyszłego pracownika. Ważne, aby posiadać swój rower (choć istnieje możliwość wynajmu pojazdu od jednego z partnerów flotowych), smartfon oraz dowód osobisty. Zatrudniany kurier podpisuje z partnerem flotowym umowę zlecenie.

– Praca ta na początku może okazać się wyzwaniem, zwłaszcza jeśli ktoś nie ma odpowiedniej kondycji i nie do końca orientuje się w topografii miasta. Doświadczenia można jednak nabrać już po kilku tygodniach pracy. Co jakiś czas organizowane są też eventy, w których kurierzy mogą wziąć udział, poznać innych, wymienić się doświadczeniami czy wskazówkami. Mnie zachęciła możliwość robienia tego, co lubię, czyli po prostu jazdy na rowerze – wyjaśnia Alex.

Sfałszowane złoto pojawia się szczególnie w obrocie online. Zwłaszcza osoba kupująca złoto po raz pierwszy faktycznie może mieć nie lada problem z odróżnieniem sfabrykowanego produktu od prawdziwego złota. Falsyfikaty często są pozłacane, ale wykonane z pochodnej wolframu, który ma zbliżoną gęstość do złota i jest trudno rozpoznawalny.

Duży popyt na złoto wykorzystują fałszerze i oszuści. Kupuje...

– Już wkrótce kurierzy będą mogli również wynająć rowery elektryczne. Ich koszt będzie uzależniony od liczby realizowanych zleceń. Dla najaktywniejszych kurierów przewidujemy możliwość korzystania ze sprzętu za darmo. W niedalekiej przyszłości planujemy również wynajem rowerów e-cargo dla floty dedykowanej – dodaje Agnieszka Majewska, General Manager w firmie Stuart.

Kurier rowerowy: czas pracy do uzgodnienia

Kurier może dostawać zlecenia z poziomu aplikacji na dwa sposoby: przy włączonej autoakceptacji (wówczas informacja o zleceniu pojawia się automatycznie) lub manualnie. W drugim wariancie zlecenie należy przyjąć w ciągu 20 sekund.

Praca kuriera rowerowego dla wielu jest na tyle atrakcyjna, że staje się podstawowym źródłem utrzymania. Może też jednak być zajęciem dorywczym. Wszystko zależy od kuriera i jego preferencji.

– Sami decydujemy, kiedy i ile pracujemy. Wszystko odbywa się przez Internet lub aplikację, a więc wystarczy kliknięcie, aby zapisać się na tzw. slot, czyli zmianę. Jeśli zmienią nam się plany, możemy zwyczajnie zrzucić slot do 12 godzin przed rozpoczęciem pracy - wyjaśnia Alexander Jurczyński

- Swoboda jest bardzo duża. Przedziały czasowe są różne, najczęściej wynoszą 4 godziny. Co ważne, sloty nie muszą się ze sobą bezpośrednio łączyć. Można na przykład pracować 4 godziny rano i 4 wieczorem, a środek dnia poświęcić na inne rzeczy, jak studia czy obowiązki domowe – dodaje kurier firmy Stuart.

Elastyczny czas pracy stał się bardzo atrakcyjnym wyznacznikiem podczas szukania zajęcia zarobkowego. To jeden z głównych warunków, jakie stawiają potencjalni pracownicy aplikujący na interesujące ich stanowiska. Jak wynika z badania EY Work Reimagined Employer Survey 2021, na taką potrzebę wskazuje już 9 na 10 pracowników. Praca kuriera doskonale odpowiada na to zapotrzebowanie. I jeśli nawet wynagrodzenie nie jest do końca imponujące, to niepodważalny atut pracy kuriera rowerowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praca kuriera na rowerze: ile można zarobić? Stawki nie powalają, ale dla wielu najbardziej liczy się elastyczny czas pracy - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie