Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca przy monitorze

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Specjalne stanowisko, przerwa co godzinę i specjalistyczne badania lekarskie. To ma nam zapewnić komfort pracy przy komputerze.

Zadbaj o oczy

Zadbaj o oczy

Zdrowym i wypoczętym oczom komfort patrzenia zapewniają łzy. Cienka warstwa płynu odżywia i dotlenia powierzchnię oka, zapobiega infekcjom i wpływa na ostrość widzenia. Jednak wpatrywanie się w monitor czy ekran telewizora powoduje obniżenie częstości mrugania: zamiast 20-25 razy na minutę mrugamy nawet tylko 1-2 razy! Oko nie jest zwilżone dostatecznie łzami i w efekcie powierzchnia gałki ocznej nadmiernie wysycha.

Osoby stale wykonujące pracę z użyciem komputerów podlegają ochronie, a na pracodawcach ciąży obowiązek zapewnienia im odpowiednich warunków. Dotyczy to zarówno dbałości o nasze kręgosłupy, jak i specjalnej troski o oczy.

Przepisy prawa pracy jednoznacznie stwierdzają, że pracodawca ma obowiązek zorganizować stanowisko pracy z monitorami ekranowymi w taki sposób, aby spełniały one minimalne warunki dotyczące monitora, klawiatury, stołu, siedziska, oprogramowania i wilgotności powietrza. Dla nowo tworzonych stanowisk oraz wyposażenia, pracodawca powinien oceniać warunki pracy z monitorem.

- Miejsce pracy musi być urządzone tak, aby osoba je zajmująca nie musiała siedzieć przez kilka godzin w jednej z pozycji, z nienaturalnie skręconym kręgosłupem, co prowadzi do zwyrodnień kręgów już po kilku latach takiej pracy - mówi Barbara Kaszycka z Okręgowego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy.- Częstym błędem jaki zauważamy podczas kontroli firm jest takie ustawianie biurek, że światło pada na monitor i odbija się od niego uniemożliwiając widzenie.

WAŻNE PRZERWY
Ze względu na uciążliwość pracy z monitorem ekranowym pracodawca powinien tak zorganizować pracę, aby zapewnić pracownikowi łączenie przemienne pracy związanej z obsługą komputera z innymi rodzajami prac nie obciążającymi wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała. Jeśli ktoś siedzi przy komputerze non-stop co godzinę przysługuje mu 5-minutowa przerwa, wliczana do czasu pracy. Takie same prawa mają pod tym względem zarówno pracownicy na umowę o pracę, wykonujący zlecenia jak i stażyści.

Praca przy komputerze, jeśli wykonujemy ją przez ponad 4 godziny na dobę - czyli przez przynajmniej połowę wymiaru czasu pracy jest uważana za uciążliwą. Kategorycznie nie wolno jej wykonywać kobietom w ciąży, nawet jeśli one same wyrażają na to zgodę.

OCHRONA OCZU
- Pracownik mający z kontakt z komputerem w ramach badań wstępnych, okresowych i kontrolnych, musi przejść również badania okulistyczne. Pracodawca w skierowaniu na badania powinien zaznaczyć pracę przy komputerze - wyjaśnia Barbara Kaszycka z Państwowej Inspekcji Pracy.

Jeśli specjalista stwierdzi potrzebę stosowania szkieł przy obsłudze monitora, to jest to jest podstawą dla pracodawcy do zapewnienia odpowiednich okularów. Orzeczenie lekarza musi jednak stwierdzać potrzebę stosowania okularów ze względu na obsługę monitora, a nie wadę wzroku, choć w wielu przypadkach jest to powiązane sobą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Praca przy monitorze - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie