Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej zdecydowali, co dalej z ich protestem. Na stole oferta ministra

AGW
W piątek 14 czerwca 2019 pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej protestowali, blokując przejazd w kilku miejscach Polski, m.in. we Wrocławiu.
W piątek 14 czerwca 2019 pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej protestowali, blokując przejazd w kilku miejscach Polski, m.in. we Wrocławiu. Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
Zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej spotkał się w środę 19 czerwca z wiceministrem rolnictwa Szymonem Giżyńskim. O wynikach rozmów poinformowała Sara Meskel.

Tematem rozmowy były propozycje ministra Ardanowskiego dotyczące m.in. podwyżek, o które od wielu miesięcy zabiegali protestujący pracownicy IW.

Jan Krzysztof Ardanowski wspólnie z Bogdanem Konopką, Głównym Lekarzem Weterynarii zapowiedzili 17 czerwca podwyżki. Konopka mówił o 630 złotych brutto (średnio) na jednego zatrudnionego podwyżki. - Środki na realizację podwyżek w tym roku to około 20 mln złotych - mówił w poniedziałek szef inspekcji weterynaryjnej.

– Wystąpiłem do Ministra Finansów o przesunięcie środków w budżecie resortu, ze skutkami na lata następne, na podwyżki dla pracowników inspekcji weterynaryjnej – przekazał 17 czerwca minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

To Cię może też zainteresować

Po przedstawieniu oferty, minister oczekiwał reakcji na nią protestujących pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Po dzisiejszym spotkaniu z wiceministrem Giżyńskim Zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej zapowiedział briefing prasowy.

Dzisiaj były zaplanowane blokady dróg w 5 miastach, m.in. w Bydgoszcz, Kielcach i Olsztynie. - Te blokady nie odbędą się w sposób ostry - powiedziała po spotkaniu Sara Meskel. - Zaleciliśmy akcję informacyjną, pracownicy będą informować o naszej pracy - dodała. - Jeśli zdarzą się wyjścia na pasy, to decyzja poszczególnych przewodniczących.

Sara Meskel: Wierzymy w ten dobry gest ministerstwa rolnictwa.

- Nasz protest nie miał na celu jedynie wzrostu wynagrodzeń - podkreślała Sara Meskel, przewodnicząca OZZPIW. - Chodziło nam też o to, by ta zmiana w IW wpłynęła na lepszy nadzór weterynaryjny, lepszy nadzór nad bezpieczeństwem żywności, zdrowiem zwierząt oraz dobrostanem zwierząt. To możemy zapewnić tylko wtedy, kiedy odpowiedni ludzie będą u nas pracować, kiedy etaty będą odpowiednio uzupełniane.

Przewodnicząca wskazywała, że problemy kadrowo-finansowe, które ciągnęły się od wielu lat, negatywnie wpływały na funkcjonowanie tej służby.

- Troszeczkę nas niepokoi fakt, że nie doszło do porozumienia w formie pisemnej na dzień dzisiejszy. Obiecano nam, że zostanie to przeprowadzone w najbliższym czasie. Niestety, takiego terminu jeszcze nie uwzględniono. Podchodzimy z dozą ograniczonego zaufania - przekazała dziennikarzom Sara Meskel.

Podwyżki średnio o 630 zł brutto mają być wypłacone na konta pracowników w sierpniu.

We wtorek OZZPIW napisał na portalu społecznościowym: "Dziś gorący dzień - ostateczna decyzja, co do formy kontynuowania protestu zapadnie jutro po spotkaniu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi".

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej zdecydowali, co dalej z ich protestem. Na stole oferta ministra - Gazeta Pomorska

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie