Prawa pacjentów coraz częściej naruszane. Alarmujący raport

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Prawa pacjentów coraz częściej naruszane. Alarmujący raport
Prawa pacjentów coraz częściej naruszane. Alarmujący raport Fot. Adam Wojnar / Polska Press
Udostępnij:
Polskie szpitale i przychodnie z roku na rok coraz częściej naruszają prawa pacjentów korzystających z ich pomocy – wynika z najnowszego raportu Rzecznika Praw Pacjenta. W 2019 roku zgłoszono ponad 86 tys. naruszeń. To o ponad 17 tys. więcej niż rok wcześniej.

„Jeśli chodzi o stopień przestrzegania praw pacjenta w 2019 r. - należy postawić jednoznaczny wniosek: przestrzeganie praw pacjenta wciąż nie jest na satysfakcjonującym poziomie. Kolejny rok z rzędu prawo pacjenta do świadczeń zdrowotnych jest prawem naruszanym w stopniu najwyższym” – informuje Rzecznik Praw Pacjenta we wstępie do raportu.

Jak dodaje owo prawo „jest bez wątpienia najbardziej istotne, pozostając odzwierciedleniem realizacji podstawowego prawa każdego do ochrony zdrowia, zawartego w art. 68 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej”.

Liczba naruszeń do świadczeń zdrowotnych zwiększona dwukrotnie

W 2019 r. Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził aż 436 naruszeń prawa do świadczeń zdrowotnych, czyli działań mających na celu poprawę, ratowanie oraz przywracanie stanu zdrowia pacjentów.

W porównaniu do 2018 r. to dwa razy więcej wydanych stwierdzeń.

W sumie w biegłym roku stwierdzono 817 indywidualnych naruszeń poszczególnych praw pacjenta, z czego 53 proc. stanowiły właśnie stwierdzenia naruszeń prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych.

W 2019 r. stwierdzono także prawie o 25 proc. więcej naruszeń prawa pacjenta do dokumentacji medycznej niż rok wcześniej.

Z kolei naruszenie prawa pacjenta do poszanowania intymności i godności w 2019 r. stwierdzono 33 razy.

Autorzy raportu zaznaczają natomiast, że od 2014 r. nie stwierdzono żadnego naruszenia prawa do opieki duszpasterskiej.

Najwięcej naruszeń w woj. mazowieckim, śląskim i wielkopolskim

Najwięcej stwierdzeń naruszeń praw pacjenta Rzecznik odnotował w województwach: mazowieckim (133 naruszenia), śląskim (87 naruszeń) oraz wielkopolskim (60 naruszeń).

Najmniej stwierdzonych naruszeń praw pacjenta w 2019 r. odnotowano w województwie opolskim (13 naruszeń), podlaskim (18 naruszeń), lubuskim (21 naruszeń) oraz warmińsko-mazurskim (21 naruszeń).

Autorzy raportu zauważają jednak, że największa liczba zgłoszonych spraw w województwie mazowieckim świadczyć może o wysokiej świadomości w zakresie posiadanych praw.

Jak dodają na liczbę spraw ma wpływ również gęstość zaludnienia i liczba podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych, co przekłada się także na liczbę udzielanych świadczeń zdrowotnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Materiał oryginalny: Prawa pacjentów coraz częściej naruszane. Alarmujący raport - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Podkarpackie
Dodaj ogłoszenie