Premier Mateusz Morawiecki spotka się z z sekretarzem generalnym OECD. O czym będą rozmawiać?

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Premier Mateusz Morawiecki spotka się z z sekretarzem generalnym OECD. O czym będą rozmawiać?
Premier Mateusz Morawiecki spotka się z z sekretarzem generalnym OECD. O czym będą rozmawiać? adam jankowski / polska press
Udostępnij:
W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki spotka się z sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Mathiasem Cormannem. Politycy poruszą między innymi kwestię sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

W poniedziałek odbędzie się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z Mathiasem Cormannem, który od 1 czerwca 2021 roku pełni funkcję sekretarza generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. To pierwsza wizyta Cormanna w Polsce. Powodem spotkania jest 25. rocznica przystąpienia Polski do tej organizacji.

Jednym z tematów, jakie zostaną poruszone podczas spotkania, będzie sytuacja na granicy polsko-białoruskiej.

„Na przestrzeni ostatnich miesięcy reżim Białorusi nasila wobec Unii Europejskiej działania o charakterze wojny hybrydowej. Organizowana przy udziale służb białoruskich nielegalna migracja ma doprowadzić do destabilizacji sytuacji politycznej i zagrozić bezpieczeństwu Polski i Unii Europejskiej” – podkreśla w komunikacie kancelaria premiera.

Jednocześnie zaznaczono, że „niebezpieczne działania o charakterze wojny hybrydowej ze strony wschodnich sąsiadów Polski, mają bezpośredni wpływ na gospodarkę”. Są one także narzędziem destabilizacji politycznej Unii Europejskiej.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju skupia 37 wysoko rozwiniętych i demokratycznych krajów. Celem OECD jest wspieranie państw członkowskich, aby mogły osiągnąć jak najwyższy poziom wzrostu gospodarczego, zatrudnienia oraz standardu życia.

„Polska została przyjęta do organizacji w 1996 roku, co wpłynęło m.in. na szersze otwarcie polskiej gospodarki oraz poprawę jej konkurencyjności i produktywności. Dzięki OECD nastąpił także wzrost wymiany handlowej i kapitałowej z zagranicą” – podkreśliła KPRM w komunikacie.

Sytuacja na granicy

Od tygodni zwiększa się liczba nielegalnych uchodźców – głównie z Afganistanu, Iraku czy Syrii – którzy chcą przekroczyć granicę Białorusi z państwami Unii Europejskiej: Litwą, Łotwą oraz Polską.

Sytuacja z dnia na dzień zaognia – państwa członkowskie Unii Europejskiej wprowadzają kolejne sankcje na Białoruś.
Odcinka granicy strzeże kilkanaście tysięcy polskich funkcjonariuszy - strażników granicznych, policjantów, a także żołnierzy Wojska Polskiego.

Od 2 września na terenie przygranicznego pasa w województwach podlaskim i lubelskim obowiązuje stan wyjątkowy, który obejmuje 183 miejscowości. Został on wprowadzony na 30 dni, a później jednorazowo przedłużony na kolejne 60. Oznacza to, że zakończy się w grudniu. Później zacząć ma obowiązywać ustawa o ochronie granicy, która obecnie procedowana jest w parlamencie.

Rząd, uzasadniając wprowadzenie stanu wyjątkowego, argumentował, że reżim Aleksandra Łukaszenki wykorzystuje imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afganistanu w celach politycznych. Władze Białorusi mają przerzucać migrantów na granice Polski, Litwy oraz Łotwy, by wywrzeć presję na Unii Europejskiej i wymusić zniesienie sankcji nałożonych na Białoruś po sfałszowanych wyborach prezydenckich z sierpnia 2020 roku i brutalnym tłumieniu protestów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Materiał oryginalny: Premier Mateusz Morawiecki spotka się z z sekretarzem generalnym OECD. O czym będą rozmawiać? - Polska Times

Komentarze 19

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

I
IPN
Pi!nokio szuka kwatery na przekimanie jego i kaczora, gdyby ruscy weszli..

a że mają chrapkę na naszych polityków to co począć ludzie
G
Gość
aNDRZEJ "DUDUŚ" dUDA pokaż jak walczyć za ojczyznę..podpisz coś w końcu!!
G
Gość
Duda podpisz coś - to da nowego ducha polskim chłopakom n agranicy..

Czekamy Andrzej na Ciebie!!
G
Gość
Polityk tworzy konflikty od wieków - wiec jedyna droga na zakończenie tego procederu to wysyłanie polityków właśnie n afront..wszystkich!!

Niech walczą, ryzykują i zasłuzą na poparcei..

Prosto się wysyła innych n afront, a moze by tak winni konfliktu poszli sami?
G
Gość
Czy pinokio szuka działki w ONZ? Niech pójdzie do proboszcza lub zakonu elzbietanek - tzw. komisja majatkowa z lat 90-ch juz im dała co najlepsze..Tam pinokio znajdziesz - ale to chyba wiesz, bo robiłeś interes z kościołem..chłopak wie, gdzie zrobić interes na państwowym można, nieprawdaż?
G
Gość
Szuka taniej działki od onz
G
Gość
A kto rozliczy reżim Kaczyńskiego i Morawieckiego? Euro za 4,71 zł i będzie coraz gorzej. Na razie ogłupiają ludzi Białorusią i koronawirusem, a co wymyślą później, żeby ukryć katastrofę gospodarczą największą od 1939 roku?
G
Gość
bronić granicy bezwzględnie....ale jednocześnie wysyłać pomoc do Iraku i innych krajów pochodzenia migrantów z informacją o ochronie polskich granic, żeby się rozniosło po tych krajach
G
Gość
22 listopada, 19:05, Murem za premierem:

Mateusz Morawiecki najlepszy premier w powojennej Polsce , odważny , mądry , kompetentny !

23 listopada, 8:28, Prawdziwi kielczanie:

Polacy dumni ze swojego premiera

Tylko Ci posiadający komusze zapędy.

P
Prawdziwi kielczanie
22 listopada, 19:05, Murem za premierem:

Mateusz Morawiecki najlepszy premier w powojennej Polsce , odważny , mądry , kompetentny !

Polacy dumni ze swojego premiera

F
FolwarkNaWiejskiej
22 listopada, 19:05, Murem za premierem:

Mateusz Morawiecki najlepszy premier w powojennej Polsce , odważny , mądry , kompetentny !

Nawet był doradcą Donalda Tuska w Radzie Gospodarczej i doradzał też frankowiczom. Pewnie przydomek "Pinokio" wziął się z twardego charakteru! Ale fakt, tak sprytnie wyciąga podatki, że przeciętny wyborca nie wie, jak bardzo jest dojony... To znaczy daniny, nie podatki! Przecież to jest różnica, czy to akcyza, danina, czy podatek. Nawet siedział przykładowo bez maski w restauracji przyznając, że sam przepisów nie zna, które stanowi.

Tak swoją drogą, ceny ropy naftowej od 4 tygodni na minusie, jak to widać na Orlenach.

Vat z wami.

G
Gość
22 listopada, 19:05, Murem za premierem:

Mateusz Morawiecki najlepszy premier w powojennej Polsce , odważny , mądry , kompetentny !

Pis ideologie weszła za mocno? Tyle prawdy w twoim wpisie ile w wypowiedziach pana którego imię i nazwisko przytoczyłeś.

M
Murem za premierem
Mateusz Morawiecki najlepszy premier w powojennej Polsce , odważny , mądry , kompetentny !
G
Gość
Premier bedzie na kolanach zebrac o wiencej piniedzy!
G
Gość
22 listopada, 8:29, Gość:

Gdyby nie nasza obecność w NATO i w UE to nasi rządzący pisowcy z i cała zjednoczona prawiczka mieliby pełne portki strachu i nie tylko.

22 listopada, 8:58, Gość:

co ty nie powiesz... a może nato i ue ma na nas wy*ebane.. bo jakoś narazie się nie pala do pomocy. więc takie głupie gadanie zachowaj dla siebie... i zmień już swoje portki.

22 listopada, 9:27, Gość:

Co ty nie naPiSzesz ? Może to jednak pislam ma wy...ebane na pomoc UE i NATO ? Przypomnij sobie kłamstwa Paszczaka i Pinokia , że oni dadzą radę bez UE i NATO.

Wyznawcy pis ideologi jak premier powie że jest idiotą, to ten ze szczęścia brawo zacznie bić i potwierdzi...inaczej ten fakt nie dociera.

Przejdź na stronę główną Echo Dnia Podkarpackie
Dodaj ogłoszenie