Prezydent Andrzej Duda w Stalowej Woli. Historyczna wizyta w Hucie i na Polskiej Wystawie Gospodarczej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec

Wideo

Zobacz galerię (113 zdjęć)
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odwiedził 16 stycznia Hutę Stalowa Wola S.A., należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zapoznał się z profilem produkcyjnym i potencjałem technologicznym zakładu oraz spotkał się z zarządem spółki i pracownikami.

- Jesteście dzisiaj Państwo jednym z najważniejszych podmiotów dostarczających nowoczesne ciężkie wyposażenie bojowe dla polskiego wojska. Ogromnie się cieszę, że program modernizacji polskiej armii, o którym tyle razy mówiliśmy i który napotykał na tyle różnych przeszkód, wreszcie jest realizowany i jest realizowany także, czy może przede wszystkim, właśnie tutaj w Stalowej Woli z tak wielkim powodzeniem - powiedział Andrzej Duda w hali montażowej.

Prezes Zarządu HSW S.A. Bartłomiej Zając przedstawił specyfikę działalności zakładu, najważniejsze produkty oraz osiągnięcia firmy. Prezydent Duda zapoznał się także z planami rozwoju spółki oraz najnowszymi projektami rozwojowymi realizowanymi w Hucie Stalowa Wola, która jest liderem najważniejszych artyleryjskich projektów modernizacji technicznej polskiej armii.

- Dla nas to wielki zaszczyt gościć pana prezydenta w Hucie Stalowa Wola. To doniosłe wydarzenie w historii naszego zakładu, jest to druga wizyta głowy państwa w naszym przedsiębiorstwie, gdzie pierwszą był Prezydent Mościcki. Po raz pierwszy mieliśmy sposobność zapoznać Pana Prezydenta z wkładem Stalowej Woli w budowę potencjału polskiego przemysłu obronnego. Jesteśmy Spółką należącą do Skarbu Państwa, która swoimi korzeniami sięga do lat 30. XX wieku, do COP i swoją działalność prowadzi nieprzerwanie od ponad 80 lat. Dziś jesteśmy jednym z najważniejszych polskich przedsiębiorstw zbrojeniowych produkujących zaawansowane systemy artyleryjskie na potrzeby polskich Sił Zbrojnych. Szukamy dalszych możliwości, by się rozwijać i tworzyć jeszcze lepsze produkty odpowiadające na rosnące potrzeby żołnierzy - podkreślił Bartłomiej Zając, Prezes Zarządu Huty Stalowa Wola S.A.

Podczas wizyty Prezydent Andrzej Duda spotkał się z pracownikami HSW S.A. Zwiedził nową halę produkcyjną, dedykowaną do realizacji zobowiązań wynikających z kontraktów w ramach programu WISŁA. Obejrzał ostatnie inwestycje Spółki w park maszynowy i specjalizację procesów technologicznych, w tym zlokalizowaną w nowo wybudowanej hali produkcyjnej, nowoczesną spawalnię, wyposażoną w zrobotyzowane stanowiska spawalnicze.

Prezydent zwiedził również laboratorium badań RTG z komorą do prześwietleń wielkogabarytowych konstrukcji spawanych. Ponadto Prezydent RP zapoznał się z możliwościami wielkogabarytowej obrabiarki bramowej, która jest jedną z największych w Polsce frezarek, służąca do obróbki wielkogabarytowych elementów produkcyjnych. Huta Stalowa Wola S.A. w ostatnich dwóch latach zainwestowała blisko 70 milionów złotych w rozwój parku technologicznego, budowę nowych obiektów przemysłowych oraz we własne laboratoria i urządzenia badawcze oraz testowe.

- Sukces Huty Stalowa Wola jest efektem wieloletniej, strategii konsekwentnie realizowanej przez Zarząd. Inwestycje w park maszynowy, podnoszenie kompetencji pracowników, rygorystyczny reżim technologiczny gwarantujący terminowość i jakość dostaw przekładają się na doskonałe wyniki i kolejne zamówienia kierowane do zakładu przez Siły Zbrojne RP. Dążymy do tego, by wszystkie spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej podążały drogą sukcesu, wyznaczoną przez HSW S.A., a jej gwarantem jest stabilność i długoterminowe zamówienia – powiedział Witold Słowik, Prezes Zarządu PGZ S.A.

W hali montażu przedstawiciele HSW S.A. zaprezentowali gotowe wyroby artyleryjskie produkowane przez Hutę Stalowa Wola S.A., w tym moździerz samobieżny Rak na podwoziu gąsienicowym, samobieżną haubicę Krab, Zdalnie Sterowany System Wieżowy 30 mm oraz Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty Borsuk.

HSW dostarczyła w latach 2016-2019 do jednostek artyleryjskich Sił Zbrojnych RP 66 moździerzy, 48 haubic oraz 60 sztuk innych pojazdów artyleryjskich i towarzyszących.

Po pobycie w HSW prezydent Andrzej Duda otworzył halę produkcyjno-magazynową Agencji Rozwoju Przemysłui. Obiekt przy ulicy Kasprzyckiego ma powierzchnię ponad 11,5 tys. m kw, zaplecze socjalno-biurowe i 160 miejsc parkingowych. Wykonawcą inwestycji wartej ponad 24 mln zł była firma Mirbud S.A. Obecnie trwają zaawansowane rozmowy związane z komercjalizacją obiektu.

W wybudowanym obiekcie blisko 10 tysięcy metrów kwadratowych przeznaczonych zostało na trzy niezależne strefy produkcyjne. Na biura i pomieszczenia socjalne przypada przestrzeń 1,6 tys. m kw. Oprócz budynku przy ulicy Kasprzyckiego na 3,4 ha działce powstał parking ze 160 miejscami postojowymi.

- Nasze zaangażowanie w Stalowej Woli ma kompleksowy charakter. Jesteśmy związani z tym rejonem nie tylko przez obszar inwestycyjny podstrefy Stalowa Wola należącej do tarnobrzeskiej strefy ekonomicznej, ale także przez projekty realizowane we współpracy z miastem. Dobrym przykładem jest Program Fabryka. W jego ramach wspólnie utworzyliśmy spółkę, dzięki której w przyszłości przy ulicy Jana Pawła II powstanie nowoczesne centrum usług biznesowych - powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. -W tym mieście jest duży potencjał, a tradycje Centralnego Okręgu Przemysłowego są ciągle żywe. Pewnie dlatego projekt przy ulicy Kasprzyckiego udało się zakończyć wcześniej niż zakładał to harmonogram – dodał Kolczyński.

We wnętrzu hali zorganizowana została w czwartek Polska Wystawa Gospodarcza "Od COP do Gospodarki 4.0". Prezydent Duda dokonał oficjalnego otwarcia wystawy, na której są stoiska 100 producentów.

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

To raczej histeryczna wizyta jak wszystkie. Mędrzec nad mędrcami poucza świat. Należy tu przytoczyć słowa A. Mleczki "Obywatelu, nie pieprz bez sensu .."

G
Gość

Patrz Kwiatkowski na nas z nieba

Polak raz skandował,

I popatrzył się Kwiatkowski

I się zwymiotował!

G
Gość

A o sądach i sędziach coś ciekawego na otwarciu powiedział bo przegapiłem na żywo ten występ?

G
Gość

Mądrala jak skończy kadencję będzie mówca pogrzebowym albo kościelnym

h
hujkaczyński

Lucjuszspaecjalnie dla [wulgaryzm] Andrzeja wybudował wspólnie z ARiMP hale, kto za to zapłacił, po co ta hala, na spotkanie z [wulgaryzm]?

d
dupa

nie wiadomo po co ta Dupa Andrzej tu przyjechał, ciekawe kto poniósł koszty imprezy i wybudowania pustej hali

h
hujkaczyński

specjalnie na ten meeting btły przywożone całe przedszkola aby robić za tłum, poza tym sami renciści , liczą na 500_

h
hujkaczyński

Co za [wulgaryzm] ten duda robi kampanie na koszt miasta, a płacimy my podatnicy i mieszkańcy

G
Gość

Kolejna nietrafiona decyzja o budowa Lucjusza Nadbereznego pusta hala na spotkanie z długopisem Kaczyńskiego

h
hujkaczyński

Początek kampanii Dudy , aby specjalnie pod kampanie budować hale,

h
hujkaczyński

Duda to dupa, potrafi tylko klęczeć

h
hujkaczynski

po co ten długopis tu przyjechał, otwierać pustą hale. Takiej komedii bareja by nie wymyślił

G
Gość

marny stand-up

G
Gość

Coś jednak odbiło ludziom, że mamy być województwem.... Podbijanie bębenka powoduje, że niektórym rosną skrzydełka, które nie ułatwią im lotu, ale ego im urośnie🆘

P
PiSdek

Trzeba mieć kacze łajno w miejscu mózgu by takie pierdoły pisać o przenoszeniu stolicy województwa do Stalowej Woli. Boże co tak ludzi porąbało, że im rozum odebrało?

Dodaj ogłoszenie