Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent podpisał nowelę KPA. „Łączenie tej ustawy z Zagładą budzi mój stanowczy sprzeciw”

OPRAC.:
Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Prezydent podpisał nowelizację KPA. „Łączenie tej ustawy z Zagładą budzi mój stanowczy sprzeciw”
Prezydent podpisał nowelizację KPA. „Łączenie tej ustawy z Zagładą budzi mój stanowczy sprzeciw” Bartek Syta
- Podjąłem dziś decyzję w sprawie ustawy, która w ostatnich miesiącach była przedmiotem ożywionej i głośnej debaty w kraju i za granicą. Po dogłębnej analizie postanowiłem podpisać przyjętą przez Sejm i Senat nowelę Kodeksu Postępowania Administracyjnego – oświadczył w sobotę prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda, cytowany przez Kancelarię Prezydenta, podkreślił, że wraz z podsianiem przez niego dokumentu „kończy się epoka chaosu prawnego - epoka mafii reprywatyzacyjnych, niepewności milionów Polaków i braku poszanowania dla elementarnych praw obywatelek i obywateli naszego kraju”.

Prezydent przypomniał, że przeciwko nowelizacji KPA zarówno w Sejmie, jak i Senacie nie opowiedziało się żadne z ugrupowań politycznych. - To jeszcze wyraźniej pokazuje, jak istotne i oczekiwane są to zmiany prawne i że cieszą się one szerokim poparciem w naszym kraju – oświadczył.

Dodał, że ustawa wykonuje także orzeczenie z maja 2015 roku, w którym Trybunał Konstytucyjny orzekł, że stwierdzanie po wielu latach nieważności decyzji administracyjnych stanowiących podstawę nabycia np. własności, jest niezgodne z Konstytucją. - W mojej ocenie jest to zakończenie stanu niepewności, kiedy to nabyte w dobrej wierze mieszkania i nieruchomości, mogły zostać odebrane zwykłą decyzją administracyjną, gdy znalazł się ich właściciel sprzed ponad 70 lat. Praktyka pokazała, że często właściciele ci byli fikcyjni, a kosztem dziesiątek tysięcy ludzi wyrzucanych na bruk bogaciły się grupy przestępcze – tłumaczył Duda.

Prezydent: Ustawa nie zamyka drogi do odszkodowań

Andrzej Duda wskazał, że rozważając ustawę, analizował liczne kontrargumenty. - Rozumiem je i z zadowoleniem przyjmuję fakt, że nowa ustawa nie zamyka drogi do odszkodowań dla dawnych właścicieli, którzy nadal mogą korzystać z postępowań cywilnych - mówił.

Podkreślił, że zapoznał się również z treścią apeli pochodzących z zagranicy i stwierdził, że ich autorzy często podnosili argument, jakoby nowa ustawa wymierzona była w szczególną grupę – w Żydów ocalałych z niemieckiej Zagłady.

Duda: Łączenie tej ustawy z Zagładą budzi mój stanowczy sprzeciw

- Łączenie tej ustawy z Zagładą budzi mój stanowczy sprzeciw. Polska jest strażnikiem pamięci o ofiarach niemieckich zbrodni na Żydach, nie pozwoli na instrumentalizowanie Zagłady do bieżących celów politycznych. Nie ustaniemy w przypominaniu, że co druga ofiara Holocaustu była polskim obywatelem, i że nasz rząd na uchodźstwie zrobił wiele by przeciwdziałać Zagładzie, więcej niż jakikolwiek inny – mówił Duda.

Wskazał, że podczas II wojny światowej zginęło 6 milionów obywateli Rzeczypospolitej i niemal każda polska rodzina straciła kogoś bliskiego, a komunistyczne wywłaszczenia i nacjonalizacje, w szczególności z końca lat 40., dotyczyły wszystkich obywateli niezależnie od narodowości i wyznania.

- Majątek ten był później przez dziesięciolecia odbudowywany, restaurowany i utrzymywany za publiczne środki, a niemieccy sprawcy wojny nie zapłacili Polsce za gigantyczne straty materialne żadnych odszkodowań. Również żadne państwa Zachodu nie brały udział w odbudowaniu zniszczonego przez Niemców kraju – oświadczył prezydent.

Podkreślił, że w Polsce obowiązuje prawo, uchwalone przez polski parlament i zaakceptowane przez prezydenta, wybranego przez większość obywateli. - A ja, pełniąc swój urząd, który powierzyli mi Rodacy, kieruję się wyłącznie dobrem Rzeczypospolitej, jej obywateli i ładem konstytucyjnym - stwierdził.

USA zaniepokojone

Sejm podczas wieczornych głosowań w środę uchwalił nowelizację kodeksu postępowania administracyjnego, która ogranicza reprywatyzację.

Podczas głosowań została przyjęta poprawka, która poszerza katalog przyczyn, których wystąpienie wyłącza możliwość stwierdzenia nieważności decyzji. Odrzucone zostały natomiast dwie pozostałe poprawki. Zakładały one umożliwienie dokończenia trwających jeszcze postępowań wszczętych po 30 latach od decyzji administracyjnej oraz wydłużenie vacatio legis ustawy z 30 dni do trzech miesięcy. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Posłowie przyjęli także ustawę medialne. Do tych dwóch spraw odniósł się w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken.

„Nasze wspólne wartości są naszym wzajemnym bezpieczeństwem" - zaznaczył Blinken we wpisie na Twitterze.

W opublikowanym komunikacie sekretarz stanu wyraził głębokie zaniepokojenie uchwaleniem przez Sejm ustawy, która ogranicza możliwość „uzyskiwania przez ocalałych z Holokaustu i ich rodzin, a także innych żydowskich i nieżydowskich właścicieli mienia, zwrotu za mienie niesłusznie skonfiskowane w czasach komunizmu w Polsce”.
Blinken zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, by albo nie podpisywał ustawy albo skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

„Całościowe prawo rozwiązujące roszczenia do zabranego mienia jest potrzebne, by zapewnić jakąś sprawiedliwość ofiarom. Takie prawo przyniosłoby korzyść wielu polskim obywatelom, a także ludziom, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia Polski w czasie i po II wojnie światowej i którzy potem zostali obywatelami innych państw" - czytamy w oświadczeniu.

Od razu zareagowała także strona izraelska. "Państwo Izrael nie pójdzie na kompromis w pamięci o Holokauście. Potępiam uchwaloną dziś ustawę polskiego Sejmu, która godzi w pamięć o Holokauście i prawa jego ofiar" - napisał w mediach społecznościowych Yair Lapid, szef izraelskiego MSZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezydent podpisał nowelę KPA. „Łączenie tej ustawy z Zagładą budzi mój stanowczy sprzeciw” - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie