Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny przeprasza i bije się w pierś. Topole przy ulicy Popiełuszki jednak nie zostaną wycięte?

ram
FB/Lucjusz Nadbereżny
"Chińskie przysłowie mówi, że jeżeli nie przyznajesz się do błędu, to popełniasz błąd drugi raz. W sprawie oceny planowanej przez Powiat Stalowowolski przebudowy ul. Popiełuszki i wycinki drzewostanu popełniłem błąd. Przepraszam i dziękuję za wszystkie krytyczne uwagi w tej sprawie" -napisał w poniedziałek, 11 stycznia na swoim profilu facebookowym Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Włodarz hutniczego grodu dodaje, że dla niego najważniejsze jest zdanie mieszkańców: "Dla mnie najważniejszy jest głos Mieszkańców Stalowej Woli, których mam zaszczyt reprezentować. Wsłuchując się w ten ważny głos Mieszkańców i ekspertów od zieleni miejskiej zmieniam swoje stanowisko w tej sprawie. Poniżej zamieszczam pismo, które w tej sprawie skierowałem do Starosty Stalowowolskiego z wnioskiem o ponowną analizę projektu modernizacji ulicy księdza Jerzego Popiełuszki pod kątem ochrony drzewostanu rosnącego w pasie tej powiatowej drogi" - napisał prezydent Nadbereżny.

Poniżej treść pisma skierowanego do starosty stalowowolskiego.

Szanowny Pan
Janusz Zarzeczny
Starosta Stalowowolski

Po wsłuchaniu się w głos Mieszkańców Stalowej Woli oraz współpracowników proszę o ponowną analizę drogowego projektu koncepcyjnego ulicy im. księdza Jerzego Popiełuszki pod kątem zalet i wad proponowanych rozwiązań oraz szans i zagrożeń jakie one niosą.
Zmiana jakościowa, związana z poprawą techniczną układu drogowego, którą zapewne projekt w dużej mierze przewiduje, jest pożądana. Natomiast zmiana ilościowa, związana ze zwiększeniem liczby pasów ruchu kosztem istniejącego szpaleru dorosłych drzew budzi naszą obawę. Dodatkowo, zwiększenie przepustowości ulicy może odbić się negatywnie na jakości ruchu pieszego, zwiększeniem ilości spalin, hałasu, zapylenia, temperatury. W naszej ocenie podjęcie decyzji projektowej o tak dużej wadze należy poprzedzić wykonaniem szeregu analiz mających na celu ukazanie jak najpełniejszego obrazu zastanych uwarunkowań i obecnego zasobu.
W celu przeprowadzenia skutecznej ochrony istniejącego drzewostanu proszę o jak najszybsze wykonanie inwentaryzacji dendrologicznej opisującej faktyczny stan fitosanitarny zasobów roślinnych znajdujących się w obrębie terenu inwestycji. Ocena zasobu przyrodniczego jest obecnie powszechna praktyką w Polsce, eliminującą zarzuty o brak troski o środowisko i zieleń, na której zależy mieszkańcom. Jak najwcześniej, jeszcze na etapie planowania, warto zidentyfikować na ile trudne warunki miasta takie jak: sąsiedztwo ulicy, ograniczona przestrzeń rozwoju korzeni oraz koron, wynikające z tych powodów deformacje, kolizje z sieciami infrastruktury podziemnej oraz z budynkami, konieczność zachowania skrajni drogowej, narażenie na niedobory wody opadowej, podwyższoną temperaturę powietrza, zanieczyszczenie i zagęszczenie gleby, odbiły się na kondycji drzewostanu. Istotnym pytaniem w celu określenia działań jest kwestia z jakim prawdopodobieństwem przedmiotowy drzewostan jest w stanie przetrwać dodatkowy stres budowlany związany z realizacją inwestycji, by mógł służyć mieszkańcom przez kolejne lata.
Warto wykonać rzeczową i fachową dokumentację stanu istniejącej zieleni oraz stopnia w jakim powinna być ona punktem wyjścia do projektu rozwinięcia pasów zieleni w taki sposób, by były one bardziej przyjazne dla pieszych i rowerzystów. Bardzo proszę zwrócić uwagę na potrzebę podjęcia starań mających na celu uzupełnienie istniejącej zieleni wysokiej w warstwę zieleni niskiej, o charakterze ozdobnym i ekosystemowym. Ze względu na fakt, że jedna z pierzei ulicy księdza Jerzego Popiełuszki niemal całkowicie (poza kilkoma młodymi jesionami i dwoma silnie zamierającymi egzemplarzami robinii akacjowej) pozbawiona jest zieleni, zasadnym jest wyznaczenie miejsc dla wykonania nowych nasadzeń drzew średniej wielkości, np. gatunku Robinia pseudoacacia ‘Bessoniana’ lub Gleditsia triacanthos 'Shademaster'. Dwa wymienione taksony są przedstawicielami odpornych drzew miejskich, łatwych i tanich w uprawie. Proszę o zwrócenie uwagi na potrzebę stworzenia zarówno istniejącym, jak i nowym nasadzeniom możliwie dobrych warunków wzrostu poprzez wprowadzenie technologii i metod inżynieryjnych wspomagających wzrost i trwały rozwój po wprowadzeniu drzew do trudnych warunków miasta, np. zastosowanie specjalnych mieszanek kamienno-glebowych, ekranów korzeniowych, zgrupowanie sieci podziemnych, zastosowanie bunkrów drzewnych.
Argumenty o podniesieniu komfortu oraz bezpieczeństwa przejazdu użytkowników dróg, zwiększeniu przepustowości, upłynnieniu ruchu, ułatwieniu wyjazdu, ograniczeniu korków są całkowicie zrozumiałe i co do zasady słuszne, ale w odniesieniu do obecnej sytuacji nie przeważają nad plusami, które daje obecność drzew w mieście, zwłaszcza na tej ulicy. Ważąc na szali zalety wynikające z poszerzenia drogi oraz pozytywy związane z zachowaniem istniejącego drzewostanu, w naszej opinii zachowanie drzew oraz uspokojenie ruchu, a nie jego zwiększenie, są wartościami istotniejszymi i ważniejszymi dla mieszkańców.
Proszę zważyć, że na fali zmian związanych z wzrastającą świadomością i wrażliwością społeczeństwa na stan środowiska zmienia się też przyzwyczajenie mieszkańców do sposobu poruszania się po mieście. Zmieniają się nawyki i sposoby przemieszczania się mieszkańców. W związku z prognozowanym zwiększaniem się udziału transportu zbiorowego oraz ruchu rowerowego względem przejazdów indywidualnych samochodami osobowymi, budowanie dodatkowego pasa ruchu w dłuższej perspektywie może okazać się mało celowe.
W naszej ocenie rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej o kolejny pas ruchu na dłuższą metę nie przyczyni się do zmniejszenia natężenia ruchu oraz poprawy jakości życia w tym rejonie miasta. Przeciwnie – obawiamy się, że takie działanie zachęci większą ilość kierowców do wybierania szybkiej, krótszej drogi przez centrum miasta zamiast przejazdu obwodnicą.
Związane z tym rosnące natężenie ruchu samochodowego, przyniesie za sobą koszty środowiskowe i ekologiczne polegające na zwiększeniu emisji zanieczyszczeń i podwyższeniu temperatury otoczenia oraz koszty społeczne związane z utrudnieniem z przekraczaniu drogi przez pieszych, pogorszenie warunków użytkowania ścieżek i tras rowerowych oraz zwiększenie uciążliwości związanej z obciążeniem hałasem dla mieszkańców okolicznych bloków.
Biorąc pod uwagę szereg ogólnie znanych i wciąż pojawiających się nowych funkcji, jakie spełnia zieleń w mieście oraz wsłuchując się w głos Mieszkańców Stalowej Woli, których mam zaszczyt reprezentować, bardzo proszę o ponowne poddanie ocenie założeń projektowych w przedłożonej koncepcji oraz podjęcie próby zniwelowania negatywnego wpływu planowanej modernizacji drogi na istniejący drzewostan. Mam szczerą nadzieję, że działania podejmowane w oparciu o realne argumenty będą stanowić odpowiedź na realne potrzeby miejsca dla dobra miasta, w którym wspólnie działamy.
Deklarujemy chęć współpracy na wszystkich etapach inwestycji.

Z wyrazami szacunku
Lucjusz Nadbereżny
Prezydent Stalowej Woli

Bądź na bieżąco i poleć nas znajomym

Echo Dnia Podkarpackie - Polub nas na FB
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie