Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Tarnobrzega proponuje ministrowi współpracę w zarządzaniu zbiornikiem w Machowie

Wioletta WOJTKOWIAK [email protected]
W czerwcu na sztucznym jeziorze w Machowie odbędą się żeglarskie regaty. Istnieje ogromna presja mieszkańców, by od tej pory zbiornik służył wszystkim jako teren rekreacji, nie tylko okazjonalnie.
W czerwcu na sztucznym jeziorze w Machowie odbędą się żeglarskie regaty. Istnieje ogromna presja mieszkańców, by od tej pory zbiornik służył wszystkim jako teren rekreacji, nie tylko okazjonalnie. W. Wojtkowiak
Chociaż prezydent Lech Kaczyński podczas poniedziałkowej wizyty w Tarnobrzegu nie otworzy zalewu machowskiego, nawet samorządowcy nie mają wątpliwości, że medialny huk, jaki wywołała odmowa Kopalni Machów ugoszczenia głowy państwa, przyczynił się bardziej do ogólnopolskiej promocji zbiornika niż oficjalne przecięcie wstęgi.

Cytujące naszą publikację portale internetowe okrzyczały incydent "aferą machowską". Wydarzenie, którego bohaterem miał być prezydent, odbędzie się z pewnością w innym terminie, za to sprawa przyszłości zbiornika machowskiego ciągle jest na fali. Zakończyły się bowiem rekultywacja posiarkowych terenów i napełnianie zalewu. Odżyło pytanie, komu ma służyć i na jakich zasadach.

WSZYSCY CZEKAJĄ NA KĄPIEL

Presja ze strony mieszkańców na kąpiel w zalewie machowskim jest duża. Miasto wiąże duże nadzieje z tym terenem. Nabywa grunty i opracowuje projekt stanicy wodniackiej.

Przeszkodą w zagospodarowaniu jest brak podmiotu, który miałby tym terenem zarządzać, konkretniej brak decyzji właściciela zbiornika co do jego przyszłości i sposobu zarządzania tym obszarem. Władze miasta chcą przerwać ten impas.
Właścicielem wody i części gruntów przy zalewie jest skarb państwa. Czy obszarem turystyczno-rekreacyjnym może zarządzać Kopalnia Siarki Machów? Raczej nie. Ma przecież powierzone inne zadania.

PREZYDENT DO MINISTRA

Dlatego prezydent Tarnobrzega proponuje ministrowi skarbu współpracę w zagospodarowaniu i zarządzaniu zbiornikiem. Jan Dziubiński wystąpił z pismem do Aleksandra Grada kilka dni temu. Podsuwa cztery rozwiązania. Po pierwsze, przekazanie przez skarb państwa zbiornika i terenów przynależnych, z wcześniejszym wydzieleniem tego majątku z kopalni jako zbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej.

Kolejne propozycje to utworzenie wspólnej, skarbu państwa i miasta, spółki oraz utworzenie odrębnego podmiotu przez ministra skarbu do prowadzenia działalności rekreacyjnej na zbiorniku, na bazie majątku wydzielonego z Kopalni Machów.

Ostatnia propozycja to sprzedaż na rzecz miasta majątku kopalni, zbiornika i terenów przyległych, niezbędnego na realizację zadań publicznych gminy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie