Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Procesor to podstawa

Mateusz BARAŃSKI, [email protected]
Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, przy zakupie nowego komputera

Inteligentny procesor już istnieje

Inteligentny procesor już istnieje

Pojawiające się na rynku procesory całkowicie zmieniają dotychczasowe oblicze komputerów. Na rynku dostępne są już inteligentne procesory, które automatycznie przydzielają dodatkową moc, gdy komputer zgłasza na nią zapotrzebowanie. Dzięki najnowszemu, 32-nanometrowemu procesowi technologicznemu, procesory stają się bardziej energooszczędne.
Jest to szczególnie istotne w przypadku notebooków, które mają być przede wszystkim mobilne. Najnowsze procesory pozwalają zaoszczędzić nawet 50 procent energii w porównaniu z platformami poprzedniej generacji, a to oznacza dłuższy czas pracy podczas wakacyjnych podróży, kiedy znalezienie źródła zasilania graniczy z cudem.

Filmik HD na YouTube uruchamia się dłużej niż sam trwa? Bogata w pliki graficzne prezentacja otwiera się kilka minut? Umieszczenie zdjęcia na Naszej-Klasie czy Facebooku zajmuje wieki? To znak, że czas pomyśleć o zakupie nowego, szybszego komputera.

Większość używanych obecnie komputerów osobistych ma około trzy lata stażu. W momencie, w którym były kupowane, w zupełności spełniały potrzeby użytkowników. Jednak czas nie stał w miejscu i producenci oprogramowania wprowadzali na rynek coraz nowsze, lepsze, ale jednocześnie coraz bardziej wymagające sprzętowo wersje swoich produktów.

Jeszcze kilka lat temu nikt w Polsce nie słyszał o Facebooku czy Naszej-Klasie. Teraz dla wielu Internautów są to najczęściej odwiedzane strony, z liczbą odsłon dziennie niejednokrotnie większą niż Google. Ponadto, wielu użytkownikom komputer zastąpił telewizor - to właśnie na komputerze coraz częściej oglądamy filmy dostępne w coraz lepszej jakości oraz telewizyjne transmisje dostępne online.

Na co zwrócić uwagę, aby kupiony teraz sprzęt był wystarczająco wydajny nie tylko razem z obecnie używanymi aplikacjami, ale także z programami, które powstaną za jakiś czas?

Desktop czy notebook?
- Pierwsza decyzja, przed jaką staniemy, to wybór typu komputera. Możemy zdecydować się na komputer stacjonarny (inna nazwa to desktop) lub przenośny (notebook). Komputer stacjonarny jak sama nazwa wskazuje będzie stale zajmował wygospodarowane wcześniej miejsce przy biurku.

Notebook ma tę zaletę, że można go zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, co jest szczególnie ważne w zbliżającym się okresie wakacyjnym. Nie odstaje przy tym ceną i wydajnością od zwykłego peceta, dlatego też jest zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem wśród konsumentów - notebooki stanowią obecnie 80 procent wszystkich sprzedawanych w Polsce komputerów osobistych - tłumaczy Tomasz Tysiączny z kieleckiej firmy Kwark Komputer.

Najlepszy dla graczy i profesjonalistów
Wierni komputerom stacjonarnym, są profesjonalni graficy komputerowi oraz ekstremalni gracze. Użytkownicy ci chcą bowiem być zawsze na bieżąco ze wszystkimi nowinkami sprzętowymi, a konstrukcja komputera stacjonarnego pozwala im na wymienianie jego poszczególnych komponentów, takich jak na przykład procesor, na najnowsze i najmocniejsze rozwiązania dostępne na rynku. I to bez konieczności wymiany całego sprzętu. Ponadto, grafikom oraz ekstremalnym graczom niezbędny jest monitor zdecydowanie większy niż matryce dostępne w notebookach.

Zdecydowana większość "zwykłych" użytkowników nie ma tak wyśrubowanych wymagań oraz nie dysponuje wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do samodzielnej wymiany komponentów komputera. Jeśli dodać do tego fakt, że w codziennych zastosowaniach najnowsze notebooki nie ustępują wydajnością desktopom, mając nad nimi przewagę w postaci mobilności, ich zakup wydaje się lepszym rozwiązaniem.

Najważniejszy jest procesor
Jeśli już wiemy, jaki typ komputera będzie dla nas najlepszy, kolejnym krokiem będzie wybór jego komponentów. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na procesor - to on jest sercem i mózgiem komputera, tak stacjonarnego jak i przenośnego, i to od niego w głównej mierze zależy wydajność sprzętu.

- Tak jak moc silnika decyduje o osiągach samochodu, tak szybkość procesora decyduje o tym, z jaką prędkością wykonuje on przydzielane mu zadania. Dlatego to, jakiego procesora potrzebujemy zależy od tego, czy używamy komputera do tworzenia filmów HD i zaawansowanej obróbki zdjęć czy głównie do surfowania po sieci. Częstotliwość zegara (podawana w gigahercach - GHz) to jednak tylko jeden z istotnych parametrów procesora. Zwróć też uwagę na ilość rdzeni - są jak oddzielne mózgi, które mogą przetwarzać informacje niezależnie lub razem pracować nad jednym ogromnym zadaniem - tłumaczy Tomasz Tysiączny, właściciel kieleckiej firmy Kwark Komputer.

Prawie jak inteligencja?
Nie możesz żyć bez gier i lubisz rozwiązania ekstremalne? A może zajmujesz się profesjonalnym przetwarzaniem multimediów i wymagasz maksymalnej wydajności w każdej sytuacji? Jeśli tak, potrzebujesz równie bezkompromisowego procesora. Jeśli natomiast komputer ma służyć Ci głównie do przeglądania stron internetowych, korzystania z portali społecznościowych, czy oglądania filmów, wybierz mniej ekstremalne, a co za tym idzie - tańsze rozwiązanie.

Pamiętajmy, że komputer to nie gadżet na jeden sezon. Ma nam zapewnić komfortową pracę przez lata, dlatego warto zwrócić uwagę na podzespoły i lepiej dzisiaj zainwestować w niego więcej niż za rok lub dwa znów czuć niedosyt mocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Procesor to podstawa - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie