Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Programy do biura

Mateusz BARAŃSKI [email protected]
Jaki wybrać - płatny czy darmowy? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze
Tomasz Tysiączny z firmy Kwark Komputer: - Microsoft Works to jeden z najstarszych pakietów biurowych dostępnych na PC. To nic innego, jak uproszczony
Tomasz Tysiączny z firmy Kwark Komputer: - Microsoft Works to jeden z najstarszych pakietów biurowych dostępnych na PC. To nic innego, jak uproszczony odpowiednik zaawansowanego zestawu Microsoft Office. Do dziś cieszy się ogromną popularnością.

Tomasz Tysiączny z firmy Kwark Komputer: - Microsoft Works to jeden z najstarszych pakietów biurowych dostępnych na PC. To nic innego, jak uproszczony odpowiednik zaawansowanego zestawu Microsoft Office. Do dziś cieszy się ogromną popularnością.

Praca z komputerem to nie tylko system operacyjny. Aby móc przygotowywać profesjonalne dokumenty, wykonywać skomplikowane obliczenia bądź multimedialne prezentacje, potrzebny jest pakiet biurowy.

Do niedawna nie było mowy o darmowym oprogramowaniu przy zakupie komputera. Dziś wgrany system operacyjny to standard. Niektórzy sprzedawcy lub producenci dorzucają wiele dodatkowych programów. Jeśli nie gratis, to chociaż w 90-dniowej wersji próbnej. Mowa tu o antywirusach, firewallach lub pakietach biurowych. Dziś skupimy się na tych ostatnich.

MICROSOFT WORKS
To jeden z najstarszych pakietów biurowych dostępnych na PC. Niegdyś odpłatnie, dziś coraz częściej za darmo instalowany w komputerach dla domowych użytkowników.

- Zawiera edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny, bazy danych, kalendarz oraz książkę adresową. Za pomocą gotowych szablonów sporządzimy profesjonalne CV, korespondencję seryjną, obliczymy budżet na święta bądź przyjęcie urodzinowe. Bez problemu stworzymy bazę danych naszych książek, przepisów kucharskich i adresów do znajomych. Nie jesteśmy skazani jedynie na gotowce. Program na każdym kroku wspiera nowe projekty - mówi Tomasz Tysiączny z firmy Kwark Komputer.

Microsoft Works to nic innego, jak uproszczony odpowiednik zaawansowanego zestawu Microsoft Office. Rozwijany od 1987 roku do dziś cieszy się ogromną popularnością. Najnowsza wersja tego oprogramowania to Microsoft Works 9.

MICROSOFT OFFICE
To biurowy kombajn do zadań specjalnych. Równie chętnie wykorzystywany przez użytkowników domowych, jak i firmy. Oprogramowanie ukazało się w kilku wersjach. Od tego, na którą się zdecydujemy, zależeć będzie ilość dostępnych funkcji.

- Basic mieści w sobie edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i klienta poczty. Microsoft Standard Office posiada edytor tekstu, arkusz, prezentacje i klienta poczty. Wersja Small Business jest wzbogacona o program do edycji materiałów marketingowych, takich jak wizytówki, plakaty lub ulotki oraz aplikację wspomagającą zarządzenie relacjami ze współpracownikami w firmie. Professional z kolei jest wzbogacony o relacyjnego klienta baz danych - tłumaczy Tomasz Tysiączny z firmy Kwark Komputer.

Jest także specjalna wersja dedykowana dla studentów oraz użytkowników domowych - Home, która nie ma poczty, ale za to dostała prezentacje i zaawansowany notatnik.

OPEN OFFICE I STAR OFFICE
Odpowiedniki opisywanych powyżej z tym, że pierwszy całkowicie darmowy, drugi za opłatą. Darmowy pod jednym jednak warunkiem. Jeśli nie korzystamy z oprogramowania w celach komercyjnych. W przeciwnym wypadku będziemy musieli zakupić licencję. Na wyposażeniu pakietu standardowo - arkusz kalkulacyjny, edytor tekstów, program do tworzenia baz danych i grafiki oraz prezentacji multimedialnych.

Co w przypadku, gdy potrzebujemy przenieść zapisane prace z pakietu biurowego jednej firmy na drugą? Kiedyś były z tym problemy. Obecnie programiści wprowadzili możliwość odczytu każdego pliku - dokumentu, arkusza kalkulacyjnego lub prezentacji, na wszystkich pakietach biurowych.

Ceny

Ceny

Pakiet Works kosztuje 249 złotych w wersji BOX. Tyle samo zapłacimy za Office'a 2007 Domowy (arkusz, edytor tekstu, prezentacje i notatnik) w wersji BOX z licencją na trzy stanowiska. Wersja komercyjna Microsoft Office 2007 Basic OEM to wydatek rzędu 699 złotych. Star Office BOX kosztuje około 299 złotych.

Z PUDEŁKIEM CZY BEZ?
Jak już wspomnieliśmy powyżej, niektórzy producenci dodają swe płatne programy przy zakupie nowego komputera zupełnie gratis. Możemy też pobrać z sieci ich darmowe, równie funkcjonalne odpowiedniki. Pod warunkiem, że nie wykorzystujemy ich w celach komercyjnych. Jeśli prowadzimy działalność lub mamy firmę, powinniśmy pomyśleć o zakupie oprogramowania z licencją. To ostatnie dostępne jest w dwóch wersjach - tak zwanej OEM lub BOX.

- Oprogramowanie w wersji BOX dostarczane jest w pudełku. Stąd też nazwa. W odróżnieniu od wersji OEM, edycję pudełkową możemy instalować na dowolnym komputerze posiadanym przez użytkownika. Przykładowo, jeśli mamy laptop i komputer stacjonarny, wersję pudełkową instalujemy na obu urządzeniach. Natomiast oprogramowanie OEM jest dedykowane tylko i wyłącznie do urządzenia, na którym jest lub będzie zainstalowane - tłumaczy Tomasz Tysiączny z firmy Kwark Komputer.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Programy do biura - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie