reklama

Projekt "Asystent Seniora" w Tarnobrzegu bardzo pomoże niesamodzielnym seniorom, którzy wymagają stałej opieki i pomocy

RedakcjaZaktualizowano 
Projektem w Tarnobrzegu objętych zostanie 26 seniorów, którzy z uwagi na choroby lub niepełnosprawność wymagają pomocy
Projektem w Tarnobrzegu objętych zostanie 26 seniorów, którzy z uwagi na choroby lub niepełnosprawność wymagają pomocy Fot. Polskapress
Projekt „Asystent Seniora” mający na celu pomoc w funkcjonowaniu niesamodzielnych osób starszych, ruszy 1 maja tego roku. Objętych zostanie nim 26 osób po 60. roku życia.

Projekt skierowany jest do tarnobrzeskich seniorów, którzy mieszkają samotnie lub ze względu na stan zdrowia potrzebują stałego nadzoru i pomocy innych - na przykład borykają się z problemami zaburzenia pamięci, incydentami kardiologicznymi i neurologicznymi.

- Bardzo się cieszę, że udało się nam pozyskać unijne fundusze na ten bardzo istotny społecznie cel. W ramach projektu opieką zostanie objętych 21 kobiet i 5 mężczyzn z terenu miasta, usługi opiekuńcze w ramach projektu świadczone będą do końca 2020 roku - wyjaśnia Grzegorz Kiełb, prezydent Tarnobrzega.

Jak będzie działał projekt „Asystent Seniora” w praktyce? 10 osób zakwalifikowanych do projektu, objętych zostanie „sąsiedzkimi usługami opiekuńczymi” - będą mogli korzystać z pomocy osób blisko zamieszkujących (pomoc w codziennych zakupach, w pracach porządkowych w domu, w przygotowaniu i podaniu posiłków, uiszczaniu opłat, w dotarciu do lekarzy, placówek, urzędów i tym podobne. Usługi - jedna godzina każdego dnia, w nagłych przypadkach także w nocy. 10 osób realizujących sąsiedzkie usługi opiekuńcze zostanie zatrudnionych na umowy zlecenie.

Dla kolejnych sześciu seniorów zakwalifikowanych do projektu przewidziano „usługi opiekuńcze” w miejscu ich zamieszkania z uwzględnieniem bliskiego otoczenia. Zostanie zatrudniona jedna osoba na umowę zlecenie. Osoby objęte wsparciem zapewnioną będą miały usługę opiekuńczą 7 dni w tygodniu w godzinach 8 - 20. Indywidualny wymiar i zakres dostosowany będzie do potrzeb seniorów. Wsparcie to przewidziane jest dla osób, które wymagają codziennego wsparcia w czynnościach higienicznych, pielęgnacyjnych, pomoc w spożywaniu posiłków, utrzymaniu porządku, w załatwianiu spraw urzędowych, w dostępie do świadczeń zdrowotnych, zapewnienia kontaktów z otoczeniem.

Kolejnych pięcioro seniorów zostanie objętych „teleopieką”. Wsparcie to skierowane dla osób z zaburzeniami pamięci, choroby otępienne, demencją, chorobami Alzheimera i Parkinsona, osób po udarach, incydentach kardiologicznych, neurologicznych, mających problem z poruszaniem się. Seniorzy otrzymają specjalne opaski na rękę, które działać będą także poza miejscem zamieszkania.

Z takiej opaski będą mogli korzystać w momencie zagrażającym ich życiu (w sytuacji upadku i bezruchu opaska automatycznie sama wyśle powiadomienie alarmowe na platformę, aplikację mobilną oraz drogą SMS do opiekunów).
Posiadać będzie również przycisk SOS pozwalający szybkie wezwanie pomocy - po wciśnięciu przycisku wyzwalany będzie alert na platformę mobilną, aplikację mobilną i wskazane numery kontaktowe opiekunów. Z kolei dzięki funkcji GPS – opiekun będzie znał obszar przebywania osoby bliskiej w sytuacji zagrożenia życia.

„Usługi asystenckie” zaplanowano dla kolejnych pięciu seniorów z Tarnobrzega, niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Do pomocy w ramach umowy zlecenia zatrudniona zostanie jedna osoba (asystent osoby niepełnosprawnej).
Pięciu seniorów będzie miało usługę każdego dnia w godzinach 8-20 - wymiar godzin dostosowany będzie do potrzeb osób, którzy wymagają wsparcia: w codziennych czynnościach, dotarciu do lekarza, punktów usługowych, miejsc publicznych. Wsparcie obejmuje spędzanie czasu wolnego.

W ramach projektu „Asystent Seniora” dla wszystkich 26 uczestników zakupione zostaną również detektory czadu i dymu, w zależności od potrzeb.
Projekt realizowany będzie w ramach działania „Zwiększenie dostępu do usług społecznych i zdrowotnych, Oś Priorytetowa VIII Integracja społeczna w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020” kosztował będzie blisko 540 tysięcy złotych, z czego około 512 tysięcy złotych pokryje dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej a wkład własny gminy Tarnobrzeg wyniesie 27 tysięcy złotych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:


O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Studniówki 2018. Zobacz nasze najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: MAGAZYNSPORTOWY24. PJONGCZANG. KIEDY OGLĄDAĆ POLAKÓW?

Źródło:vivi24

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 10

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wojtek
W dniu 08.09.2018 o 12:52, Gruba Dunka z Golejowa napisał:

Norba Mastacha ma małego fiata !!!!

klawisz cię jebnął w łeba?

G
Gruba Dunka z Golejowa

Norba Mastacha ma małego fiata !!!!

Z
Zysk najważniejszy
W dniu 03.09.2018 o 09:24, Polak napisał:

Chciałli politycy prywaty to ją mają. Niejaki Gieremek twierdzil, że tylko prywatyzacja....


Prywatyzacja, to okazja do oszustw i naciągania. W ostatnich kilkunastu latach rozpowszechniły się naciągania na zakupy "zdrowotnej pościeli", "cudownych garnków" popierane przez media. Największym szustwem był Amber Gold i odzyskiwanie budynków przez ponad 100 letnich właścicieli. Wszystko bezkarnie uchodzilo. Wspomniany prywatny ośeodek oferujący całodobową opiekę seniorom sprawiał dobre wrażenie na stronie internetowej, a okazało się, że był 3x kontrolowany przez UW i 2x została nałożona kara w wysokości 20 tys zł..?A jednak nadal działa? Widać, że taka kara nie ma znaczenia przy dochodach z działalności?Zysk ważniejszy od zdrowia i życia seniora?
P
Polak

Chciałli politycy prywaty to ją mają. Niejaki Gieremek twierdzil, że tylko prywatyzacja....

P
Prywatny dom opieki
W dniu 27.02.2018 o 06:48, Opieka nad seniorem? napisał:

Społeczeństwo się starzeje i wiele osób wymaga pomocy, taką opieką otacza się seniorów w krajach skandynawskich gdzie umożliwia się życie w swoim środowisku do końca dzięki pomocy. U nas najczęściej schorowanych starych ludzi umieszcza się w domu opieki gdzie koszty utrzymania wielokrotnie przekraczają emeryturę seniora i często możliwości rodziny. Senior wyrwany że swojego otoczenia i umieszczony wśród obcych sobie ludzi i przedmiotów jest zagubiony i traci chęć do życia. Jak czuje się 96 letnia kobieta, której zorganizowano uroczyste 90 urodziny, a kilka lat potem umieszczono w domu opieki/prywatnym/, gdzie nie ma nic do powiedzenia? Zmusza się ją do chodzenia w pampersie przez cały dzień choć jest w stanie sama się obsłużyć. Co z tego , że przyjedzie z kwiatami dziennikarz i przedstawiciel organizacji weteranów kupi jej szafę, skoro nie ma prawa decydować o tym co w jej trzymać? W ofercie domu seniora jest W OFERCIE DOMU SENIORA JEST SZACUNEK I POSZANOWANIE GODNOŚCI..a w rzeczywistości jest traktowana jak przedmiot bo KOBIETĘ MYJĄ MŁODZI MĘŻCZYŹNI???? Nawet w więzieniach kobietami zajmują się kobiety, a TU ZASŁUŻONĄ SENIORKĘ MYJĄ MĘŻCZYŹNI??


W kwietniu podczas odwiedzin przerażeni zobaczyliśmy mamę z ogromnym siniakiem na pół głowy i nikt nie umiał wyjasnić w jakich okolicznościach doszło do wypadku. Tylko słyszeliśmy że "znaleźli ją nieprzytomną i narobili krzyku tu leży kobieta nieżywa"..? Właściciele prywatnego domu opieki nie pokazali się. Zawiadomiliśmy opiekunkę prawną mamy, nie odpisała. Zgłosiliśmy do Prokuratury o wypadku. Szokiem była odpowiedź że "DOM OPIEKI POD TYM ADRESRM NIE ISTNIEJE, a rok wcześniej UW przeprowadzil kontrolę i ukarał osobę za prowadzenie ośrodka opieki bez zezwolenia"...? Teraz Prokurator prowadzi dochodzenie wyjaśniające par160kk ..? Jak to możliwe, że ośrodek ma stronę internetową z ofertą i zdjęciami, na płocie jest podany nr telefonu..a W RZECZYWISTOŚCI NIE ISTNIEJE/?/ CHOC PRZEBYWA TAM PONAD 20 SCHOROWANCH OSÓB ? Jak opiekunka prawna mogła podpisać umowę o pobyt mamy z nielegalnym ośrodkiem? Kto odpowiada za bezpieczeństwo w nieistniejącym ośrodku?? Opiekunka prawna ZABRONIŁA NAM ODWIEDZANIA MAMY BO !A TAKIE PRAWO??? Jak ma w tym interes? Co jeszcze ukrywają? Już od maja czekamy na zgodę sądu na odwiedziny mamy nie wiedząc co się z nią dzieje..?
G
Gość
W dniu 01.05.2018 o 08:48, saper napisał:

 Sam się wsadził. Na minę. :ph34r: 

Wpisałm się ja frustrat, samopoczucie się poprawiło choć na chwilę. Życie mam nędzne,dlatego zajmuję się   wylewniem frustracji tutaj  i chwilowym samozadowoleniem( 25gr za post) bo jak zamoczę łepetynę w zimnej wodzie co jakiś czas to mój maniakalny problem znika Czasem u psychiatry czasem przesiaduje, leczę się na główkę   ale  robię politykę wyborczą bo kandyduje i _Znów będę prezydentem  i polatam se jeszcze helikopterem --Norbuś Redaktor-POśmiechowisko...

s
saper
W dniu 30.04.2018 o 08:01, kancelaria napisał:

matołku kalinko nie jest w wiezieniu tylko w areszcie gdzie go wsadziliscie ale wyjdzie i jeszcze powie swoje ...

 


Sam się wsadził. Na minę. :ph34r:

k
kancelaria

matołku kalinko nie jest w wiezieniu tylko w areszcie gdzie go wsadziliscie ale wyjdzie i jeszcze powie swoje ...

X
Xxx

To Grzegorz K. już wyszedł z więzienia że wyjaśnia?

O
Opieka nad seniorem?

Społeczeństwo się starzeje i wiele osób wymaga pomocy, taką opieką otacza się seniorów w krajach skandynawskich gdzie umożliwia się życie w swoim środowisku do końca dzięki pomocy. U nas najczęściej schorowanych starych ludzi umieszcza się w domu opieki gdzie koszty utrzymania wielokrotnie przekraczają emeryturę seniora i często możliwości rodziny. Senior wyrwany że swojego otoczenia i umieszczony wśród obcych sobie ludzi i przedmiotów jest zagubiony i traci chęć do życia. Jak czuje się 96 letnia kobieta, której zorganizowano uroczyste 90 urodziny, a kilka lat potem umieszczono w domu opieki/prywatnym/, gdzie nie ma nic do powiedzenia? Zmusza się ją do chodzenia w pampersie przez cały dzień choć jest w stanie sama się obsłużyć. Co z tego , że przyjedzie z kwiatami dziennikarz i przedstawiciel organizacji weteranów kupi jej szafę, skoro nie ma prawa decydować o tym co w jej trzymać? W ofercie domu seniora jest W OFERCIE DOMU SENIORA JEST SZACUNEK I POSZANOWANIE GODNOŚCI..a w rzeczywistości jest traktowana jak przedmiot bo KOBIETĘ MYJĄ MŁODZI MĘŻCZYŹNI???? Nawet w więzieniach kobietami zajmują się kobiety, a TU ZASŁUŻONĄ SENIORKĘ MYJĄ MĘŻCZYŹNI??

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3