Projekt „Lekcje z ZUS” w Tarnobrzegu

KAT
Po raz kolejny młodzież tarnobrzeskiego Rolnika wzięła udział w ogólnopolskim projekcie „Lekcje z ZUS”. Szkolnym koordynatorem jest Bogusława Serwan-Partyńska nauczycielka przedmiotów ekonomicznych.

ZOBACZ TAKŻE:
Pijany kierowca wjechał w przystanek w Kielcach

Celem tego przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, która jest niezbędna przy podejmowaniu wielu decyzji, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. „Lekcje z ZUS” to cykl czterech spotkań (pozalekcyjnych), podczas których uczniowie poznają istotę ubezpieczeń społecznych oraz dowiadują się, dlaczego ubezpieczenia te są obowiązkowe, jakie korzyści wynikają z opłacania składek, poznają zasady funkcjonowania systemu emerytalnego, a także zasady prowadzenia biznesu w aspekcie systemu ubezpieczeń społecznych. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie mają możliwość poszerzenia i uzupełnienia swoich wiadomości z dziedziny ubezpieczeń społecznych, zakładania i prowadzenia firmy. Mogą dowiedzieć się, jak pracownicy powinni zadbać o swoje prawa i jakie świadczenia mogą uzyskać odprowadzając składki do ZUS. W ramach “Lekcji z ZUS” uczniowie poznają podstawy systemu ubezpieczeń społecznych, jego historię i zasady działania oraz sposoby odprowadzania odpowiednich składek, zarówno z punktu widzenia ubezpieczonego, jak i zatrudniającego go pracodawcy.

Każdy uczestnik lekcji ma do dyspozycji bogato ilustrowany zeszyt ćwiczeń, który zawiera dobrze omówione podstawowe zagadnienia z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz pakiet filmów dydaktycznych i prezentacji multimedialnych. Uczestnicy „Lekcji z ZUS” mogą sprawdzić się również w olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Olimpiada ta cieszy się w naszej szkole dużą popularnością, gdyż jest podsumowaniem pracy uczniów i daje możliwość sprawdzenia zdobytej przez nich wiedzy oraz uzyskania wartościowych nagród rzeczowych.

Olimpiada podzielona jest na trzy etapy: szkolny, w którym rywalizują między sobą uczniowie z danej szkoły a zaplanowany jest na 27 listopada br. oraz wojewódzki, który odbędzie się w dniu 16 marca i centralny, który zaplanowany jest na 26 kwietnia 2018 roku. Dwa ostatnie etapy konkursu to rywalizacja drużynowa. Członkowie trzech najlepszych drużyn w kraju, wyłonionych na etapie centralnym otrzymają cenne nagrody (m.in. laptopy). Nagrodzone zostaną również szkoły, które ci uczniowie będą reprezentować. Laureaci Olimpiady otrzymują dodatkowe punkty podczas rekrutacji na studia lub indeks na kierunek ściśle powiązany z tematyka Olimpiady a także atrakcyjne nagrody. Szczegółowe informacje na temat Olimpiady dostępne są na stronie www.zus.pl.

Projekt „Lekcje z ZUS” jest bardzo potrzebny, gdyż poziom wiedzy na temat ubezpieczeń społecznych w naszym społeczeństwie pozostawia wiele do życzenia dlatego warto aby młodzież poszerzyła swoją wiedzę na ten temat. Dużą zaletą projektu jest różnorodna forma prezentacji zagadnień stanowiących jego treść. Dostępność wszystkich materiałów w Internecie pozwala mi uatrakcyjnić lekcje, zwiększyć zainteresowanie moich uczniów i zachęcić ich do samodzielnego zdobywania dodatkowej wiedzy. Zeszyty dla uczniów zawierają dobrze omówione podstawowe zagadnienia z zakresu ubezpieczeń społecznych. Dzięki temu mam więcej czasu do dyspozycji na lekcji i mogę uzupełnić te treści ciekawostkami oraz filmami. Udział w projekcie pozwoli także uczniom na poszerzenie wiedzy i nabycie umiejętności praktycznych z zakresu ubezpieczeń społecznych. Młodzież jest lepiej przygotowana do wejścia na rynek pracy, do podejmowania świadomych i odpowiedzialnych wyborów. Niewątpliwym atutem projektu są bogate materiały dydaktyczne.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie