Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa odcinka ulicy Świerkowej w Lipie zakończona

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Ulica Świerkowa w Lipie po przebudowie stała się bardziej atrakcyjna pod zabudowę jednorodzinną
Ulica Świerkowa w Lipie po przebudowie stała się bardziej atrakcyjna pod zabudowę jednorodzinną Urząd Miasta Rudnik
W miniony piątek miało miejsce uroczyste otwarcie przebudowanej ulicy Świerkowej w Lipie, w gminie Zaklików.

Otwarcia drogi i uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wiceminister infrastruktury Rafał Weber, burmistrz Zaklikowa Dariusz Toczyski, przewodniczący Rady Miejskiej w Zaklikowie Mirosław wach, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Adam Sieczkoś oraz radny i sołtys miejscowości Lipa Jerzy Chamera.

Pierwszy etap
Na podstawie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej w tym roku został wykonany pierwszy etap budowy drogi publicznej – ulicy Świerkowej w Lipie. Przebudowa dotyczyła odcinka drogi na długości 580 metrów i obejmowała wykonanie kanalizacji deszczowej wraz z przepompownią wód, wykonanie nowej nawierzchni drogi z masy mineralno – asfaltowej na szerokości 5 metrów obustronnie okrawężnikowanej z jednostronnym chodnikiem o szerokości 2 metrów dla pieszych oraz oświetleniem ulicznym.

Dostali dofinansowanie
Koszt całego zadania wynosi blisko 2 miliony złotych. Na powyższe zadanie, gmina Zaklików w ramach Funduszu Dróg Samorządowych otrzymała dofinansowanie w wysokości 978,6 tysiąca złotych. Przebudowana droga jest równoległa do ulicy Janowskiej będącej drogą powiatową i stanowi jej alternatywę w ruchu komunikacyjnym.

Obecny stan techniczny drogi oraz dobre połączenia komunikacyjne z innymi drogami podniósł atrakcyjność terenów pod zabudowę jednorodzinną, a także pod działalność gospodarczą podmiotów. Lepsza nawierzchnia oraz rozdzielenie ruchu pieszego od kołowego poprzez wybudowanie chodnika zdecydowanie wpłynęło na bezpieczeństwo i przepustowość w ruchu, a to ma ogromne znaczenie w sytuacjach kryzysowych dla służb ratowniczych - czytamy w opinii uzasadniającej przebudowę drogi.

Także inne drogi
To nie jedyny odcinek drogi wybudowany w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na terenie zaklikowskiej gminy. Również w tym roku w ramach tego samego dofinansowania została przebudowana droga gminna relacji Antoniówka - Karkówka na odcinku o łącznej długości 1,2 kilometra, na którą gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 80 procent wartości zadania.

Natomiast samorząd powiatu stalowowolskiego przebudował drogę powiatową Zaklików – Borów na odcinku o łącznej długości 3,129 kilometra, na którym została położona nowa nawierzchnia asfaltowa i wykonano chodnik na długości 989 metrów w miejscowości Irena. Dzięki dotacjom, które pozyskało starostwo, gmina nie poniosła żadnych kosztów związanych z współfinansowaniem przebudowy.

Kolejne wnioski
W tym roku zostały złożone kolejne wnioski na otrzymanie dotacji na przebudowę: ulicy Krzywej w Zaklikowie, budowę ulicy Świerkowej w miejscowości Lipa II etap, budowę ulicy Lipowej w miejscowości Lipa III etap. Wartość zadania wskazana we wniosku wynosi 2 miliony 177 tysięcy złotych. W przypadku otrzymania dofinansowania realizacja powyższych zadań byłaby możliwa w latach 2020 i 2021.

POLECAMY: BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE WYPADKI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie