Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowali organy w tarnobrzeskim sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej. Robią wrażenie

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Przebudowa szafy organowej w tarnobrzeskim sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej to jeden z ważniejszych etapów dobiegającego końca wieloletniego remontu Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

- Kiedy rozpoczynał się kompleksowy remont świątyni ojcowie dominikanie zdecydowali, żeby przy tej okazji dostosować także wygląd organów. Instrument z 1969 roku, tak zwany płot z piszczałek, określany jako bezstylowy, rażąco nie pasował do barokowego wnętrza - mówi Mariusz Ryś, muzykolog i organista w sanktuarium, który był autorem koncepcji przebudowy organów.

Roboty objęły poszerzenie chóru, którym można teraz przejść w poprzek nawę główną kościoła. Wcześniej było to niemożliwe, ponieważ powierzchnię zajmowały poszczególne części instrumentu. Zostały umieszczone wyżej, nad głowami stojących na chórze.
Efektem prac jest instrument wysoki na sześć metrów, wpasowany w szerokość nawy głównej.

Efekt wizualny szafa organowa zawdzięcza czerwieni alizarynowej. Kolor nawiązuje do barwy sukni Matki Bożej Dzikowskiej i obrusu na cudownym obrazie w sanktuarium. Był to pomysł autorki projektu architektonicznego szafy organowej, artysty plastyka Elżbiety Graboś, która jest także autorką projektu polichromii zdobiących sklepienie i ściany świątyni. Wykonawcą obudowy organów jest zakład stolarski Jana Kopcia z Dymitrowa Dużego w gminie Baranów Sandomierski. Prace przy instrumencie m.in. przeniesienie części, czyszczenie piszczałek, przeróbki instrumentu, dzięki którym wpasował się on w nową szafę wykonała firma organmistrzowska Grzegorza Stawowego z Woli Baranowskiej.

Pieniądze na przebudowę organów, 120 tysięcy złotych, dominikanie pozyskali z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotacja stanowiła 80 procent wartości inwestycji. Trwają starania o pozyskanie dotacji na kolejny etap prac, czyli ornamentykę, obejmującą złocenia i elementy snycerskie charakterystyczne dla barokowego wystroju.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ: FLESZ. EMERYTURY DLA MATEK

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie