Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przechorowałeś koronawirusa i chcesz sprawdzić swój stan zdrowia? To może nie być takie proste

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Przed oddaniem osocza ozdrowieniec przechodzi kilka badań, a także rozmawia z lekarzem
Przed oddaniem osocza ozdrowieniec przechodzi kilka badań, a także rozmawia z lekarzem pixabay.com
Ciężko, lekko lub bezobjawowo - każdy przypadek covid-19 jest inny i najlepiej, gdy chorobę uda się pokonać. Czy jednak ozdrowieniec to w pełni zdrowa osoba? Wielu z nich po zakażeniu koronawirusem ma niepokojące objawy. Jak się okazuje, wykonanie kilku podstawowych badań nie jest wcale takie proste, nawet, gdy jest się ozdrowieńcem.

Ozdrowieniec - mogłoby się wydawać, że najgorsze ma już za sobą. Przeszedł zakażenie koronawirusem, jest zdrowy, a do tego może pomóc innym chorym poprzez oddanie swojego osocza. Jednak, jak wynika z medycznych obserwacji, bycie ozdrowieńcem może być początkiem trudnej drogi, która wybrukowana jest wieloma - często ciężkimi - schorzeniami.

- U pacjentów poszpitalnych bardzo często obserwujemy tzw. zmiany odległe. One dotyczą najczęściej układu oddechowego. Najgroźniejsze z nich, to zwłóknienie płuc. Ci pacjenci wymagają bezwzględnej opieki pulmonologicznej

- mówi prof. Iwona Mozer-Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu.

I dodaje: - Zdarza się także, że pacjenci, którzy ze szpitala byli wypisywani w bardzo dobrym stanie, po czasie mają niejasne bóle w klatce piersiowej - tym pacjentom zalecamy kontrolę tomografii komputerowej.

Ulgi dla ozdrowieńców oddających osocze

Źródło: Polska Press

Profesor Mozer-Lisewska wymienia również inne powikłania, z jakim mierzą się „pocovidowi” pacjenci. Wśród nich są m. in. zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym, incydenty mózgowe czy uszkodzenie obwodowego układu nerwowego, dalej różnego rodzaju problemy związane z psychiką, powikłania sercowo-naczyniowe, czy objawy neurologiczne, jak utrata węchu i smaku, która w niektórych przypadkach utrzymuje się miesiącami.

Wszystkie z wymienionych konsekwencji zakażenia koronawirusem wymagają stałych konsultacji u specjalistów danych dziedzin medycyny. W tej kwestii problemów nie mają pacjenci poszpitalni.

- Jeszcze gdy pacjent znajduje się w szpitalu, staramy się ustalać mu konkretne terminy w specjalistycznych poradniach. Dostęp do wielu specjalistów nie jest łatwy z pozycji ambulatoryjnej, a nam dużo prościej jest to ustalać

- mówi prof. Mozer-Lisewska.

Co jednak z ozdrowieńcem, który zakażenie przechodził w domu, w miarę łagodnie? Czy brak objawów po chorobie jest równoznaczny z brakiem zmian w organizmie?

- Nie jest to równoznaczne, ponieważ przebycie zakażenia tym wirusem wymaga często dalszej opieki ambulatoryjnej - mówi prof. Mozer-Lisewska.

Lekarze każdego dnia dowiadują się więcej o koronawirusie. Każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. U większości zakażonych osób rozwiną się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez konieczności hospitalizacji.Jak sprawdzić, czy przeszło się zarażenie koronawirusem w bezobjawowy sposób? Przedstawiamy TOP 7 najczęstszych fizycznych objawów, które mogą wskazywać, że właśnie miałeś koronawirusa.Sprawdź, czy je masz >>>

Koronawirus - czy już go miałeś? Zobacz, jak można to sprawd...

Dużo w czasie pandemii mówi się o tym, jak ważne jest oddanie osocza przez ozdrowieńców. Niestety, nie mówi się nic o tym, czy taki pocovidowy pacjent może liczyć na jakieś badania, sprawdzające stan jego zdrowia po chorobie.

- Jako lekarze nie mamy żadnych wytycznych ani żadnych danych, co robić dalej z osobami, które przechorowały covid-19, oprócz tego, żeby namawiać ich do oddawania osocza ozdrowieńców i kierować do stacji krwiodawstwa

- mówi dr Mirosława Wieczorek-Filipiak, lekarz rodzinny.

I dodaje: - Jeżeli pacjent czuje się dobrze po zakończeniu izolacji, to jest dobrze. I tyle. A jeżeli pacjent np. ciągle kaszle, to wykonuje się mu RTG klatki piersiowej. Ale to nie jest coś obligatoryjnie wprowadzone do zestawu badań dla ozdrowieńców, bo takiego zestawu nawet nie ma. My badamy go bardziej z własnej woli, niż z powodu jakiegoś projektu ustawy czy wymogu. Nikt tak naprawdę nie interesuje się osobami, które przeszły COVID-19.

Jak wynika z relacji lekarzy, badania mogą uzyskać ozdrowieńcy, u których po przechorowaniu COVID-19 pojawiły się niepokojące objawy. Wówczas lekarz rodzinny stwierdza, jakie badanie wykonać i wypisuje na nie skierowanie. Jednak w przypadku bezobjawowych ozdrowieńców otrzymanie skierowania staje się problemem.

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

Okazuje się jednak, że dla ozdrowieńców bez objawów dobrą opcją na wykonanie niewielkiej części badań jest, właśnie oddanie osocza. Centra krwiodawstwa zawsze badają swoich dawców.

- Każda osoba, która zgłasza się do oddania osocza, jako ozdrowieniec, w dniu zgłoszenia ma wykonaną morfologię. Do tego oceniana jest także klarowność osocza i odbywa się wywiad z lekarzem. W trakcie jego oddawania pobierane są próbki do badań m. in. wirusologicznych, w kierunku zapalenia wątroby typu B, C, HIV i testy w kierunku kiły. Pobierana jest także próbka na przeciwciała

- mówi dr Agnieszka Łaba z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

Po oddaniu osocza ozdrowieniec może liczyć na dodatkowy pakiet konsultacji medycznych i prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń zdrowotnych.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie