Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami kolejne fale upałów. Jak je przetrwać i nie doprowadzić do przegrzania organizmu? Radzi doktor Zdzisław Domagała

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Archiwum
Upały już zdążyły nam się dać we znaki, a kolejna fala nadejdzie już nibawem. Szczególnie źle znoszą je najmłodsi i osoby starsze. Jak uchronić się przed skutkami wysokich temperatur - radzi doktor Zdzisław Domagała, pediatra z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Przypomnijmy podstawowe zasady ochrony przed słońcem i wysokimi temperaturami.

Należy pamiętać, by w godzinach około południowych, w momencie największego nasłonecznienia, nie przebywać na zewnątrz. Spacery lepiej odłożyć na wieczór. W czasie upałów dzieci, ale i wszyscy inni powinny dużo pić - najlepiej wody, jednak nie lodowatej, a o temperaturze pokojowej. Nie przegrzewajmy dzieci, ubierajmy je oraz siebie przewiewnie, w jasne, bawełniane ubrania, nie zapominajmy także o nakryciu głowy - najlepiej też w jasnym kolorze. Odkryte części ciała smarujmy kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym - raz przed wyjściem z domu, a później co jakiś czas, by utrwalić ochronę.

Co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu dziecka, które przebywało na słońcu? Jak rozpoznać udar?

Niepokojącym sygnałem jest odmienne zachowanie malucha. Jeżeli dziecko przebywało kilka godzin na słońcu, nad wodą, opalało się bez nakrycia głowy, mogą u niego wystąpić wymioty, niepokój, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ogólne osłabienie. Dotyczy to również osób starszych.

Przestajemy się też pocić?

Pierwszym odruchem zdrowego organizmu walczącego z wysoką temperaturą jest pot. Jeśli przestajemy się pocić, można już podejrzewać zaawansowane odwodnienie. Dlatego tak ważne w czasie upałów jest stałe uzupełnianie płynów, najlepiej czystej wody.

Jakie działania powinni podjąć rodzice w przypadku wystąpienia wymienionych wyżej objawów u ich dziecka? Od razu obrać kierunek: szpital?

To zależy od stopnia nasilenia objawów. Czasem wystarczy przejść wraz z dzieckiem do cienia, schłodzić je, podać picie. Jeśli jednak objawy są burzliwe, najlepiej jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Trzeba zauważyć, że udar cieplny to niejedyny przykry skutek zbyt długiej ekspozycji na słońce. Częste wśród najmłodszych są także poparzenia słoneczne. Delikatna, wrażliwa skóra dziecka bardzo szybko reaguje rumieniem.

Jak pomóc „leczyć się” w takiej sytuacji? Mają rację bytu tak zwane babcine sposoby, na przykład smarowanie skóry zimną maślanką?

Wszelkie produkty mleczne mogą tylko pogorszyć stan poparzonego, prowadząc do nadkażenia powstałych ran. Stanowczo nie polecam więc takich rozwiązań. Lepsza będzie chłodna kąpiel, zimne okłady z wody na poparzone obszary skóry. Przy dużych poparzeniach należy oczywiście skontaktować się z lekarzem.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przed nami kolejne fale upałów. Jak je przetrwać i nie doprowadzić do przegrzania organizmu? Radzi doktor Zdzisław Domagała - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie