Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedstawiciele Banku wizytowali tarnobrzeski odcinek wałów wiślanych

Klaudia Tajs
O pilnej potrzebie przebudowy wałów  mówili od lewej Wojciech Brzezowski z Tarnobrzega i Marek Jońca, burmistrz Koprzywnicy.
O pilnej potrzebie przebudowy wałów mówili od lewej Wojciech Brzezowski z Tarnobrzega i Marek Jońca, burmistrz Koprzywnicy. Klaudia Tajs
Po pięciu latach od tragicznej powodzi w 2010 roku zmodernizowano koronę wałów na terenie województwa świętokrzyskiego. Podkarpacka część wałów jest nadal zagrożona

ZOBACZ TEŻ: Nad Wisłą jest już bezpiecznie. Wały przeciwpowodziowe prawie wszędzie są gotowe

(gazetakrakowska.pl)

Od opinii przedstawicieli Banku Światowego i Banku Rozwoju Regionalnego Europy, którzy w czwartek wizytowali tarnobrzeski odcinek wałów wiślanych, zależy czy to, Bank Światowy przekaże na remont 10-kilometrowego odcinka od Koćmierzowa w województwie świętokrzyskim do osiedla Skalna Góra w Tarnobrzegu 42 miliony złotych. Czas nagli, gdyż po tragicznej powodzi w 2010 roku, tarnobrzeska część wałów nadal czeka na modernizację.

- Nie mieliśmy tyle szczęścia, żeby wpisać ten projekt w program Wisła I, dlatego próbujemy lobbować i ująć zadanie w programie Wisła II - przyznał Wojciech Brzezowski, wiceprezydent Tarnobrzega.

Wczorajsza wizytacja wałów była wspólną mobilizacją sił, tych w interesie których jest podwyższenie obwałowań Wisły. Stąd obecność przedstawicieli Federal Mogul z Gorzyc, Pilkington Automotive z Sandomierza, samorządowców z ościennych gmin, straży pożarnej i przedstawicieli instytucji związanych z realizacją tego typu inwestycji. Władysław Ortyl, marszałek Podkarpacia nie krył celu spotkania.

- Chcieliśmy pokazać tym ekspertom, jak to wygląda w rzeczywistości - mówił marszałek. - Pokazać, że jest to aspekt bezpieczeństwa mieszkańców, ale także aspekt związany z bezpieczeństwem gospodarczym.

Mózgiem wyjazdu w teren, gdzie oglądano wyremontowaną część wałów, ale i tę część, która czeka na swoją kolej modernizacji, był Janusz Zalewski, dyrektor projektu "Ochrony przed powodzią w dorzeczu Wisły i Odry". Jego zdaniem obszar Tarnobrzega i Sandomierza, to bardzo ważny teren z racji urbanizacji i zamieszkiwania przez duże grupy ludzi. To także ważny obszar z punku widzenia gospodarczego.

- Dlatego będą to pierwsze zadania, które będą realizowane w ramach projektu - zapowiedział dyrektor. - To co dotychczas zrobiono to elementy, ale nie stanowią całości. Możemy mięć dziesięć kilometrów wałów, ale jeśli brakuje jednego kilometra, to woda sobie przejdzie i zaleje. Mamy tu niedokończoną sytuację, i chcemy ją kompleksowo załatwić. Mamy duże wsparcie ze strony urzędów marszałkowskich.

Czy wczorajszy wspólny lobbing ma rzecz przekazania przez Bank Światowy ponad 40 milionów złotych na modernizację tarnobrzeskiego odcinka wałów powiódł się?

- Nie chcę przesądzać, ale uważam, że problem i został dobrze pokazany - stwierdził marszałek Władysław Ortyl. - Goście są przychylnie nastawieni. Przed nami jeszcze konferencja i rozmowy. Wszystko jest w ich rękach.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie