Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedstawiciele samorządu z Gródka na Ukrainie z wizytą w Nisku. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Nisku wystąpiły członkinie ludowego zespołu wokalnego „Berehynia”.
Podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Nisku wystąpiły członkinie ludowego zespołu wokalnego „Berehynia”. Katarzyna Sekulska; Andrzej Ortylewski
Pod koniec stycznia do Niska przyjechali przedstawiciele samorządu z Gródka na Ukrainie, niżańskiego miasta partnerskiego. Oprócz praktycznego charakteru wizyty, obecność gości związana była również z odbywającym się 29 stycznia 31. Finałem Wielskiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Delegacja z Ukrainy w Nisku

W skład delegacji weszli Mykola Schur - zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Gródek, Nikołaj Lupiy - sekretarz Rady Miasta, Irina Toczena - kierownik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Inwestycji i Międzynarodowej Pomocy Technicznej oraz członkinie ludowego żeńskiego zespołu wokalnego „Berehynia”.

Podczas dwudniowej wizyty przedstawiciele władz miejskich z Gródka spotkali się ze Zbigniewem Kotułą - zastępcą burmistrza Gminy i Miasta Nisko oraz Adamem Madejem - wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Nisku. Strony omówiły perspektywy wspólnej działalności projektowej, możliwości udziału ukraińskich podmiotów w projektach międzynarodowych, a także współpracy w zakresie polityki młodzieżowej, kulturalnej i sportowej.

Zainteresowani pracą niżańskiej Rady Miejskiej

Przedstawiciele delegacji wykazali ponadto duże zainteresowanie organizacją pracy naszej niżańskiej Rady Miejskiej. Szczególnie zaciekawił ich elektroniczny system do głosowania, który w przyszłości chcieliby wdrożyć także we własnych strukturach. Z zaciekawieniem dopytywali o sposoby finansowania niżańskich jednostek oświatowych oraz metody pozyskania środków na rewitalizację terenów w Podwolinie. Po części roboczej przyszedł czas na zwiedzanie Niska, Zalewu Podwolina w Nisku oraz Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”.

Z kolei podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na scenie w hali sportowej Szkoły Podstawowej numer 1 w Nisku wystąpiły członkinie ludowego żeńskiego zespołu wokalnego „Berehynia”. Wszystkie zaprezentowane przez zespół utwory wzbudziły szczery podziw wśród publiczności przybyłej na orkiestrowy finał.

– Polscy przyjaciele nie przestają nas zaskakiwać bezprecedensowym wsparciem, dobroczynnością, chęcią niesienia pomocy, która jest bardzo cenna w czasach wojny. Dziękujemy naszym partnerom za aktywną współpracę, niesamowitą inicjatywę i serdeczną gościnność – powiedziała po wizycie Irina Toczena.

Był Gródkiem Jagielońskim

Rada Miejska Gródka liczy 30 radnych. Organ wykonawczy na czele którego stoi burmistrz składa się z 12 osób. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1213 roku. Prawa miejskie Gródek otrzymał w 1389 roku. Pierwsza nazwa miasta to Gródek Solny, później Gródek Jagieloński. W 1434 roku w tym mieście zmarł ówczesny król polski Władysław Jagiełło (pochowany w Krakowie na Wawelu). Od 1939 roku miasto nosi nazwę Gorodok.

W pierwszym okresie swego istnienia miasto znajdowało się w państwie polskim. Po rozbiorach należało do zaboru austriackiego (Galicja Wschodnia). W 1920 r. na krótko w granicach Niezależnej Ukrainy. Po wojnie 1920 r. do 1939 r. znajdowało się w granicach II Rzeczypospolitej. Od 17 września 1939 roku do 1991 roku Gorodok znajdował się w granicach Związku Radzieckiego. Po odzyskaniu niepodległości w 1991 roku miasto należy do państwa ukraińskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie