Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedszkolaki w Zbydniowie przeszły ciekawą naukę przyrody

KaT
archiwum przedszkola
Oryginalnym pomysłem na edukację maluchów z Publicznego Przedszkola w Zbydniowie może pochwalić się lokalne Stowarzyszenie „Dar Serca” zrzeszające nauczycieli z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z tej miejscowości.

ZOBACZ TAKŻE:
Warszawscy licealiści o swoim sukcesie na Międzynarodowej Olimpiadzie Historycznej. Jak udało im się zdobyć taką wiedzę?

(Dostawca: x-news)

Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji BGK w ramach Programu „Na dobry początek!” Stowarzyszenie otrzymało blisko 10 tysięcy złotych na realizację projektu „Przedszkolak w Puszczy Sandomierskiej – poznaję, uczę się, wiem”. Dodatkowo w finansowanie projektu na poziomie 2 tysiące złotych włączył się samorząd gminy Zaleszany.

Realizacja inicjatywy rozpoczęła się w lutym bieżącego roku i potrwa do czerwca. Swoim wsparciem obejmuje wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola, ich rodziców oraz dziadków. Projekt ma już za sobą szereg działań i przedsięwzięć o charakterze edukacyjno-poznawczym. W kwietniu mali uczestnicy inicjatywy odwiedzili Muzeum Regionalne oraz Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli. Głównym celem edukacyjnych wizyt studyjnych było poznanie kultury lasowiackiej. Podczas pobytu w MDK dzieci uczestniczyły w niezwykle ciekawych zajęciach edukacyjnych „Z lasowiackiej zagrody - folklor Puszczy Sandomierskiej”. Ten element edukacji maluchów polegał na prostej i obrazowej prezentacji podstawowych cech kultury lasowiackiej charakterystycznej dla regionu wideł Wisły i Sanu. Z kolei pobyt dzieci w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli poprzez ekspozycję zobrazował uczestnikom projektu elementy kultury i rzemiosła dawnego obszaru Puszczy Sandomierskiej. Wartością dodaną w tej wizycie było obejrzenie przez maluchy wystawy „Motyle świata”. Ta barwna, pełna egzotyki kolekcja spreparowanych motyli niezwykle je zaciekawiła, wyzwoliła również wielkie emocje, wywarła na dzieciach ogromne wrażenie – z zapartym tchem podziwiały owady ze wszystkich stron świata, zadawały pytania i dzieliły się swoimi przeżyciami. W kwietniu również zostały zrealizowane warsztaty recyklingowe stanowiące element ścieżki recyklingowej. Zadanie to miało na celu uświadomić dzieciom, iż odpady można wtórnie wykorzystać - chociażby na rzecz zrobienia z nich zabawek czy elementów dekoracyjnych. Zbydniowskie przedszkolaki to również mali ogrodnicy. Wraz z początkiem maja pod okiem swych dziadków, babć i rodziców zagospodarowali – obsiali i obsadzili – niewielki skwerek ziemi przy budynku przedszkolnym, który obecnie jest już urodzajny i bogaty w kwiaty, krzewy i warzywa. Ten element edukacji maluchów miał na celu pokazać, jak na przestrzeni czasu dokonuje się proces wegetacji roślin wykorzystywanych przez człowieka jako element diety, zdrowego odżywiania się i poprawy estetyki otoczenia. Przedszkolny ogródek jest bez mała codziennie odwiedzany przez dzieci, które pod opieką wychowawców przedszkolnych pielęgnują go, dbają o nawodnienie oraz obserwują wzrost posianych i posadzonych roślin.

W ten sposób dzieci poznały wiele tajemnic natury, a to tylko część zajęć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie