Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Przedwiośnie" w galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Zobacz zdjęcia z wernisażu wystawy malarstwa Tadeusza Blicharza, artysty ze Staszowa

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Wernisaż wystawy malarstwa Tadeusza Blicharza w Tarnobrzeskim Domu Kultury, 23 lutego 2023 r.
Wernisaż wystawy malarstwa Tadeusza Blicharza w Tarnobrzeskim Domu Kultury, 23 lutego 2023 r. Renata Domka
Spore grono miłośników malarstwa zgromadził czwartkowy wernisaż wystawy "Przedwiośnie" Tadeusza Blicharza w Galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Staszowski artysta rozmawiał z publicznością o swoim warsztacie, inspiracjach, Stefanie Żeromskim, do którego twórczości nawiązują jego obrazy.

Wystawę obrazów Tadeusza Blicharza "Przedwiośnie" można oglądać do 20 marca w Tarnobrzeskim Domu Kultury

Atysta urodził się w Kocku na Lubelszczyźnie w roku 1955. Jest malarzem sztalugowym. W swoim malarstwie inspiruje się naturą. Maluje w technice oleju i akrylu, najchętniej pejzaż i architekturę. Na swoim koncie ma kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych. Z wykształcenia jest chemikiem. Edukację plastyczną zdobył we własnym zakresie. Jest założycielem Stowarzyszenia Staszowski Klub Miłośników Sztuk Pięknych. Mieszka w Staszowie i tam prowadzi autorską galerię malarstwa.

O sobie Tadeusz Blicharz mówi tak:

Od dawna chciałem malować. Często też, wydawało mi się, że nawet umiem to robić, jednak dopiero namowa przyjaciół i żywy kontakt z osobami pasjonującymi się malowaniem sprawiły, że postanowiłem spróbować swoich sił przy sztaludze. Pamiętam z dzieciństwa, jak z zachwytem wpatrywałem się we wspaniały obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pędzla Michała Borucińskiego w ołtarzu głównym kościoła w Kocku; było to moje pierwsze spotkanie z żywym malarstwem. W czasie nabożeństwa lubiłem też patrzeć przez zmrużone oczy na cienie płomieni kościelnych świec. Światło rozpraszało się w promieniste smugi, a postacie figur w migocącym świetle wydawały się poruszać. Świat niby taki sam a inny…

Obrazy prezentowane na wystawie w dużej części nawiązują do twórczości Stefana Żeromskiego.

Oglądając obrazy udajemy się w barwną, często nostalgiczną podróż po ziemi świętokrzyskiej. Wspólnie z autorem prac odwiedzamy miejsca odnajdywane w utworach autora „Wiernej rzeki”

- mówi Elżbieta Miśkiewicz - Zamojska, kurator wystawy w Tarnobrzeskim Domu Kultury.

- Pejzaż, bo o nim mowa, wydaje się mieć charakter klasyczny, niczym głos narratora żywo ilustrujący fragmenty powieści, jednak po bliższym przyjrzeniu się dostrzegamy charakter malarza – pojawiają się emocje, zauważamy obraz syntetyczny a nawet trochę abstrakcyjny, co przy dużej dbałości o szczegóły, daje efekt niespotykany. Szczególnie wyjątkowego, malarskiego klimatu obrazom Tadeusz Blicharza nadaje spokojna, stonowana kolorystyka płócien. Paleta barwna utrzymywana jest w niebywałej dyscyplinie, w zgodzie z błękitami, brązami, szarością i lekkością powietrza. W swoich, w gruncie rzeczy, realistycznych obrazach autor przenosi nas w epokę malarstwa dawnego – niedzisiejszego, choć dobrego; malarstwa bez dbałości o modę, trendy, kierunki i emocje towarzyszące współczesnej sztuce.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto