Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przetwory na topie. Znowu zaprawiamy i kisimy na potęgę

Małgorzata Wąsacz
Wróciła moda na przygotowywanie przetworów na zimę. Wekujemy kompoty, smażymy powidła, kisimy ogórki i kapustę. Tak jest taniej i... zdrowiej.

Michalina Fac, nie wyobraża sobie zimy bez własnych zapraw. - To prawda, że więcej ludzi znowu kisi ogórki czy smaży powidła. Widzę, jak robią zakupy na rynku. Ja do słoików wkładam głównie plony z naszej działki - opowiada pani Michalina.

Warto zamknąć lato w słoiku
Pani Michalina opowiada, że w ubiegłym roku postanowiła zamknąć lato w słoiku i zrobić na zimę kilku słoików papryki faszerowanej serem feta. Wyszło pysznie, więc w tym roku również papryka z fetą trafi do słoików.
Co jeszcze zaprawia nasza czytelniczka?

Zdecydowanie ogórki. I to w różnych postaciach. - Z sąsiadkami z działki chętnie wymieniamy się przepisami. Nie tylko robimy ogórki kiszone, konserwowe, ale również w zaprawie chili, paprykowej albo w musztardzie. Brakowało nam jednak przepisów na paprykę czy buraczki. Na szczęście znalazły się we wspomnianym dodatku „Lato w słoiku”. Dlatego bardzo chętnie po niego sięgam. Przetestowałam już przepis na buraczki konserwowane, marynowaną marchewkę i paprykę w krążkach. Polecam też sałatkę na bazie kapusty pekińskiej, idealną do niedzielnego obiadu. Uważam, że to dobry pomysł, by latem i jesienią zamykać warzywa w słoiku, by po kilku miesiącach cieszyć się ich smakiem. Nie ma to jak własne przetwory. Zawsze wiemy, że są zdrowe i przygotowane bez żadnych konserwantów i innych sztucznych dodatków. To bardzo ważne, by jeść zdrowo i naturalnie - przekonuje Michalina Fac.

Najlepsze są plony z działki czy ogrodu

Jak pokazały badania Barometr Providenta, Polacy niezależnie od wieku postanowili przygotować przetwory na zimę. Aż 65 proc. osób w wieku powyżej 40 lat oraz 40 proc. osób młodszych zadeklarowało wykonanie domowych przysmaków. Co ciekawe, im więcej domowników, tym prawdopodobieństwo wykonania przetworów wzrasta. 86 proc. gospodarstw liczących więcej niż 4 osoby przygotowuje przetwory.

Miejsce zamieszkania ma również wpływ na to, jak chętnie robimy domowe przetwory. Okazuje się, że mieszkańcy wsi i mniejszych miast częściej wykonują zapasy na zimę. Najczęściej korzystają z własnych plonów zebranych w przydomowym ogrodzie lub na działce. Część respondentów deklaruje też zakup potrzebnych produktów w sklepach i na bazarach. Połowa badanych wykorzystuje zbiory z grzybobrania, a co piąty wykonuje przetwory z dziko rosnących ziół czy owoców.

- Coraz bardziej zwracamy uwagę na wartości odżywcze oraz smakowe produktów, które spożywamy. Przetwory domowej roboty zawierają nie tylko naturalne składniki, ale przede wszystkim liczy się tradycja przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie - podsumowuje Karolina Łuczak, kierownik do spraw komunikacji Provident Polska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie