Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Przez dobrze pojmowany patriotyzm dojrzewamy kulturowo, ale...". Ciekawa konferencja o patriotyzmie i promocja książki w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Joanna Kopacz promowała książkę "Wokół pojęcia świętości” poświęconą świętemu Janowi Pawłowi II.
Joanna Kopacz promowała książkę "Wokół pojęcia świętości” poświęconą świętemu Janowi Pawłowi II. Zdzisław Surowaniec
Rok 2015 został ogłoszony przez Sejm rokiem świętego Jana Pawła II. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się sympozja i wykłady poświęcone Jego życiu i dziełu. Podczas konferencji "O patriotyzmie w teorii i praktyce" w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli swoje referaty wygłosili pracownicy naukowi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

- Jan Paweł II zostawił nam wielkie dziedzictwo, które mamy zgłębić i przekazywać młodemu pokoleniu. Także na Wydziale Zamiejscowym KUL w Stalowej Woli chcemy włączyć się w tę inicjatywę podejmując temat patriotyzmu w teorii i praktyce życia politycznego, społecznego i gospodarczego. Święty Jan Paweł II był wielkim patriotą. Swoim życiem i nauczaniem przywracał sens słowu patriotyzm. Patriotyzm wyraża się w codziennej pracy nad pomnażaniem wspólnego dobra. Ojczyzna jest darem, zadaniem, zobowiązaniem. Trzeba jej bronić jako dziedzictwa narodowego - powiedział profesor Włodzimierz Dłubacz, który promował podczas konferencji książkę pod swoją redakcją "Wokół pojęcia świętości". Pozycja została wydana w X rocznicę śmierci i I rocznicę kanonizacji świętego Jana Pawła II.

Jednym z prelegentów był ksiądz doktor biskup senior Edward Frankowski. Powiedział, że patriotyzm jest wartością oczywistą, stawianą bardzo wysoko, ponad narodami. Nad tym wszystkim jest z kolei Bóg, który ustanawia najwyższe normy moralne jak chrześcijaństwo, miłość do rodziny, troskę o rozwój gospodarczy czy kulturalny.

- Bóg domaga się czci względem Ojczyzny. Nagrodą jest pomyślność narodu i pokój - stwierdził biskup Frankowski.
- Bóg jest prawodawcą, który patriotyzm czyni normą. Ta zaś zawarta jest w czwartym Bożym przykazaniu - podkreślił biskup. Jego zdaniem święty Jan Paweł II nie tylko uczył, ale i wychował w duchu patriotyzmu, a wszystkie jego pielgrzymki do kraju były najpiękniejszą jego lekcją. Niebezpieczeństwem dla patriotyzmu jest natomiast zamęt atakujący Polskę, tendencje totalitarne i przyspieszony rozwój techniki, a "ludzie postępu" niszczą dorobek państwa polskiego, razem z Kościołem - uważa dostojnik. - Zaczyna zanikać pojęcie Ojczyzny i sens miłości społecznej. Dziś ideałem Polaka jest jego osobisty interes, ukochanie Europy, bogatszych krajów - mówił biskup Frankowski.

- Przez dobrze pojmowany patriotyzm dojrzewamy kulturowo. Ale są też jego negatywne oblicza, jak nacjonalizm, szowinizm czy kosmopolityzm - zauważył z kolei doktor Kazimierz Krajewski. Natomiast Jolanta Kozłowska, była konsul generalna Rzeczpospolitej Polskiej w Kolonii, a obecnie prezes Fundacji Uniwersyteckiej, mówiła o rosnącym patriotyzmie Niemców, ale że żadna partia w tym kraju nie ma na niego monopolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie