Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeżyć upał w aucie

Karol BIELA [email protected]
Jak sobie razić z wysokimi temperaturami, kiedy podróżujemy samochodem? Mamy na to kilka sposobów.

W upalne dni temperatura w samochodzie pozostawionym na słońcu może sięgać 70 stopni Celsjusza. Nic dziwnego, że przed rozpoczęciem podróży kierowca odruchowo włącza klimatyzację lub odsuwa szyby. W chłodzeniu trzeba jednak zachować umiar.

Gdy wyruszamy w upały w trasę starajmy się mieć przy sobie schłodzoną butelkę napoju - lekarze zalecają picie czystej wody, ograniczenie soków i słodzonych wód gazowanych.

Temperatura, jaka może się wytworzyć w środku pojazdu, to nawet 70 stopni Celsjusza. W takich warunkach pogodowych na ciężką próbę wystawiony będzie też układ chłodzenia silnika. Warto więc przed wyjazdem sprawdzić stan płynu chłodniczego - zbyt wysoka temperatura silnika oznacza, że układ mógł się rozszczelnić lub mamy problem z termostatem.

AUTA Z KLIMATYZACJĄ…
Jeżeli mamy klimatyzację sprawa wydaje się na pozór prosta. Trzeba jednak pamiętać, że nagła zmiana temperatury może prowadzić do szoku termicznego. Zawsze kiedy wsiadamy do rozgrzanego słońcem auta, przewietrzmy je otwierając okna, ponieważ zanim "klima" schłodzi wnętrze może upłynąć sporo czasu.
Trzeba też uważać na różnicę temperatur, gdyż w ciągu paru sekund nasz organizm musi funkcjonować w odmiennych warunkach. W upalny dzień wysiadając z auta, gdzie panowała temperatura na przykład 18 stopni Celsjusza, możemy łatwo się przeziębić.

Dlatego eksperci radzą, by ustawiać nawiew chłodnego powietrza tylko o kilka stopni mniej wobec warunków panujących na zewnątrz. Ważne jest też ustawienie nawiewu tak, żeby nie był on kierowany bezpośrednio na nasze ciało. Aby nasz organizm płynnie dostosował się do zmiany klimatu, dobrym rozwiązaniem jest także wyłączyć klimatyzację na kilka chwil przed opuszczeniem pojazdu.

Warto wiedzieć

Łukasz Ludwinek, serwis klimatyzacji Autall w Kielcach:
- Serwis klimatyzacji, polegający na wymianie czynnika R134A, należy wykonywać co 2 lata. Najczęstsze usterki to ubytki czynnika spowodowane nieszczelnością przewodów klimatyzacji, chłodnic klimatyzacji i kompresorów. Ważne jest też odgrzybianie zwłaszcza metodą ozonowania. Ozon ma właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze oraz pozwala zneutralizować przykre zapachy w samochodzie. Jest to szczególnie ważne dla osób uczulonych i dzieci.

Warto wiedzieć

Czynnik R-134A to najbardziej popularne chłodziwo wykorzystywane w układach klimatyzacji samochodowej. Jego właściwości ujawniają się przy szybkim rozprężaniu, dlatego też kompresor w układzie klimatyzacji jest wykorzystywany właśnie do tego, aby go sprężyć, żeby w późniejszej fazie, czynnik uległ rozprzężeniu, powodując znaczne obniżenie temperatury. Nie należy wypuszczać czynnika R-134A do atmosfery, gdyż ma on zły wpływ na środowisko.

…I BEZ "KLIMY"
Wiele samochodów poruszających się po naszych drogach to pojazdy kilkunastoletnie, które często też nie mają na wyposażeniu klimatyzacji. W takim przypadku należy zadbać o miejsce parkingowe znajdujące się w cieniu. Jeżeli nie ma takiej alternatywy, można zasłonić okna naszego pojazdu specjalnymi zasłonami, będziemy mieli wtedy pewność, że kierownica lub gałka zmiany biegów nie będą parzyć naszych dłoni.

Przed rozpoczęciem jazdy trzeba przewietrzyć wnętrze, a kiedy już rozpoczniemy jazdę, nie przesadzać z siłą nawiewu. Powietrze wpadające do naszego pojazdu przez system wentylacyjny będzie miało taką samą temperaturę jak otoczenie. Jednak cyrkulacja jest bardzo ważna, gdyż powoduje wymianę powietrza w kabinie auta.

Trzeba też uważać na zbyt szeroko otwarte okna, gdyż w ten sposób możemy przewiać sobie ucho środkowe lub mięśnie karku. A to bolesne dolegliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przeżyć upał w aucie - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie