Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przychodnie rodzinne będą prowadzić pilotaż opasek telemedycznych. Trafią one do ozdrowieńców, którzy ciężko przeszli COVID-19

PD
Urząd Marszałkowski
We wrześniu do przychodni rodzinnych w całym kraju ma trafić tysiąc teleopasek. Lekarze rozdysponują je dla tych pacjentów, którzy przebywali w szpitalu z powodu zakażenia koronawirusem. Opaski mają służyć do stałego pomiaru parametrów życiowych pacjenta m.in. takich jak temperatura ciała czy puls. Gdy będzie się działo coś złego, zegarek zaś wyśle dane do specjalnej platformy tak, by mógł zainterweniować lekarz.

Od środy, 21 lipca, obowiązuje rozporządzenie z 19 lipca 2021 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie wykorzystania opasek telemedycznych w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). Projekt nie został przekazany do konsultacji publicznych i opiniowania "z uwagi na charakter i pilność regulacji związanej z koniecznością jak najszybszego zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych społeczeństwa".

Z opasek mają skorzystać pacjenci, którzy przebywali w szpitalu z powodu zakażenia koronawirusem lub u których rentgen wykrył zmiany świadczące o zakażeniu wirusem.

Na początku do stałego monitorowania zakwalifikowanych zostanie tysiąc osób. Pilotaż będzie realizowany w placówkach POZ na terenie całego kraju. Do każdego ośrodka, który zostanie zakwalifikowany do programu trafi od 20 do 30 opasek. O włączeniu do pilotażu będzie decydować m.in. data zgłoszenia oraz liczba deklarowanych pacjentów do zdalnego monitoringu.

Dane z takiego "zegarka" będą wysyłane do platformy tzw. Domowej Opieki Medycznej. Tam lekarz ma kontrolować wyniki ozdrowieńca i jeśli coś będzie nie tak, to powinien zainterweniować.

– Program pilotażowy będzie realizowany w trzech etapach, na które składać się będą: etap organizacji (w trakcie którego minister właściwy do spraw zdrowia, zwany dalej „ministrem", min. dokona zakupu opasek telemedycznych, przeprowadzi akcję promocyjną dotyczącą ich wykorzystania, wdroży funkcjonalność platformy DOM umożliwiającą realizację programu pilotażowego), etap realizacji (w trakcie którego wybrani realizatorzy programu pilotażowego będą wykonywać świadczenia opieki zdrowotnej z wykorzystaniem opasek telemedycznych, monitorować realizację programu pilotażowego oraz gromadzić dane służące do wyliczenia wskaźników, o których mowa w § 11) oraz etap ewaluacji programu pilotażowego (który obejmie ocenę działań objętych programem pilotażowym) – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Prawdopodobnie w pilotażu weźmie udział miedzy 300 a 400 przychodni zdrowia. Te mają zgłaszać się do resortu. Pierwszy etap ma się zakończyć do 21 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przychodnie rodzinne będą prowadzić pilotaż opasek telemedycznych. Trafią one do ozdrowieńców, którzy ciężko przeszli COVID-19 - Gazeta Krakowska

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie