Przygotowania do produkcji systemu przeciwrakietowego w...

  Przygotowania do produkcji systemu przeciwrakietowego w Stalowej Woli

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Porozumienie inauguruje uruchamiania produkcji w Polsce wyrzutni rakiet, na których opierać się będzie system „Wisła”

  Porozumienie inauguruje uruchamiania produkcji w Polsce wyrzutni rakiet, na których opierać się będzie system „Wisła” ©Lockheed Martin

  Huta Stalowa Wola wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej i amerykański koncern Raytheon Integrated Defense Systems podpisały porozumienie, umożliwiające rozpoczęcie przygotowań do produkcji i integracji 16 wyrzutni rakiet M903, podstawowych elementów systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej „Wisła”.
  Porozumienie inauguruje uruchamiania produkcji w Polsce wyrzutni rakiet, na których opierać się będzie system „Wisła”

  Porozumienie inauguruje uruchamiania produkcji w Polsce wyrzutni rakiet, na których opierać się będzie system „Wisła” ©Lockheed Martin

  Ten dokument kontraktowy zostanie w nadchodzących miesiącach poddany audytowi oraz akceptacji w ramach procesu Foreign Military Sales.

  - Jest to kamień milowy, ponieważ HSW zawiera umowę z Raytheonem na integrację i produkcję 16 wyrzutni rakiet systemu Patriot w ramach realizacji pierwszej fazy programu „Wisła” - stwierdziła Jowita Jajdelska, rzecznik prasowy HSW.

  W październiku 2018 roku Raytheon złożył w HSW zamówienie na przygotowanie realizacji przyszłej umowy.
  Potwierdziło to gotowość spółek wchodzących w skład Konsorcjum PGZ – WISŁA do realizacji programu. Jest to jedna z wielu umów biznesowych, które związane są z realizacją tego kontraktu. W kolejce czekają zamówienia zarówno ze strony Raytheon, jak i krajowe ze strony MON, dotyczące m.in. ciężarówek Jelcz.

  – Podpisanie inauguruje uruchamiania produkcji w Polsce wyrzutni rakiet, na których opierać się będzie system „Wisła”. Dzięki współpracy z amerykańskimi partnerami Polska Grupa Zbrojeniowa stanie się elementem łańcucha dostaw w systemie Patriot. Pozyskujemy zdolności produkcyjne umożliwiające nam realizację dostaw kluczowego wyposażenia dla polskich Sił Zbrojnych, a w przyszłości również dla innych klientów – powiedział Radosław Domagalski-Łabędzki, członek zarządu PGZ.

  - Kontrakt zawarty z Hutą Stalowa Wola jest pierwszym z wielu kontraktów, który przyznamy spółkom PGZ w ramach realizacji pierwszej fazy programu Wisła - powiedział Pete Bata, wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon.

  W pierwszej fazie programu Wisła HSW i inne spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej uzyskają technologie i know-how umożliwiające istotny udział w produkcji wyrzutni i ich komponentów. Dostarczone Polsce baterie będą wyposażone w wyrzutnie, które powstaną w krajowym przemyśle obronnym. Transfer technologii i wiedzy pozwoli też na obniżenie kosztów ponoszonych podczas całego cyklu życia wyrzutni, za których eksploatację i modernizację będą odpowiadać spółki z Grupy PGZ. Wyrzutnie M903 wchodzić będą także w skład systemów Patriot produkowanych dla innych krajów, co otwiera przed PGZ i HSW możliwości pozyskiwania kolejnych zamówień.

  Konsorcjum PGZ – Wisła odpowiadające za realizację programu Wisła po stronie PGZ składa się z czternastu podmiotów: PGZ S.A. (lider konsorcjum), Huty Stalowa Wola, Mesco, PIT-Radwar, Wojskowych Zakładów Elektronicznych, Jelcz, Autosan, Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej, Wojskowych Zakładów Uzbrojenia, Zakładów Mechanicznych Tarnów, Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 i 2, PCO oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1. Niektóre spółki wezmą udział w programie Wisła jako poddostawcy.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy  10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu  Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają  Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


  ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Regionalny Puchar Polski, Król Twittera w V lidze, Odra bardziej hiszpańska

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love