Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przywitaj wiosnę w dobrej formie. Jak? Radzi znany dietetyk

Elżbieta ŚWIĘCKA Adrianna KALITA
Beata Bartosz, dietetyk
Beata Bartosz, dietetyk
Odpowiednia dieta i ruch pomogą nam przetrwać wiosenne przesilenie i zapobiegną zmęczeniu i problemom z koncentracją.

Wiosenne przesilenie to często okres infekcji, rozbicia i zmęczenia. Zmiana pogody i spore skoki temperatur są nie bez znaczenia dla naszego zdrowia. Każdego z nas ta atmosferyczna huśtawka dotyka w mniejszym lub większym stopniu. bardziej, lub mniej dotkliwy sposób dotyka przesilenie wiosenne. Odpowiednia dieta pomoże nam zapobiec rozdrażnieniu, problemom z koncentracją i ogólnemu osłabieniu fizycznemu.

Zmiana diety w tym okresie to najważniejszy krok, aby poprawić swoje ogólne samopoczucie. Po zimie musimy uzupełnić brakujące witaminy i minerały. Dzięki temu wzmocnimy odporność, nabierzemy energii i będziemy mogli spokojnie czekać na przyjście lata. Musimy jednak pamiętać o tym, by nasza dieta była zbilansowana i pełnowartościowa.

JAK SKOMPONOWAĆ DIETĘ?

- Jednak sama dieta, choćby była najlepsza, to nie wszystko. Należy pamiętać również o tym, aby zmienić swój styl życia z siedzącego na bardziej ruchowy. Powinniśmy częściej wychodzić z domu, eksponować naszą skórę na promienie słoneczne, dzięki którym w naszym organizmie zwiększa się ilość bardzo potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania witaminy D. Jakikolwiek ruch, czy spacery to również dodatkowo utrata zbędnych kilogramów, które nagromadziliśmy przez zimowe miesiące - mówi Beata Bartosz, kielecki dietetyk.

Po jakie produkty sięgać w okresie przesilenia?

- Najlepiej, gdyby udało się utrzymać zdrową dietę przez cały rok, nie tylko w trakcie wiosennego przesilenia. Pamiętajmy o jedzeniu pięciu posiłków dziennie, co 3-4 godziny, aby zapewnić organizmowi stałą "dostawę" energii" - zauważa dietetyk. - Każdy dzień powinniśmy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. Jest to najważniejszy posiłek, podstawowy środek magazynowania energii na resztę dnia. Rano można zjeść płatki owsiane na mleku czy kefirze z suszonymi owocami, albo smaczną kanapkę z twarogiem i warzywami. Każde danie, które będzie zawierało produkty z pełnego ziarna, warzywa, owoce i niskotłuszczowy nabiał będzie dobrym rozwiązaniem - dodaje nasza rozmówczyni.

PIJ, ŚPIJ I ZAPOMNIJ O FAST FOODACH

Podczas przesilenia organizm potrzebuje odpowiedniego nawodnienia. Ile i czego powinniśmy pić?

- Do 2 litrów dziennie, najlepiej napojów niskokalorycznych, jak woda, nie tylko zimna, niezbyt mocne herbaty, również ziołowe, rozgrzewające z dodatkiem imbiru, miodu, albo cynamonu - wymienia dietetyk. - Bardzo ważny jest też sen. Powinniśmy spać od 6 do 8 godzin. To nie tylko odpoczynek, ale też regeneracja i wzmocnienie sił - podkreśla Beata Bartosz.

Powinniśmy w tym przejściowym okresie unikać produktów, które źle wpływają na nasze samopoczucie. To między innymi mocna kawa i herbata oraz słodkie i gazowane napoje. Wypłukują one z organizmu magnez oraz witaminy z grupy B. -Unikajmy produktów wysokoprzetworzonych, fast fordów, cukrów prostych zawartych w słodyczach - ogólnie produktów ciężkich i tłustych. Powoli musimy odejść od zawiesistych sosów, z których Polska kuchnia jest bardzo znana - wymienia dietetyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przywitaj wiosnę w dobrej formie. Jak? Radzi znany dietetyk - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie