Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni miejscy Stalowej Woli chcą całodobowego monitoringu hałasu i czystości powietrza

Zdzisław Surowaniec
Lucjusz Nadbereżny i Rafał Weber przy banerze.
Lucjusz Nadbereżny i Rafał Weber przy banerze. Zdzisław Surowaniec
Radni miejscy Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny i Rafał Weber na konferencji prasowej zorganizowanej w przemysłowej części miasta zapowiedzieli rozpoczęcie starań o zainstalowanie w mieście całodobowego monitoringu środowiska.

Do końca marca

Organizatorzy zapowiadają, że zbiórka podpisów będzie trwała przynajmniej do końca marca. Ilość sygnatur będzie równoznaczna z zainteresowaniem się mieszkańców tematem jakości powietrza oraz poziomu hałasu w Stalowej Woli. - Im więcej podpisów tym większe szanse na budowę stałego monitoringu - argumentują.

Na tle banneru przedstawiającego zielone miasto, ogłosili akcję zbierania podpisów pod petycją o zainstalowanie urządzeń, które stale monitorują czystość powietrza oraz poziom hałasu. Przed poprzednimi wyborami do samorządu radni PiS zwracali uwagę na stawy z przemysłowymi odpadami z Huty Stalowa Wola. Tym razem do stawów i groźbie zanieczyszczenia wody pitnej już nie wracali.

Zdaniem radnych przemysłowy charakter miasta musi współgrać z komfortem życia i bezpieczeństwem zdrowia mieszkańców. Akcja o nazwie "Zdrowa Stalowa Wola" ma za zdanie doprowadzić do dyskusji o stanie stalowowolskiego środowiska.

- Jesteśmy w miejscu, które jest sercem Stalowej Woli, jej tradycją, siłą i przyszłością. To z przemysłu nasze miasto zrodziło się jako wielkie dzieło Centralnego Okręgu Przemysłowego. I zdajemy sobie sprawę, że nasze wspaniałe miasto nie jest miejscowością uzdrowiskową, w której śpiew ptaków jest jedyną muzyką dnia codziennego - powiedział radny Lucjusz Nadbereżny. Koszty takiego monitoringu to 300 tys. zł.

- Przemysłowy charakter Stalowej Woli nie może być jednak usprawiedliwieniem dla szkodzącej zdrowiu mieszkańców emisji zanieczyszczeń środowiska. Dotyczy to zarówno zanieczyszczeń powietrza, którym codziennie oddychamy, jak również uciążliwości hałasu przekraczającego wszelkie dopuszczalne normy środowiskowe. Dlatego podejmujemy inicjatywę, której celem ma być instalacja w Stalowej Woli stałego systemu monitoringu czystości środowiska. Dbając o nasze zdrowie zaczynamy walkę o instalację systemu badającego przez całą dobę, we wszystkie dni w roku stan jakości naszego powietrza oraz poziom hałasu przemysłowego na naszych osiedlach mieszkalnych - argumentował sens instalacji monitoringu.

Rafał Weber przedstawił w jaki sposób można wziąć udział w akcji i podpisać petycję.

- Podpisy pod petycją można składać za pośrednictwem strony internetowej "zdrowastalowawola" w zakładce "podpisz petycję". Dla wszystkich tych, którzy chcieliby się włączyć i wspomóc organizatorów jest po pobrania druk petycji w formacie pdf. Podpisane karty można składać w biurze poselsko-senatorskim przy ulicy Wolności 2a w Stalowej Woli - informował.

Członkowie Ruchu Społecznego "Kocham Stalową Wolę" oraz wolontariusze będą zbierali podpisy pod petycją w sprawie powołania całodobowego i w ciągu 365 dni roku monitoringu czystości środowiska również w miejscach publicznych, przy hali targowej i centrach handlowych, by ci mieszkańcy, którzy nie mają bezpośredniego dostępu do internetu mogli złożyć podpis.

Po zakończeniu akcji zbiórki podpisów radni planują na forum Rady Miejskiej otworzyć debatę w temacie ochrony środowiska Stalowej Woli. W specjalnej sesji do udziału zostaną zaproszeni samorządowcy, przedstawiciele wojewódzkich instytucji zajmujących się ochroną środowiska oraz ministerstwa środowiska. Całość działań ma prowadzić do wypracowania narzędzi poprawy jakość powietrza przemysłowego miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie