Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni Radomyśla nad Sanem na półmetku kadencji. Oceniamy ich dokonania. Kto najlepszy?

Zdzisław Surowaniec
Trwa akcja Echa Dnia - „Mała Ojczyzna, duża sprawa”. Wspólnie z Państwem oceniamy pracę radnych kolejnych gmin. Czas na radnych Radomyśla nad Sanem. W piątek, 18 listopada rozpoczęliśmy głosowanie. Zakończy się ono w poniedziałek, 28 listopada o godzinie 24.

Przejdź do: OCENY RADNYCH RADOMYŚLA NAD SANEM I ZAGŁOSUJ

Prawo i Sprawiedliwość dominuje w Radomyślu nad Sanem, gdzie wójt Jan Pyrkosz także startował z listy PiS. Z PiS jest dziewięciu radnych: Ryszard Zbydniowski, Stanisław Rybak, Tomasz Budziło, Bogdan Oszust, Julian Geneja, Bolesław Puka, Marzena Garbacz, Jerzy Gorczyca, Edward Wermiński.

Z Komitetu Wyborczego Uczciwa Gmina są Dariusz Smolarek, Lucyna Jurkiewicz, Rafał Bartochowski, Justyna Szwedo. Z Sojuszu Lewicy Demokratycznej Lewica Razem: Zbigniew Ptak, a z KWW „Zielona Rzeczyca” Jacek Pamuła.
W poprzedniej kadencji radomyska koalicja była z komitetu Jedność i Postęp – 13, reszta radnych weszła z list PSL – 1, Komitet Wyborczy Witkowice Młodzi – 1. Wójt Jan Pyrkosz miał więc w poprzedniej i obecnej kadencji stabilną większość i nie dochodzi podczas obrad do kłótni.

W Radomyślu nad Sanem urzędujący wójt Jan Pyrkosz startujący tym razem z komitetu Prawa i Sprawiedliwości wygrał po raz piąty, dostał 1308 głosów (50,23 procent), jego konkurent o dwanaście głosów mniej - 1296. Wójt zapewnia, że nawet ci radni, którzy są z mniejszych ugrupowań nie mają powodu czuć się w drapieżnej opozycji. - Nie ma konfliktów, wszystko załatwiamy w komisjach, a potem jest przyjmowane na sesjach - mówi.

Edward Warmiński to długoletni przewodniczący Rady Gminy, przed rokiem w naszym plebiscycie po raz kolejny stanął na pudle. Radnym jest od dwudziestu pięciu lat. Mówi, że jest bardzo zadowolony z radnych, z pracy z nimi i z wójtem Janem Pyrkoszem. Wermiński jest zawsze wysoko oceniany w naszym plebiscycie. – W poprzedniej kadencji w gminie została podjęta rekordowo duża liczba inwestycji – ocenia. Jedną z najważniejszych jest ukończenie budowy oczyszczalni ścieków. Jak przyznaje, szczególne bliska jest mu ochrona zdrowia, wzmocnienie ochotniczej straży pożarnej i budowa obiektów sportowych. Także Bogdan Oszust z Pniowa, który jest radnym trzecią kadencję, a z zawodu jest rolnikiem zapewnia, że w tej typowo rolniczej gminie dobrze rozumie potrzeby mieszkańców.

Radomyśl nad Sanem - miejscowość położona nad Sanem, liczy ponad 400 lat. Radomyśl został lokowany „in cruda readice” czyli na surowym korzeniu w 1556 roku jako miasto prywatne przez Jakuba Sienieńskiego ożenionego z Reginą Czerny. Prawa miejskie nadał Radomyślowi w 1558 roku Król Zygmunt August. W 1584 roku król Stefan Batory nadał Radomyślowi przywilej prawa niemieckiego oraz jarmark na świetego Stanisława i targ w każdy poniedziałek i dodatkowo prawo zakładania zuchów rzemieślniczych. W roku 1809 Dominik ”Korczak” Horodyński stał się dzierżawcą dóbr w Skowierzynie i tym samym Radomyśla. Horodyńscy użyczyli swego herbu „Korczak” miasta Radomyśl jako pełnoprawni właściciele. Radomyśl prawa miejskie posiadał przez ponad 300 lat. Po podziale Galicji na 18 cyrkułów - Radomyśl, Charzewice, Skowierzyn, Pniów, Chwałowice i Wrzawy - weszły w skład cyrkułu rzeszowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie