Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni Sejmiku udzielili Zarządowi Województwa Podkarpackiego wotum zaufania i absolutorium z tytułu wykonania budżetu

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Chociaż porządek obrad poniedziałkowej XXXVIII sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego zawierał blisko 30 punktów, to do najważniejszych należała debata nad “Raportem o stanie województwa podkarpackiego za 2020 r.” oraz udzielenie absolutorium Zarządowi Województwa z tytułu wykonania budżetu w ub.r.

- Raport o stanie województwa podkarpackiego jest to kompendium wiedzy, o inicjatywach, decyzjach i działaniach Zarządu Woj. Podkarpackiego w 2020 roku oraz ich wpływ na rozwój naszego województwa. Raport powstał, aby w klarowny i kompleksowy sposób Zarząd, na którego czele mam zaszczyt stać, mógł przekazać wiedzę - radnym Sejmiku, wielu instytucjom i mieszkańcom regionu - o tym, jak działalność tego organu wykonawczego samorządu, wpływa na zmiany zachodzące w regionie – tłumaczył Władysław Ortyl, marszałek woj. podkarpackiego.

Raport: widać postęp w rozwoju

Marszałek omawiając pokrótce raport (liczy on ponad 700 stron) zwrócił uwagę na konkretne wskaźniki, które ukazują stabilną pozycję naszego regionu.

- Powodem do zadowolenia jest bez wątpienia stale rosnący produkt krajowy brutto (PKB) na 1 mieszkańca Podkarpacia. W 2019 roku w porównaniu do roku 2018 zanotowaliśmy wzrost PKB na mieszkańca o 7,2 procent, co daje Podkarpaciu 9. miejsce w Polsce spośród 16 regionów. Optymizmem napawać może konsekwentny rozwój gospodarczy regionu. Widać go wyraźnie poprzez pryzmat wzrostu wartości dodanej brutto, co plasuje nas na 9. miejscu w kraju oraz wzrost udziału przemysłu w wartości dodanej brutto, co daje nam też wysokie, bo 5. miejsce wśród polskich regionów – podkreślał W. Ortyl.

- Odzwierciedla to nasze starania oraz liczne działania podejmowane dla rozwoju konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki.

Marszałek pochwalił się też postępami w innowacyjności gospodarki regionu. - Nasze województwo znalazło się w ocenie Komisji Europejskiej w grupie „regionalnych umiarkowanych innowatorów” oraz zostało uznane za jeden z dwóch polskich regionów z największą poprawą w tym aspekcie rozwojowym. Wysoki na tle kraju, udział nakładów wewnętrznych na działalność B+R w PKB daje naszemu regionowi 4. pozycję Polsce. Z kolei struktura nakładów wewnętrznych na działalność B+R dała Podkarpaciu pozycję absolutnego lidera, ponieważ ponad 81 proc. tych nakładów ponoszonych było w regionie przez sektor przedsiębiorstw. Średnia dla Polski jest o niemal 20 proc. niższa. Z tymi danymi koreluje 3. pozycja w Polsce pod względem udziału wyrobów nowych lub istotnie ulepszonych oraz wysoka – 4. lokata pod względem udziału nakładów wewnętrznych na badania naukowe i rozwojowe w PKB – wyliczał marszałek Ortyl.

Co jest do zrobienia

Z raportu wynika, że konsekwentnie rozwijamy infrastrukturę komunikacyjną, służbę zdrowia, edukację, kulturę i sport. Wspieramy rozwój przedsiębiorczości, budujemy kapitał społeczny, inwestujemy w młodych ludzi, pomagając im rozwijać uzdolnienia, by w przyszłości tworzyli regionalny rynek pracy. To wszystko przynosi efekty w postaci ekonomicznego i społecznego rozwoju Podkarpacia.

- Pomimo niewątpliwych osiągnięć wciąż wiele jest do zrobienia jest w sferze przedsiębiorczości, bo choć systematycznie rośnie w regionie liczba podmiotów gospodarczych, to wciąż zbyt mało mamy podmiotów gospodarczych wpisanych do rejestru REGON w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców. Stoi więc przed nami niezmiennie wyzwanie stymulowania procesu tworzenia i rozwijania firm, prosperujących w różnej skali. To zadanie tym bardziej pilne, że rok 2020 wraz z pandemią, przyniósł konkretne problemy w wielu sferach życia Polaków, spowalniając gospodarkę - także w regionie oraz negatywnie wpływając na podkarpackie małe, średnie i duże firmy – mówił marszałek.

Wzrosło bezrobocie

Zarząd Województwa w 2020 r. podjął wiele konkretnych i wymiernych działań, aby nie tylko nie pozwolić na utrwalenie się negatywnych skutków pandemii, ale także aktywnie pobudzać sferę gospodarki w tym wyjątkowo trudnym czasie. - Marszałek wyraził nadzieję, że znani ze swej pracowitości i kreatywności podkarpaccy przedsiębiorcy powoli, ale konsekwentnie znów znajdą się na ścieżce stabilnego wzrostu.

- Nasz region może pochwalić się stabilnym potencjałem pod względem liczby ludności. Podkarpackie znalazło się w gronie regionów, które zanotowały dodatni przyrost naturalny. Warty zauważenia, i dający postawy do optymizmu, jest także najwyższy w kraju odsetek ludności w wieku produkcyjnym oraz jeden z najniższych osób w wieku poprodukcyjnym. Te dobre wiadomości studzi niestety rosnąca liczba bezrobotnych, bo wskaźnik ten na koniec 2020 roku wyniósł 9,1 proc., ale wierzymy, że rok 2021 i kolejne przyniosą pod tym względem pozytywne zmiany – powiedział W. Ortyl.

Debata i głosowanie

W dyskusji radni opozycji wskazywali, że nie wszystkie pozytywne dane w raporcie są zasługą zarządu. Radny Krzysztof Feret zwrócił uwagę, że tak duża objętość raportu – ponad 700 stron, raczej zniechęca niż zachęca do jego przeczytania w całości.

- Z raportu nie wynika, aby można było właściwie ocenić czy Zarząd Województwa zrobił wszystko by pomóc firmom najbardziej potrzebującym wsparcia w czasie pandemii, czy też zabezpieczenia odpowiedniej liczby łóżek dla chorych w czasie pandemii. Mamy ciągle duże bezrobocie więc konieczne są dalsze działania aktywizujące bezrobotnych. Konieczne jest też wsparcie dla obszarów wiejskich, bo większość mieszkańców województwa mieszka na terenach wiejskich. Dlatego wsparcie obszarów wiejskich powinno być w centrum działań Zarządu – postulował Krzysztof Feret (KO).

– Na nasze zaufanie do zarządu województwa wpływ ma napięta sytuacja w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. Nie podoba nam się też nadzór nad tzw. parafialną fotowoltaiką, bo nadzór nad projektami powinien takie opóźnienia wychwytywać wcześniej – dodał radny K. Feret.

Radny Andrzej Nepelski (PSL) wskazywał na konieczność dalszego remontów dróg I poprawy istniejącej infrastruktury. - Koniecznie należy wyremontować drogę DW 867 z Werchraty do Lubaczowa, bo jest w złym stanie. Konieczne też jest zakończenie modernizacji linii kolejowej nr 101 – mówił radny Nepalski.

Natomiast radny sejmiku podkarpackiego Jacek Kotula w swoim wystąpieniu skrytykował politykę personalną i wymieniał liczne nieprawidłowości mające związek z Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. Zapowiedział też, że będzie glosował przeciwko wotum zaufania.

Andrzej Szlęzak z klubu radnych Koalicji Obywatelskiej mówił, że do budżetu województwa za 2020 rok wniesionych zostało zbyt dużo zmian, a poza tym część pieniędzy nie została wykorzystana, tylko przeniesiona na następny rok (wykonanie budżetu 2020 po stronie dochodów na poziomie 112 proc., po stronie wydatków 90 proc. - przyp. red.).

Byłemu prezydentowi Stalowej Woli nie podoba się również zadłużenie budżetu województwa, które wynosi 21,1 proc. do dochodów ogółem. - Wygląda przyzwoicie na tle innych województw, ale to nie jest żadną pociechą, bo samorządy, nie tylko wojewódzkie, są zadłużone w rozmiarach bardzo niebezpiecznych. I z roku na rok to zadłużenie niestety rośnie - mówił radny Szlęzak.

Po zakończeniu debaty, podjęto uchwałę w sprawie udzielenia Zarządowi Województwa Podkarpackiego wotum zaufania, 24 radnych głosowało za, sześciu było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu (jedna osoba była nieobecna).

Radni rozpatrzyli i zatwierdzili sprawozdanie finansowe Województwa Podkarpackiego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2020 r. Po czym udzielili absolutorium Zarządowi Województwa Podkarpackiego z tytułu wykonania budżetu Woj. Podkarpackiego za 2020 r. 24 radnych głosowało za udzieleniem absolutorium, a sześciu było przeciw.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Radni Sejmiku udzielili Zarządowi Województwa Podkarpackiego wotum zaufania i absolutorium z tytułu wykonania budżetu - Nowiny

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie