Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rafał Weber, poseł ze Stalowej Woli i wiceminister infrastruktury o korytarzu życia i jeździe na suwak

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wiceminister infrastruktury Rafał Weber jest także posłem
Wiceminister infrastruktury Rafał Weber jest także posłem Zdzisław Surowaniec
Sejm i Senat przyjęły opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, wprowadzający przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak. Projekt trafi do podpisu prezydenta. Przepisy zaczną obowiązywać po upływie 21 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw.

- Chcemy promować, chcemy edukować społeczeństwo i przyszłych kierowców. Chcemy kształtować poprawne postawy. I chcemy od najmłodszych lat uczulać polskie społeczeństwo, przyszłych kierowców jak prawidłowo zachować się podczas jazdy - mówił podczas wystąpienia w Sejmie stalowowolski poseł i wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Na czym polega „korytarz życia”? Jak wyjaśniają w Ministerstwie Infrastruktury, kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami - na prawo, tak aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym do miejsca zdarzenia, gdzie trzeba udzielić pomocy ofiarom wypadków.

W przypadku jazdy na suwak przepisy precyzyjnie określą zasady pierwszeństwa jazdy z poszczególnych pasów ruchu, gdy następuje zmniejszenie ich liczby, a w miejscu zwężenia powstaje zator. Sformalizują też zasadę naprzemiennego wjazdu po jednym pojeździe z każdego pasa ruchu.

Jak zaznaczył Rafał Weber kwestie związane z „korytarzem życia” i „jazdą na suwak” pojawią się w bazie pytań, które są zadawane kandydatom na kierowców podczas egzaminów na prawo jazdy. Tak, aby nie tylko w sposób nakazowy, nie tylko ustawą, nie tylko w sposób edukacyjny, promować takie zachowania. - Na pewno każdy kierowca, który zdaje egzamin będzie musiał znać przepisy i będzie musiał wiedzieć jak te przepisy stosować - dodał.

Propozycje Ministerstwa Infrastruktury są zbliżone do sprawdzonych od lat rozwiązań funkcjonujących w wielu w krajach Europy. Projekt powstał w ramach działań zapisanych w Programie realizacyjnym na lata 2018-2019 do Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020, za który odpowiedzialna jest Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Czy jednak Rafał Weber utrzyma stanowisko wiceministra infrastruktury, którym kieruje Andrzej Adamczyk? Jak napisał „Nasz Dziennik”, trwają dyskusje na temat zmian w rządzie. Z jego ustaleń wynika, że infrastrukturą w nowej kadencji ma się zająć poseł Marcin Horała. Nie wiadomo czy swoim zastępcą uczyni Rafała Webera.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największe zagrożenia dla zdrowia w 2019



Bohaterska akcja 11 – latka. Uratował babcię

Możesz żyć nawet 120 lat - tylko nie rób tych rzeczy!



Ile kosztuje zdrowie w Polsce?



Jak widzą świat osoby z wadą wzroku?


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie